Ceska Pozice

Ministr spravedlnosti definitivně odvolal Vlastimila Rampulu

Jiří Pospíšil vyhověl doporučení rozkladové komise. Pražský vrchní zástupce může ještě podat správní žalobu.

David Kasl 25.2.2012

foto: ČESKÁ POZICEČeská pozice

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) s konečnou platností odvolal z funkce pražského vrchního státního zástupce Vlastimila Rampulu. Vyhověl doporučení rozkladové komise a potvrdil své původní červencové rozhodnutí. Rampula přijde o svůj post ve chvíli, kdy mu úřad toto rozhodnutí doručí, uvedlo ministerstvo spravedlnosti v tiskové zprávě.

Odvolat Rampulu navrhl Pospíšilovi nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman už začátkem března, ministr spravedlnosti mu v červenci vyhověl. Rampula se odvolal, podal takzvaný rozklad. Tím se poté zabýval tucet právníků v rozkladové komisi, která se naposledy sešla ve středu 5. října. Pospíšil nyní „vyhověl doporučení rozkladové komise a zamítl opravný prostředek, který JUDr. Rampula podal proti původnímu rozhodnutí ministerstva o jeho odvolání“, stojí v tiskové zprávě ministerstva.

Hlavní důvody, proč ministr Rampulu v červenci odvolal:

Po svém zářijovém jednání doporučila komise Pospíšilovi, aby důvody pro Rampulovo sesazení z funkce upřesnil. Odůvodnění nynějšího definitivního Rampulova odvolání ministerstvo spravedlnosti zveřejní až poté, co vrchní státní zástupce rozhodnutí obdrží.

Rampula se může ještě bránit správní žalobou. Pokud by kauza dospěla až k soudnímu sporu, ministr Pospíšil již dříve uvedl, že by Rampulův nástupce byl řízením vrchního státního zastupitelství v Praze pověřen jen dočasně.

V dosavadních spekulacích o možném Rampulově nástupci zazněla jména šéfa ústeckých žalobců Jana Jakovce, prezidentky Unie státních zástupců Lenky Bradáčové či okresní státní zástupkyně z Plzně Anny Maříkové.

Přečtěte si i další články ČESKÉ POZICE na téma odvolání Vlastimila Rampuly.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.