Ministryně Benešová: Odbornice, která v praxi selhává

Je s podivem, že šéfka justice neví, jakým způsobem její vládní kolega „flikuje“ dluhy ze své neúspěšné prezidentské kampaně.

foto: © ČTKČeská pozice

Co resort, to špičkový odborník – alespoň tak by měla být složena vláda Jiřího Rusnoka. Po pondělním odvysílání pořadu Události, komentáře však není úplně jisté, zda lze něco takového tvrdit v případě obsazení postu ministryně spravedlnosti. Marie Benešová je zkušená právnička, bývalá stínová ministryně pro boj s korupcí za ČSSD a někdejší nejvyšší státní zástupkyně. Když však přijde řeč na kolegy ve vládě, ostýchá se své zkušenosti uplatnit v praxi.

Tématem, na kterém moderátor Martin Veselovský paní ministryni griloval, bylo, zda Benešové nevadí způsob splacení dluhů vicepremiéra Jana Fischera z dob prezidentské kampaně. (Před jmenováním ministrem financí Fischerovi na účtu postupně přibylo zhruba pět milionů korun. Problém nastal především v případě podnikatele Ladislava Drába, který je na účet vložil v hotovosti. Fischer sponzory vyzval, aby doložili původ peněz.) V televizní diskusi mimo jiné zaznělo:

Moderátor: Mě v podstatě od začátku, paní ministryně, zajímá jen jediná věc: Jak si ministryně spravedlnosti v české vládě představuje dostatečné vysvětlení původu peněz, které přišly na účet prezidentského kandidáta, teď ministra financí?
Benešová: No, měl by vysvětlit, kdo mu ty peníze dal a jak to bylo složeno a okolnosti kolem toho. Tak by to mělo postačovat a je to na panu Fischerovi.

Moderátor: Paní ministryně, my víme, kdo ty peníze dal.
Benešová: No tak já to třeba v tuto chvíli nevím, já jsem toto nesledovala dnes, takže určitě jak jsem řekla, zítra se budeme pana Fischera ptát, já osobně ano.

Moderátor: Co by vám měl, paní ministryně, říct, abyste byla uspokojena, abyste mi tady v dalším rozhovoru třeba řekla: „Myslím si, že s Janem Fischerem je to všechno v pořádku?“
Benešová: No, podrobnosti k tomu, jak ty dluhy byly zaplaceny a kdo poskytl peníze a za jakých okolností. To jsou asi ty podstatné věci, které by tam měly zaznít.

Je s podivem, že šéfka justice nemá ponětí o tom, jakým způsobem její vládní kolega „flikuje“ dluhy ze své neúspěšné kampaně. Neměla by to být v Rusnokově vládě právě Benešová, kdo bude hlavním hlasem protikorupčního počínání kabinetu plného odborníků?

Počet příspěvků: 4, poslední 19.7.2013 01:32 Zobrazuji posledních 4 příspěvků.