Ministr Žák je v laufu: Chystá odvolání šéfa Řízení letového provozu Jana Klase

Podnik s třímiliardovým ročním obratem prosperuje, za loňský rok vydělal 336 milionů korun hrubého a letos očekává ještě lepší výsledky.

foto: © http://www.rlp.cz, montaž ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu Česká pozice

Ministr dopravy Zdeněk Žák chystá po kompletní výměně vedení Českých drah čistku i v další firmě, která patří pod jeho resort. V pondělí 5. srpna plánuje odvolat generálního ředitele státního podniku Řízení letového provozu (ŘLP) Jana Klase. Ministr dopravy tento krok může udělat i bez souhlasu dozorčí rady, právě protože jde o státní podnik, a nikoli o akciovou společnost. Vyplývá to z informací ČESKÉ POZICE. Stanovisko ministra se nám získat nepodařilo.

Vysoce výdělečná firma

Státní podnik Řízení letového provozu vznikl 1. ledna 1995. V souladu s pověřením ministerstva dopravy poskytuje veřejné letecké služby uživatelům vzdušného prostoru České republiky a na letištích Praha-Ruzyně, Brno-Tuřany, Ostrava-Mošnov a Karlovy Vary. Společnost je dlouhodobě zisková, v roce 2012 vydělala 336 milionů korun hrubého při více než třímiliardovém obratu. Letos očekává ještě lepší výsledky.

Klas podnik řídí od října 2007, kdy byl ministrem dopravy Aleš Řebíček. V případě Klase však nejde o trafikanta, funkci generálního ředitele získal ve výběrovém řízení. Vystudoval Vysokou školu dopravy a spojů v Žilině se specializací na letectví. V oboru pracuje od roku 1986 a v podniku prošel různými manažerskými funkcemi. V roce 1999 začal pracovat v Evropské organizaci pro bezpečnost letového provozu Eurocontrol jako ředitel divize.

K výměně není důvod

Jelikož je Klas odborníkem na svém místě, je otázkou, proč by měl být z funkce šéfa ŘLP odvolán. Na důvody této údajné personální výměny jsme se zeptali příslušného náměstka ministra dopravy Lukáše Hampla, který je zároveň předsedou dozorčí rady ŘLP. „O odvolání generálního ředitele Klase nemám žádné informace,“ řekl Hampl ČESKÉ POZICI.

„Nevidím žádný důvod, proč by měl být Jan Klas vyměněn. Řízení letového provozu je jediným podnikem patřícím do resortu dopravy, který má rok co rok lepší výsledky a rozvíjí se. Je sice pravda, že na ministerstvu dopravy jsme čas od času zaznamenali nejrůznější anonymní útoky na generálního ředitele, ale po prověřování těchto informací jsme neviděli důvod k nějakým zásahům,“ řekl ČESKÉ POZICI čerstvě odvolaný náměstek ministra dopravy Jiří Žák (ODS).

Jan Klas: „O žádných personálních změnách v souvislosti s ŘLP nejsem oficiálně informován.“Klas je v současné době na dovolené v zahraničí, avšak na otázku ČESKÉ POZICE, která zjistila, že ředitel podniku má prý na pondělek seznamovací pozvánku k ministrovi dopravy Zdeňku Žákovi, odpověděl formou SMS zprávy. „Na váš dotaz mohu pouze uvést, že o žádných personálních změnách v souvislosti s ŘLP nejsem oficiálně informován. Byl jsem pouze informován svými kolegy, že jeden z našich bývalých zaměstnanců, který odcházel z podniku kvůli manažerskému selhání, se v poslední době opakovaně nechal slyšet, že má v nejbližším období nastoupit do funkce generálního ředitele ŘLP. Tuto informaci však nepovažuji za reálnou. A to i z tohoto důvodu, že podnik, který řídím, plní a vysoce překračuje všechny ukazatele stanovené zakladatelem, dozorčí radou, případně Evropskou komisí,“ uvedl Klas.

Podle informací ČESKÉ POZICE připravoval ministr Žák odvolání generálního ředitele ŘLP už na tento týden, ale kvůli Klasově dovolené toto rozhodnutí posunul.

ČESKÁ POZICE se snažila získat také vyjádření Karla Kouklíka, který je podle našich informací hlavním kandidátem Žáka na nového šéfa ŘLP, ale jeho telefon nebyl dostupný. Kouklík před lety vedl v ŘLP výcvikové středisko, ale v roce 2008 z podniku odešel. V současnosti pracuje na Slovensku ve státním podniku Letové prevádzkové služby.