Ceska Pozice

Mladí cizinci jezdí do Prahy za alkoholem i sexem

V uplynulých letech se hlavní město České republiky v cestovní nabídce vyprofilovalo jako ráj pro rozlučky se svobodou. Se začátkem svatební sezony tak najíždějí do Prahy mladí Britové, Němci, Rakušani nebo Švýcaři. Čekají to, co jim agentury slibují – laciný alkohol a „poslední“ erotické povyražení. Dle toho se pak v Praze chovají.

Mejdan cizinců v Praze. foto: Ilustrace Richard CortésČeská pozice

Mejdan cizinců v Praze.

Jedna z mnoha agentur, jež cizincům zajišťuje rozlučkový servis v Praze, inzeruje: „Praha mezi ostatními evropskými metropolemi nevyniká jen svou architekturou, ale i úrovní akcí určených pro muže, kteří se před svatbou ještě chtějí naposledy po chlapsku pobavit.“ V uplynulých letech se hlavní město České republiky v cestovní nabídce vyprofilovalo jako ráj pro rozlučky se svobodou. Se začátkem svatební sezony tak najíždějí do Prahy tisíce mladých Britů, Němců, Rakušanů, Švýcarů nebo Norů. Čekají to, co jim agentury slibují. Hodně laciného alkoholu a „poslední“ erotické povyražení. Podle toho se pak v Praze chovají.

Problém se prohloubil s rozvojem sdíleného ubytování. Rozdováděné skupinky už nebydlí v hotelích, kde cítí alespoň nějaká pravidla. Hojně se usazují v bytových domech, kde se střetávají se stálými nájemníky. „Celou noc posloucháme řev, rozbíjení skla a hlasitou hudbu. Opilé hloučky často zapomenou, ve kterém bytě vlastně jsou, a zkoušejí odemknout ten náš. Vrcholem byla skupina Němců, kteří po půlnoci hajlovali z balkonu,“ stěžuje si paní Dana, jež bydlí v historickém domě v Petrské čtvrti.

Žně agentur

Právě Praha 1 a širší centrum kolem trpí nežádoucím druhem turistiky nejvíc. Nájezdy opilých cizinců vyhánějí z centra původní obyvatele, kteří přicházejí o komfort i pocit bezpečí stejně jako zahraniční turisté, jimž nejde o laciný alkoholový večírek. Ještě horší je, když situace eskaluje do násilí, jak se stalo, když skupina Nizozemců surově napadla v centru Prahy číšníka, protože jim nechtěl dovolit pít na restaurační zahrádce vlastní alkohol. V Praze byli také na rozlučce...

Agentury zažívají díky slavícím cizincům žně. Ceny pánských rozluček se pohybují od 14 až do několika set euro na osobu. Kocovina a striptýz v nabídce chybí málokdy.

Agentury ale zažívají díky slavícím cizincům žně. Ceny pánských rozluček se pohybují od 14 až do několika set euro na osobu. Kocovina a striptýz v nabídce chybí málokdy. „V Praze 1 je možné často vidět skupinky mužů, mezi nimiž je vždy budoucí ženich převlečen do zvláštního oděvu. Například za nevěstu, Řeka, Araba či Borata,“ potvrzuje trend mluvčí radnice první městské části Veronika Blažková. I kvůli těmto skupinám Praha 1 zavedla zákaz pití na veřejných prostranstvích. V praxi ale vyhláška nefunguje. Strážníci podle místních nechávají opilé cizince raději být nebo je zahánějí dovnitř klubů.

Pokud městská policie tuto problematiku řeší, pak je to především v souvislosti s rušením nočního klidu, zmíněné porušování alkoholové vyhlášky nebo znečišťování veřejného prostranství. „Za tato přestupková jednání mohou strážníci na místě uložit pokutu až do výše deset tisíc korun,“ napsala mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.

