Ministr Pospíšil chce podat kárné žaloby na konkrétní soudce

Bezpečnostní informační služba dodala ministrovi munici na soudce, ti budou zároveň po BIS žádat „zpřesnění“ jejích veřejných výroků.

Výroční zpráva Bezpečnostní informační služby (BIS) za loňský rok obsahující kritické pasáže o soudní korupci a stycích soudců s podsvětím stále čeří hladinu české justice. Server novinky.cz s odkazem na rozhlasový pořad Impulsy Václava Moravce informoval, že ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil získal od BIS i konkrétní informace z neveřejné části výroční zprávy o tom, kteří soudci a jak při výkonu funkce porušovali zákon.

Pospíšilova zjištění prý vyústí v podání „několika kárných žalob“ na soudce. Jednoho soudce, který byl už dříve nucen na základě reportu BIS justiční řady opustit, tedy nejspíš bude následovat několik dalších kolegů. Hlavním důvodem pro kárné žaloby bude podle dostupných informací manipulace s přidělováním spisů konkrétním soudcům, jež mohla vést k prosazování i jiných zájmů než pouhého zjišťování spravedlnosti.

„Nyní připravujeme další vlnu, protože jsme dostali podněty ohledně manipulací při přidělování spisů konkrétním soudcům,“ vyjádřil se podle serveru novinky.cz Pospíšil.

Podle ministra spravedlnosti chce resort bojovat s nekalostmi soudců a státních zástupců především pomocí legislativy, přesněji řečeno novelami zákona o znalcích a tlumočnících a změnami pravidel pro výběr soudců a přidělování případů.

Zájmová organizace soudců, Soudcovská unie, se kromě toho chce obrátit na členy stálé komise Poslanecké sněmovny pro kontrolu BIS a požádat je, aby BIS „zpřesnila své výroky o korupci v justici“. Soudcům, například Janu Sváčkovi z Městského soudu v Praze, na reportu BIS vadila neurčitost a obecnost pasáže určené pro veřejnost.

Počet příspěvků: 1, poslední 18.9.2011 04:37 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.