Ministr Kubice: Triky policejního prezidenta nepřijmu

Ministr vnitra Jan Kubice označil reakci policejního prezidenta Petra Lessyho na redukci policejních struktur za čísla kouzelníka Čáryfuka.

Po několika týdnech decentního mlčení vystoupil ministr vnitra Jan Kubice s kritikou policejního prezidenta Petra Lessyho. Nelíbí se mu způsob, jakým se Lessy postavil k návrhu na zeštíhlení velících struktur policie. Materiál pro Kubiceho připravila komise expertů vedená bývalým policejním prezidentem Oldřichem Tomáškem.

„Před čtrnácti dny mi k tomu (Lessy) poslal dopis, který mě otrávil svým nekonstruktivním přístupem. Říká jen, že něco je špatně, ale už neříká proč, a jak by to tedy mělo být jinak. Obsahuje sice nějaké tabulky a čísla, ale jsou to taková čísla kouzelníka Čáryfuka, jež jsou použitá účelově, aby u policie nemohlo dojít k žádným změnám. Navíc tam jsou věty, které by si z pohledu subordinace policejní prezident neměl vůbec dovolit,“ zahřímal Kubice v rozhovoru pro týdeník Respekt.

Ministr očekává, že mu Lessy v prosinci představí plán, jak zmíněnou reformu hodlá provést. „Pokud by to neudělal, což nepředpokládám, tak se rozejdeme v úplně základním pohledu na možné fungování policie do budoucnosti. A potom by nezbylo, než abychom se rozešli i my dva,“ dodal. V nedělním pořadu Partie na TV Prima nicméně Kubice řekl, že se nechystá Lessyho rezignace.

Související články:

Chabá protikorupční policie

Kubice zkritizoval v Respektu i chabé výsledky protikorupční policie, tedy Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality. Ten v minulosti nebyl schopen stíhat řadu závažných hospodářských deliktů včetně podivné privatizace Mostecké uhelné společnosti. „Nerozumím, proč se tu například deset let vyšetřuje Mostecká uhelná a k ničemu to nevede, zatímco ve stejné kauze sděluje švýcarské státní zastupitelství obvinění konkrétním osobám. Samozřejmě, že bych byl raději, kdyby to vyšetřovala česká policie a české státní zastupitelství a byly při tom úspěšné,“ uvedl Kubice.

Nejen kvůli Mostecké uhelné si ministr vnitra nechal vypracovat analýzu činnosti specializovaných policejních útvarů, a to od roku 2002. Na základě prvních výstupů počítá se změnami, které by se měly uskutečnit během příštího roku. „Všem v čele s policejním prezidentem a šéfem protikorupční jednotky je, myslím, dostatečně jasné, že tak, jak to je dnes, to zůstat nemůže,“ konstatoval Kubice.

Spojování celorepublikových útvarů

Jedním z výstupů analýzy činnosti protikorupční policie je fakt, že se v tomto útvaru příliš často odehrávají personální změny, což ovlivňuje vlastní vyšetřování. Změny ve vedení útvaru se totiž odrážejí v odchodech řadových detektivů. Za chabé výsledky protikorupční policie však podle Kubiceho může také posun v charakteru trestné činnosti. Ta nabývá stále komplexnější podoby, aniž by se tomu policie adekvátně přizpůsobila.

„Dnes je problém v tom, že se korupce, vraždy a hospodářské delikty obvykle vyšetřují odděleně, v rámci specializace daného útvaru. Jenže ty různé trestné činy spolu souvisejí, a když se nerozplétají společně, v souvislostech, vyšetřování vázne,“ upozornil Kubice.

Proto také chce ministr vnitra vytvořit specializovaný úřad, v němž by se sloučila Národní protidrogová centrála a Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Protikorupční policie by měla dle Kubiceho být pod úřad včleněna později. „Dlouhodobě s tím počítám, ale v současnosti si, v souvislosti s těmi ,nevýsledky´protikorupční policie, nejsem jist, že je nutné spěchat. Teď je hlavně potřeba zlepšit výkony té jednotky jako takové, teprve poté lze uvažovat o jejím spojení s dalšími,“ řekl Kubice.

Počet příspěvků: 1, poslední 18.11.2011 08:55 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.