Miroslava Němcová by se měla poohlédnout po poradci pro trestní právo

Předsedkyně Poslanecké sněmovny, jež aspiruje na post předsedkyně vlády, hýří v kauze Nagyová a spol. silnými soudy bez argumentů.

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová dala souhlas k vydání Ratha soudní moci. foto: © ČTKČeská pozice

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová dala souhlas k vydání Ratha soudní moci.

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, jež se ve středu stala kandidátkou ODS na funkci premiéra, vidí v policejní razii Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) z minulého týdne ohrožení demokracie. Politička si v pátek v rozhovoru pro Hospodářské noviny postěžovala, že se jí v kauze Nagyová a spol. postup justice nelíbí.

V interview mimo jiné prohlásila:

  • „První den jsem si mohla myslet, že rychle dostaneme informace, které by pochybnosti rozptýlily. Nestalo se tak.“
  • „Nikdo z ústavních činitelů dlouho nevěděl, co se v zemi děje. To je přece nekonečné bezpečnostní riziko.“
  • „Policie se nás pokouší přesvědčit, že propojila tři příběhy (korupci pražských kmotrů, zneužití Vojenského zpravodajství a korupci ve vládě), které spolu podle mého ale vůbec nemusejí nesouviset.“
  • „Pokud budu premiérkou, pověřím ministry spravedlnosti a vnitra, aby zanalyzovali, co se stalo, a jak se to má napravit. Jsem přesvědčena, že k narušení ústavních principů došlo.“

Z výroků jedné z nejvyšších ústavních činitelek běhá mráz po zádech. Nikde totiž předsedkyně sněmovny Němcová neuvedla, na základě jakého paragrafu trestního řádu by detektivové či dozorující státní zástupce museli politiky o obsahu vyšetřování informovat. ČESKÁ POZICE na toto téma hovořila s několika lidmi, kteří jsou obeznámeni s úkony trestního řízení, avšak nikde nenarazila na to, že by v tomto ohledu existovala nějaká zvláštní oznamovací povinnost. Miroslava Němcová není účastníkem zmíněného trestního řízení, takže není důvod, proč by o konkrétní trestně-právní věci měla vědět.

Miroslava Němcová není účastníkem zmíněného trestního řízení, takže není důvod, proč by o konkrétní trestně-právní věci měla vědětInformace, které vyšetřovatelé nashromáždili, jsou určeny především soudu, který bude o případné vině obviněných rozhodovat (pokud tedy bude podán návrh na jejich obžalobu). Vyvstává tedy otázka, proč se vrcholná představitelka legislativy plete druhé složce moci do rozhodování. O vině a trestu přeci v demokracii nerozhodují ministři, premiér ani poslanci, nýbrž nezávislý soud. Pokud to chce paní Němcová změnit, měla by navrhnout změnu Ústavy, což by však šlo proti praxi v zaběhnutých demokraciích.

Němcová dále argumentuje, že razie představovala bezpečnostní riziko. Neuvedla však jaké. Jak tato trestní kauza souvisí s tím, že by mělo být Česko ohroženo? O tom se v rozhovoru opět nic nedozvíme. A aniž by znala trestní spis, Němcová pochybuje, že by zdánlivě odlišné směry vyšetřování na tři okruhy osob spolu nemusely souviset?!

Předsedkyně sněmovny skončila razantním prohlášením, že pokud se dostane do Strakovy akademie, hodlá postup justice prošetřit, protože je přesvědčena, že došlo k narušení ústavních principů. Opět bez uvedení, jakého nezákonného postupu se policisté a státní zástupci dopustili.

V případě, že se skutečně stane předsedkyní vlády, Miroslavě Němcové doporučujeme, aby se urychleně poohlédla po zdatném poradci, jenž je obeznámen s postupem orgánů činných v trestním řízení. V opačném případě jí totiž hrozí totální blamáž, tentokrát v roli premiérky.

Tonda Iblea a co má ten Vučka? Patent na rozum? 8:39 24.6.2013

Počet příspěvků: 37, poslední 28.6.2013 10:07 Zobrazuji posledních 37 příspěvků.

Autor

Martin Shabu

Martin Shabu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Další autorovy články

Ministr pro Evropu? Proč ne

26.10.2021 - 18.00