Ministr Podivínský: Politikaření KDU-ČSL zanechává smrad a pachuť

Lidovci požadují odchod svého ministra životního prostředí z vlády. Ten to odmítá. Spor zasahuje do vyjednávání o vládě nové.

Podle lidí, kteří s ním přišli do styku, je Tomáš Podivínský v jednání přátelský a otevřený. Je aktivně věřící. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podle lidí, kteří s ním přišli do styku, je Tomáš Podivínský v jednání přátelský a otevřený. Je aktivně věřící. | foto: © ČTKČeská pozice
Podle lidí, kteří s ním přišli do styku, je Tomáš Podivínský v jednání přátelský a otevřený. Je aktivně věřící.

Uvnitř obrozené KDU-ČSL propukl „požár“. Vedení strany požaduje odchod ministra životního prostředí v demisi Tomáše Podivínského, který se stal ve volbách lidoveckou kometou a ve straně posílil. Podivínský ČESKÉ POZICI řekl, že rezignovat nehodlá. Poslance už v setrvání ve vládě podpořila jeho domovská moravskoslezská organizace. Celý spor začal lidovcům narušovat vyjednávání o nové vládě.

O tom, že část vedení strany chce Podivínského stáhnout z Rusnokovy vlády, jsme informovali ve středu. Tehdy nikdo u lidovců nechtěl „onrecord“ spor přiznat. Teď se situace změnila. Člen vyjednávacího týmu KDU-ČSL o nové vládě Jan Kasal ve čtvrtek ČESKÉ POZICI přiznal, že Podivínský je po odborné stránce dobrý ministr, ale že z hlediska „politologického“ není dobré, aby coby lidovecký poslanec na ustavující schůzi sněmovny zasedl jako člen Rusnokovy vlády.

Podivínský si to nenechal líbit a ostře se proti tlaku na odchod z vlády ohradil. „Ač jsem praktik, postupu strany nerozumím. To není politika, ale politikaření, které straně škodí. Politikaření nezateplilo jediný barák, nepřineslo jedinou korunu z Bruselu a nevyčistilo jediný litr vzduchu. Naopak v tom vzduchu nechává smrad a pachuť,“ řekl ČESKÉ POZICI.Kasal: Z hlediska „politologického“ není dobré, aby Podivínský coby lidovecký poslanec na ustavující schůzi sněmovny zasedl jako člen Rusnokovy vlády

Ministr argumentuje tím, že odvolat ho může pouze prezident a premiér. „Partaj mě do vlády nenominovala. Do kabinetu jsem nastupoval se svolením předsedy Bělobrádka a až poté vznikl návrh, abych kandidoval za stranu v Moravskoslezském kraji. Vědělo to nejenom vedení strany, ale i voliči. Mně je fakt jedno, jestli budu ministrem 14 dnů, měsíc nebo čtyři roky. Slíbil jsem však voličům, že dokud budu moct, všechen čas věnuji tomu, abych mohl dál dělat politiku, díky které jsme v kraji uspěli a získali dva mandáty. To je pro mě důvěrou k tomu, abych na tomto ministerstvu dál působil,“ vysvětluje.

ČESKÁ POZICE narazila i na spekulaci, že by se v případě odchodu z ministerstva mohl Podivínský přesunout do Berlína coby velvyslanec. „Ťukl jste hřebíček na hlavičku. Jsou dvě věci, které umím – životní prostředí a diplomacii. Troufnu si říct, že životní prostředí umím o trochu lépe. Hlavně však v tomto resortu vidím hmatatelné výsledky, které pro lidi mohu realizovat. Diplomacie je krásná, strávil jsem v ní 16 let. Má kouzlo, ale praktická politika na ministerstvu je mi bližší. I v Poslanecké sněmovně si sáhnete na reálnou, praktickou politiku,“ uvedl ministr v demisi.    

Komplikace pro vyjednávání

Původně měl být spor vyřešen tento víkend na výjezdním zasedání poslaneckého klubu lidovců, jak vještě v půlce týdne tvrdil předseda strany Pavel Bělobrádek. Stalo by se tak ale jen ve chvíli, kdyby Podivínský složil zbraně – což zjevně nehodlá.

Tlak na jeho rezignaci má dvojí vysvětlení. Zaprvé může jít skutečně jen o to, aby poslanec KDU-ČSL neseděl ve vládě v demisi, do níž by se lidovci mohli ve sněmovně strefovat. Vedle toho však Podivínský může být komplikací pro vyjednávání lidovců o nové koaliční vládě. Ministr se netají, že resort životního prostředí by rád vedl i nadále. To však nemusí zapadat do plánu vyjednávacího týmu kolem Bělobrádka a Kasala. Proto by se jim hodilo, kdyby Podivínský nyní z vedení ministerstva odešel. Tak či onak, povolební půtky uvnitř „restartovaných“ lidovců propukly překvapivě brzy.