Ministr Kuba už de facto vybírá budoucího předsedu Rady ČTÚ

Velké telekomunikační a televizní společnosti intenzivně lobbují; obávají se, že Kuba už má jasno a rozhodne ve svém stylu.

István Léko 21.8.2012

Ministr Kuba se v podstatě rozhoduje, kdo nahradí v čele mocného (a kritizovaného) regulačního úřadu Pavla Dvořáka, který je zástupcem ČSSD. foto: © ČTKČeská pozice

Ministr Kuba se v podstatě rozhoduje, kdo nahradí v čele mocného (a kritizovaného) regulačního úřadu Pavla Dvořáka, který je zástupcem ČSSD.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) hledá nového člena Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Poté, co přes přání premiéra Petra Nečase nenavrhl vládě opět jmenovat na pět let bývalého poslance ODS a někdejšího lobbistu Zdeňka Švrčka, má rada pouze čtyři členy, což při případném hlasování o některých otázkách může znamenat problém. Švrček skončil ve vedení regulátora telekomunikačního trhu letos v červenci. Podle informací ČESKÉ POZICE má již ministr Kuba seznam několika údajně kvalitních kandidátů, jenže jejich jména nechce veřejnosti prozradit.

Pátý člen rady totiž nemá být jen řadovým členem, očekává se, že právě on, nebo ona, vystřídá v dubnu 2013 současného (a vládními politiky kritizovaného) předsedu úřadu Pavla Dvořáka, který je zástupcem opoziční ČSSD. Proto se na osobě nového člena rady budou muset dohodnout strany vládní koalice.

Obavy velkých hráčů

O tom, kdo bude pátým členem rady, se už více než měsíc zajímají velké telekomunikační společnosti, zejména kvůli otázkám kolem čtvrtého mobilního operátora, a rozhodující hráči televizního byznysu. Poté, co se potvrdilo, že Švrčkovi nebude prodloužen mandát, začaly velké regulované firmy okamžitě lobbovat a u politiků prosazovat své kandidáty. Jenže se obávají, že Kuba už má jasno a rozhodne ve svém stylu, tedy rychle a bez jakéhokoliv avizování.
Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Veronika Forejtová ČESKÉ POZICI sdělila jen tolik: „Ministr Martin Kuba v současné době pečlivě zvažuje jméno nového kandidáta. Velice rád by pokračoval v nastoleném trendu a do Rady ČTÚ by chtěl navrhnout kandidáta, který bude splňovat jeho představy o aktivním členovi nezávislého regulačního orgánu a který by měl současně reagovat na regulační výzvy 21. století. Ministr se v průběhu měsíce srpna s některými potenciálními kandidáty potká a poté jméno kandidáta navrhne vládě.“

Martin Kuba letos již jednou pořádně překvapil, když v březnu do Rady ČTÚ prosadil redaktora Hospodářských novin Ondřeje Malého, který měl být podle ministra „čerstvým větrem“ v tomto orgánu. „Jeho hlavním cílem bude, aby zákazníci mohli volat laciněji a český telekomunikační trh byl atraktivním prostředím,“ prohlásil Kuba s tím, že současné vedení úřadu nese vinu na tom, že na tuzemském telekomunikačním trhu není vhodné konkurenční prostředí.

Kdyby ministr navrhl jmenovat nějakého padlého politika-trafikanta, znamenalo by to pro něj obrovskou blamáž

Jisté je zatím jen to, že jmenování některého mladého novináře se opakovat nebude a že ani Malý se nestane předsedou Rady ČTÚ. Nový člen bude určitě mnohem těžší kalibr.

Podle informací ČESKÉ POZICE se Kuba rozhodl znovu nenavrhnout odstoupivšího Švrčka, aniž by věděl, kdo ho nahradí. Ministr již před časem několikrát veřejně prohlásil, že hodlá radu omladit, a tak kdyby jmenoval nějakého padlého politika-trafikanta, znamenalo by to pro něj obrovskou blamáž.

Spekulace: Bérová, Chudárek

Výběr však vůbec není snadný. Pro zajímavé kandidáty a významné osobnosti je sice post budoucího předsedy ČTÚ velkým lákadlem, jenže nikde nemají záruku, že vláda Petra Nečase do dubna 2013 nepadne. Existuje tedy určitá míra rizika, že nakonec by zůstali jen řadovými členy rady.

O tom, koho na seznam kandidátů ministr Kuba napsal, neexistují žádné informace. O některých osobách se však v zákulisí spekuluje:

  • Především o Daně Bérové, jenže bývalá ministryně informatiky na dotaz ČESKÉ POZICE odpověděla, že je to nesmysl.
  • Opět se objevilo také jméno bývalého šéfa televize Óčko Hynka Chudárka, který se o členství v Radě ČTÚ ucházel už letos na jaře, jenže Kuba si vybral novináře Malého. Chudárek, kterého lze považovat za kontinuálního kandidáta na jakékoli uvolněné křeslo v ČTÚ, by sice splnil veškeré předpoklady člena rady, jenže je solitér, není spojen s žádnou politickou stranou. „Nominaci do užšího seznamu kandidátů bych samozřejmě uvítal, příslušnou problematikou se zabývám více než osm let, navíc s ČTÚ jsem při digitalizaci úzce spolupracoval,“ řekl ČESKÉ POZICI Chudárek. Jenže post by měl být obsazen v řádu týdnů, otázka je, zda Chudárek za poměrně krátkou dobu získá dostatečnou politickou podporu.

Členy Rady ČTÚ a jejího předsedu jmenuje a odvolává vláda na návrh ministra průmyslu a obchodu. Funkční období členů rady je pět let. Předseda je jmenován na dobu zbývající do konce jeho členství v radě, nejvýše však na dobu tří let. Hrubý plat řadového člena rady je 83 tisíc korun, předseda bere 112 tisíc korun měsíčně.

Počet příspěvků: 1, poslední 17.8.2012 10:22 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.