Ministr kultury by měl okamžitě odstoupit. Porušil zákon!

Proč by měl Jiřímu Besserovi kdokoli dokazovat, že se nedopustil korupčního jednání a účastí ve firmě se nijak neobohatil?

foto: © ct24.czČeská pozice

Aktualizováno. Ministr kultury Jiří Besser (TOP 09 – STAN) se v pondělí znovu omluvil, že v majetkovém přiznání dle příslušných ustanovení o střetu zájmů neuvedl svou účast ve firmě Comoros Group. Na ni minulý týden upozornil internetový deník Insider.

„Jsem připraven nést důsledky, které z toho pro mě případně vyplynou z přestupkového řízení (za přestupek v tomto případě může být dle zákona o střetu zájmů uložena pokuta do výše 50 tisíc korun – pozn. red.),“ uvedl Besser během tiskového brífinku. Důrazně přitom odmítl jakékoli spekulace a poznámky, „že mé jednání lze označit za korupční aféru. Nedopustil jsem se ničeho, co by se dalo označit nejen jako korupce, či napomáhání korupci, ale nedopustil jsem se ani ničeho nečestného.“

Ministr vzápětí dodal, že je „připraven na svoji funkci rezignovat ihned po předložení zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi, tedy nejpozději do konce tohoto roku“. To bychom mohli považovat za slovo chlapa a výraz vůle kultivovat české politické prostředí. Pokud by ovšem Besser svou rezignaci nepodmínil: „Pokud kdokoli může doložit nepravdu v tomto mém prohlášení.“

Proč by měl kdokoli dokládat, že se ministr účastí ve firmě, jež vznikla za účelem nákupu luxusního bytu na Floridě, jakkoli obohatil nebo firmu použil ve svých podnikatelských aktivitách? Ministr kultury prostě svým opominutím v majetkovém přiznání porušil zákon. Tečka. To je samo o sobě dostatečně silný argument, aby si posypal hlavu popelem a okamžitě rezignoval.

Ano, je to možná tvrdé, ale pokud si je Besser skutečně vědom své odpovědnosti k pověsti vlády, ať je jakákoli, musí si jako osoba veřejně činná, nota bene v ministerském postu, sakra ohlídat, co uvádí v majetkovém přiznání. A to nejen proto, že se jako na potvoru v jeho případě ukázalo, že jedním ze společníků je před měsícem pravomocně odsouzený podnikatel Pavel Hrách. Výmluvy, že v době, kdy do firmy vstupoval, nebyl Hrách ještě odsouzený, neobstojí. Tím spíš měl Besser z firmy odejít už při svém jmenování do ministerské funkce. Ať se pak nediví, že je jeho kauza medializovaná jako korupční aféra Besser.

Premiér Petr Nečas má ideální příležitost, jak dostát svému tvrdému postoji vůči prezidentovi Nejvyššího kontrolního úřadu Františku Dohnalovi. Ten minulý týden odmítl poslat na projednávání kontrolních závěrů úřadu svého zástupce, protože vláda ho na jednání přestala zvát poté, co byl nepravomocně odsouzen za zmaření auditu hospodaření úřadu, který chtěli opakovaně – a vždy marně – provést členové sněmovního kontrolního výboru. Na to Nečas reagoval: „Kdokoli v jeho (Dohnalově – pozn. red.) pozici by musel okamžitě odejít už v okamžiku obvinění,“ uvedl Nečas pro deník Právo v narážce na své ministry.

V rozhovoru pro Lidové noviny 3. prosince premiér na otázku o Besserově nepřiznaném angažmá v Comoros Group odpověděl: „Zatím o tom moc nevím, já si o tom s panem ministrem nejdřív potřebuji promluvit. Nicméně pokud by došlo k porušení zákona ze strany jakéhokoliv ministra, považoval bych tu věc za vážnou. Ministři za ODS odstupovali, i když se jim žádné porušení zákona neprokázalo. Například Pavel Drobil.“

Tady není o čem dlouze diskutovat. Ministr kultury se k porušení zákona sám přiznal. Odpověď na otázku, zda Besser vydrží do konce roku, by tudíž měla být jednoznačně záporná.

Aktualizace:

Jiří Besser podle informací iDnes.cz ve vládě pravděpodobně ve čtvrtek skončí. Kvůli tomu, že zamlčel vazby na odsouzeného korupčníka Pavla Hrácha. „Je nepřípustné, aby se ministr stýkal s takovými lidmi,“ řekl šéf poslaneckého klubu TOP 09 a hnutí Starostů a nezávislých Petr Gazdík, za něž je Besser ve vládě.

„Vyřešíme to hned ve čtvrtek po návratu pana ministra Bessera ze zahraničí,“ řekl Gazdík. Za nevhodné označil, aby rozhodnutí o budoucnosti ministra padlo už v úterý – za jeho nepřítomnosti. Z Říma se ministr kultury vrátí ve středu večer. Podle iDnes.cz ovšem Besser prakticky nemá šanci svou pozici ve vládě ustát. Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg se k Besserovi bez jeho přítomnosti nechtěl vyjadřovat.

Počet příspěvků: 6, poslední 6.12.2011 09:42 Zobrazuji posledních 6 příspěvků.