Ministr Kubice zahájil s policejním šéfem Lessym kázeňské řízení

Spor ministra vnitra Jana Kubiceho s policejním prezidentem Petrem Lessym pokračuje, tentokrát jde o výroky na adresu šéfů zlínské policie.

Ministr vnitra Jan Kubice zahájil kázeňské řízení s policejním prezidentem Petrem Lessym. Důvodem jsou Lessyho loňské výroky na adresu šéfů zlínské policie. ČESKÁ POZICE získala informaci od mluvčího ministerstva vnitra Pavla Nováka a potvrdil ji i Lessy, který však své provinění popírá a tvrdí, že se ničeho nedopustil.

Lessy loni v září v rozhovoru pro Právo uvedl, že Rudolf Setvák, jeden z obviněných v kauze brněnského policejního gangu a bývalý příslušník policejní inspekce, kryl náměstka krajského ředitele zlínské policie Jaroslava Vaňka před udáními a trestními oznámeními. Proti tomu se však Vaňek ohradil a se svým nadřízeným Bedřichem Koutným podali na Lessyho trestní oznámení pro zneužití pravomoci úřední osoby a pro pomluvu. Lessyho kritizoval Kubice i premiér Petr Nečas.

Policejní inspekce, která se případem zabývala, nicméně konstatovala, že Lessy trestný čin nespáchal, mohlo však podle ní jít o kázeňské provinění. Služební komise ministerstva vnitra následně navrhla, aby bylo s policejním prezidentem zahájeno kázeňské řízení pro porušení služebního zákona. V úterý odpoledne Kubice předal Lessymu podklady, čímž kázeňské řízení formálně zahájil. Nyní má Lessy dva týdny na to, aby se k údajnému provinění vyjádřil.

V kázeňském řízení jsou podle mluvčího Nováka tresty odstupňovány podle míry případného zavinění od písemného napomenutí, peněžité sankce, ztráty služebních medailí až po odnětí služební hodnosti. To by mohlo vést k Lessyho propuštění.

Policejní prezident na dotaz ČESKÉ POZICE, zda se cítí být vinen, uvedl: „Je to pokračování příběhu z loňského roku. Jako veřejně činná osoba musím snášet vyšší míru zatížení. Věřím, že se – stejně jako to konstatovala policejní inspekce – i nyní prokáže, že jsem se nijak neprovinil.“

Ministr Kubice vede s Lessym již nějaký čas spor o plánované systémové a personální změny u policie. Koncem loňského listopadu jej dokonce vyzval k rezignaci. Zatím však policejní prezident situaci ustál.

Počet příspěvků: 3, poslední 4.1.2012 08:39 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.