Ministr Žák vymetl vedení Českých drah, Žaludu vystřídal Zelený

Zdá se, že šéf resortu dopravy měl dnes pořádně nabito. Kromě kompletní výměny představenstva ČD odvolal i svého náměstka Jiřího Žáka.

Ministr dopravy Zdeněk Žák. foto: ČTK, montáž R. CortésČeská pozice

Ministr dopravy Zdeněk Žák.

Aktualizováno. Když vláda Jiřího Rusnoka, jež dosud nepožádala Poslaneckou sněmovnu o důvěru, změnila v polovině července obsazení řídícího výboru Českých drah (ČD), který v této státem vlastněné společnosti vykonává akcionářská práva, bylo jasné, že se plánuje rychlá a rozsáhlá čistka i ve vedení podniku. Řídící výbor následně obměnil dozorčí radu, která v úterý odvolala čtyři, tedy všechny, členy představenstva – Petra Žaludu, Romana Bočka, Ctirada Nečase a Miroslava Šebeňu.

Dozorčí rada ještě večer jmenovala nové, avšak už jen tříčlenné představenstvo. Lidé ministra Zdeňka Žáka opět povolali do zbraně Dalibora Zeleného, který České dráhy řídil více než čtyři roky v době opoziční smlouvy mezi ČSSD a ODS. Dalším členem představenstva byl zvolen ředitel Českých drah zodpovědný za opravárenství Daniel Kurucz, který uplynulé dva roky šéfoval pardubické chemičce Synthesia, avšak podnik patřící do skupiny Agrofert koncem března 2013 musel bleskurychle opustit. Třetím členem představenstva byl zvolen náměstek generálního ředitele Českých drah pro personální záležitosti Pavel Švagr. Novým generálním ředitelem ČD se následně stal Zelený.

O chystaných významných personálních změnách v Českých drahách ČESKÁ POZICE informovala jako první. Podle našich zdrojů ministr Žák podobné razantní a rozsáhlé kroky plánuje brzy i ve společnosti ČD Cargo, kterou České dráhy stoprocentně vlastní.

Ministr Žák uvedl dva hlavní důvody, které dozorčí radu k razantnímu zásahu vedly:

  • České dráhy podle ministra dosahovaly dobrých hospodářských výsledků zadlužováním podniku. „Dozorčí rada nesouhlasila s růstem zadlužování, což zhorší kondici společnosti,“ prohlásil Žák.
  • Druhým důvodem jsou podle ministra příliš velkorysé výdaje na externí právní služby. Ministr má za to, že náklady na úrovni zhruba 100 milionů korun jsou zbytečné, protože, jak řekl, České dráhy mají mnoho interních právníků.

Odvolaný předseda představenstva Petr Žaluda, který České dráhy řídil od února 2008 a ve funkci přežil už osm ministrů, ČESKÉ POZICI řekl, že takové rozhodnutí dozorčí rady očekával. „Na důvody mého odvolání se ptejte členy dozorčí rady. Evidentně bylo vše nachystané předem. Se členy představenstva se diskuse nevedla, pozvali pouze mne a sdělili mi výhrady, včetně kritiky výroční zprávy, která podle nich vypadá spíše jako publikace finanční instituce než železničního dopravce,“ komentoval okolnosti svého odvolání Žaluda, který zároveň přišel o post generálního ředitele. Podle České televize dostane odstupné 24 měsíčních platů, což by mělo obnášet zhruba 12 milionů korun.

Železniční odbory považují odvolání současného představenstva za pomstu nového ministra dopravyŽelezniční odbory, jejichž současné vedení s Žaludou vycházelo dobře, považují odvolání současného představenstva za pomstu nového ministra dopravy. Ten se totiž již v roce 2009 jako náměstek exministra Petra Bendla (ODS) zabýval hospodařením Českých drah a neúspěšně se pokusil Žaludu odvolat. Žák nedávno, krátce po nástupu do ministerské funkce, oznámil, že hospodaření státního železničního podniku bude jeho prioritou.

Dalibor Zelený již funkci generálního ředitele ČD vykonával v letech 1998 až 2003. Vždy byl považován za člověka blízkého sociální demokracii. V minulosti byl znám také jako odpůrce rozdělení Českých drah a vyčlenění části majetku podniku do společnosti Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Jmenování Zeleného do čela státního železničního dopravce se dalo očekávat. Když nedávno Žák kritizoval Žaludu za hospodaření ČD Carga, dával mu za příklad právě Zeleného, za jehož šéfování byla nákladní železniční doprava v zisku.

Ministr měl nabito

„Chceme věřit, že jde o krok ke stabilizaci firmy. Proto se chceme rychle seznámit s podklady, které vedly dozorčí radu k tomuto kroku. Pokud by k tomu neměla opravdu závažné důvody, budeme požadovat vyvození osobní zodpovědnosti po těch, kteří takto rozhodli,“ komentoval odvolání představenstva stínový ministr dopravy za ČSSD Milan Chovanec pro server iDnes.

Bývalý ministr dopravy Bendl nechápe, proč šéf resortu Žák tak spěchal s kompletní výměnou představenstva Českých drah. „Takové personální změny jsou zcela v kompetenci vlády, ale až poté, co získá ve sněmovně důvěru,“ řekl Bendl ČESKÉ POZICI.

Vypadá to, že šéf resortu dopravy Zdeněk Žák dnes v úterý pořádně nabito. Kromě výměny kompletního představenstva Českých drah odvolal z funkce i svého náměstka Jiřího Žáka (ODS).