Omezení v centru

Že se může kvůli alkoholu rozlučka se svobodou dokonce zvrhnout v tragickou událost, se ukázalo před několika týdny. Incident, kvůli kterému bylo zatčeno celkem sedm osob, se stal v dubnu před restaurací v pražské Vladislavově ulici. Muži z Nizozemska zde napadli číšníka poté, co je upozornil na zákaz konzumace vlastního alkoholu. Napadený skončil v nemocnici s vážným poraněním hlavy a musel podstoupit operaci. „Měl jsem otřes mozku s krvácením do mozku, třikrát zlomenou lícní kost. Mám stále problémy se zrakem – vidím mlhavě na pravé oko,“ popsal číšník.

Omezení v centru Prahy jsou: ne v každém převleku jásající cizince do Lucerna Music Baru pustí. Ostatní městské části jsou na tom přece jen lépe, a tak velký nával oslavujících mladíků z ciziny nepozorují.

Podle lékařů mohla být každá další rána smrtelná. Dvěma nejagresivnějším pachatelům teď hrozí vězení. Podniky v centru Prahy na slavící skupiny reagují podle svého. Ne každý je vítá s otevřenou náručí a kasou. „Chodí k nám hlavně v pátek a sobotu, kdy pořádáme 80’s a 90’s párty. Koncerty je nelákají,“ řekl LN Jaromír Telenský z Lucerna Music Baru. Žádnou domluvenou spolupráci tento klub s agenturou, která rozlučky pořádá, nemá. „Ani by se nám to nevyplatilo, protože tito lidé přicházejí velmi pozdě. Necháváme to tedy na výběr samotných skupin, kam zamíří,“ sdělil Telenský.

Omezení ale jsou: ne v každém převleku jásající cizince do Lucerna Music Baru pustí. Ostatní městské části, které LN oslovily, jsou na tom přece jen lépe, a tak velký nával oslavujících mladíků z ciziny nepozorují. „Těžko můžeme prokázat, že hluk v okolí hospod a podobných podniků souvisí s rozlučkami se svobodou. Nicméně pokud dochází k protiprávnímu jednání přestupkového charakteru, projedná se věc v přestupkovém řízení,“ okomentovala Michaela Luňáčková, mluvčí Prahy 3.

Problém Airbnb

Občas se navzdory tomu setkává se stížnostmi na provoz Airbnb v některých domech. Právě touto formou se v Česku rozlučkové skupiny nejvíce ubytovávají. V tomto ohledu je na tom „jednička“ opět hůře. Podle radnice jsou v této městské části v nabídce pronájmů asi tři tisíce bytů přes Airbnb nebo Booking.com. To generuje další nešvar.

V Česku se rozlučkové skupiny nejvíce ubytovávají formou Airbnb. V tomto ohledu je na tom pražská „jednička“ opět hůře. Podle radnice jsou v této městské části v nabídce pronájmů asi tři tisíce bytů přes Airbnb nebo Booking.com.

„Jako ubytovací zařízení je hlášena asi jen šestina nemovitostí, jejichž majitelé za ubytování odvádějí poplatek,“ napsala mluvčí Blažková. I když se podle ní k pronájmu nahlásí dvě osoby, ve finále jich přespává v bytě více. Před šesti lety se o rozlučkách se svobodou, za kterými jezdili do metropole cizinci tehdy ještě ve skromném počtu, psalo na webu americké zpravodajské televize CNN jako o začínajícím trendu. Fotoreportérka Amanda Rivkin se v české metropoli zúčastnila „stag party“ holandského a anglického ženicha.

Již tehdy ale upozorňovala i na hluk, který je s rozlučkami spojen. Odkazovala také na průvodce Lonely Planet, podle kterého je Praha jednou z předních evropských turistických destinací. „Osobně si myslím, že je ostuda, že první kontakt pro lidi ze Západu je formou různých podob sexuální turistiky. Přitom může tento region nabídnout jiné záležitosti,“ řekla tehdy fotoreportérka.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.