Miroslav Kalousek lidsko-právní

Ministr financí rok před volbami vytahuje protiruskou kartu. Může to být boj jak proti Petru Nečasovi, tak Miloši Zemanovi.

foto: © ReutersČeská pozice

Nelze si toho nevšimnout. Ministr financí a motor TOP 09 Miroslav Kalousek rok před volbami do Poslanecké sněmovny nasadil novou strategii: kromě rozpočtové odpovědnosti a boje proti korupci vytáhl témata, na která jsme u něho nebyli dříve zvyklí.  

Nejdříve šlo o kauzu jmenování Martina C. Putny profesorem, ve které se na rozdíl od premiéra Petra Nečase (ODS) tvrdě obul do Miloše Zemana. Když se pak předseda vlády nacházel na návštěvě Ruska, objevila se zpráva, že na počátku května Kalousek nechal cisternou blokovat odlet letadla, na jehož palubě byl ruský podnikatel Alexej Torubarov, po němž údajně jde tamní mafie a který kvůli tomu žádal (neúspěšně) v České republice o azyl.

„Pokládám to opravdu za neštěstí. Ten pán se na nás obrátil kvůli ochraně, my jsme ho vydali. Už jenom to, že je měsíc kdesi bez přítomnosti styku se svým právníkem, je zřejmé, jakému systému spravedlnosti byl vydán. Já se za něj velmi často modlím. Obávám se však, že mé modlitby mu nepomohou,“ svěřil se ministr financí ve středu webu iDnes.cz.

Že by se Kalousek dal s takovou vehemencí na agendu lidských práv? Proč ne. Tento „Richelieu“ české politiky má však pro takové vystupování pravděpodobně i jiné důvody. Vytahováním lidsko-právní karty si může chtít získat voliče, kteří profilově tíhnou k předsedovi TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi. Zároveň se tím vymezuje na pravici vůči ODS a jejímu předsedovi Petru Nečasovi, který v případu Putna či dříve v odsouzení punkerek z Pussy Riot zůstal zdrženlivý – na rozdíl od dua Schwarzenberg-Kalousek.

Kritika Zemana by Kalouskovi mohla pomoci přivábit Karlovy voliče z prezidentských volebV době, kdy se Nečas a čeští podnikatelé připravovali na cestu do Ruska, Kalousek zase začal pochybovat o dostavbě jaderné elektrárny Temelín, přičemž jedním ze zájemců o tuto megazakázku za stovky miliard korun usiluje i ruské Konsorcium MIR.1200. Kalouskova počínající protiruská karta by nemusela být předvolebním beranidlem jen proti Nečasovi a ODS, ale i proti prezidentovi Miloši Zemanovi.

Místopředseda TOP 09 jistě nezapomněl, jaký potenciál má vzhledem k nedávným prezidentským volbám v předsedovi své strany, jaké vášně vzbuzoval souboj Schwarzenberg versus Zeman a kolik hlasů se povedlo knížeti v tomto zápase „urvat“. Kritika Zemana by Kalouskovi mohla pomoci přivábit Karlovy voliče z prezidentských voleb.

Co by pak na voliče sympatizující s knížetem mohlo dále zapůsobit? Kalousek by třeba mohl obléknout kožené trenýrky a vydat se na Prague Pride, uspořádat na Kampě koncert Pussy Riot, pozvat na oficiální návštěvu dalajlámu, zasadit se o legalizaci konopí, případně navrhnout zákon, který mužům přikáže čůrat vsedě.