Ministr Kalousek by měl vážit slova

Vyjádřením ministra financí o praní špinavých peněz VV dostalo státní zastupitelství podnět k prošetření.

V rozhovoru pro Právo v sobotu 7. dubna ministr financí Miroslav Kalousek prohlásil: „Celé financování VV nese jasné znaky praní špinavých peněz.“ Kalousek se poslední dobou dopouští pozoruhodně tvrdých až neomalených výroků na adresu Věcí veřejných (VV). To nesporně dodává zvláštní šmak i celé vládní koalici, takže Kalousek vlastně poněkud sadomasochisticky nadává sám sobě. Zmíněný výrok však z oné pavlačové Kalouskovy litanie brutálně vybočuje.

Miroslav Kalousek totiž označil zcela konkrétní subjekt jako jasně podezřelý z konkrétního trestného činu. A neřekl to laik, ale ministr, do jehož kompetence patří spolupráce na vyšetřování právě indikovaného trestného činu. Lze se proto právem domnívat, že Kalousek to učinil na základě znalosti konkrétních informací ze svého resortu.

Státní zastupitelství tím dostalo velmi kvalifikovaný podnět k prošetření, zda ministr financí, do jehož resortu patří i Finanční analytický útvar (FAÚ) specializovaný na „praní špinavých peněz“, tomuto útvaru skutečně a včas poskytl informace, na jejichž základě se takto pregnantně veřejně vyjádřil, aby FAÚ mohl konat podle zákona. Ministr financí není podle příslušného zákona povinnou osobou, která musí takové informace podat, protože u něho se to rozumí z definice a v první řadě. (Pokud je pramenem takové informace naopak FAÚ, otázka zní, zda tento útvar dle zákona konal.)

Je však také možné, že ministr financí „jasné znaky praní špinavých peněz“ u koaličního partnera z oportunně nízkých („politických“) důvodů nejprve cíleně zamlčoval a veřejně je zmínil až v okamžiku, kdy je mohl politicky využít. Tím by se dopustil zneužití pravomoci veřejného činitele, a možná i spolupachatelství při praní špinavých peněz.

Kalouskova politická kariéra by však měla být otřesena i v případě, že podezření z praní špinavých peněz VV se nepotvrdí. Pomluva s následně způsobenou škodou je totiž trestná. A Věci veřejné by se za svůj volební neúspěch jistě s chutí na Kalouskovi zahojily.

A sociální demokracii, s níž se Kalousek zvažuje „koalit“, každopádně popřejeme mnoho štěstí při hledání koaličního partnera.