Ministr Fiala: Výzkumná centra nenecháme padnout

Školství přišlo o miliardu korun z problémového operačního programu. A ministr resortu se zamýšlí, co dál se zajištěním center za miliardy.

Podobné počítačové supercentrum, jaké je k vidění v ženevském CERNu, by mělo z evropských peněz vzniknout v Ostravě - jde o projekt IT4Innovations. Uživí se v budoucnu? foto: © ČESKÁ POZICE, Martin RychlíkČeská pozice

Podobné počítačové supercentrum, jaké je k vidění v ženevském CERNu, by mělo z evropských peněz vzniknout v Ostravě - jde o projekt IT4Innovations. Uživí se v budoucnu?

Školství přišlo o miliardu korun z problémového programu se zkratkou OP VK, o němž ČESKÁ POZICE docela pravidelně píše. Jak vláda ve středu schválila, miliarda bude převedena z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost do programu Lidské zdroje a zaměstnanost (OP LZZ) spadajícího pod ministerstvo práce a sociálních věcí. Další „realokace“ mohou ještě následovat.

„Jsme si vědomi toho, že problémy některých operačních programů jsou tak hluboké, že je nereálné počítat s tím, že by v nich byly vyčerpány finanční prostředky, které do nich byly alokovány,“ řekl na tiskové konferenci premiér Petr Nečas (ODS), který doplnil, že jsou na vině předchozí ministři školství. Včetně Josefa Dobeše (VV), jenž se zaklínal, že Česko nepřijde ani o korunu. Nečas, který dlouho Dobešovy eskapády přehlížel, se naopak zastal ministra současného – Petra Fialy, jenž je v úřadu pár měsíců.

Právě profesor Fiala poskytl ve čtvrtek deníku Aktuálně.cz rozhovor. „Problematice fondů se intenzivně věnuji. Jsem přesvědčen, že již byly nastaveny procesy, abychom situaci zlepšili. Udělali jsme některé konkrétní kroky, například zastavení přípravy Individuálních projektů národních, které kritizovala Evropská komise, posílili jsme kontrolní mechanismy a zrychlujeme rozhodovací procesy,“ uvedl ministr Fiala.

Ministr Fiala: To, co Evropská komise kritizovala nejvíce, byly právě časté personální změny na MŠMTNěkteré zdroje ČESKÉ POZICE ovšem pochybují, zda si pan ministr skutečně uvědomuje závažnost situace, která by si nejspíše vyžádala i razantní personální změny. Jak jsme již informovali, od srpna každopádně dojde ke změně řízení a vytvoření dvou postů vrchních ředitelů pro oba operační programy, jež ministerstvo školství administruje.

„To, co Evropská komise kritizovala nejvíce, byly právě časté personální změny na ministerstvu, zejména v této oblasti. Mojí snahou je, a možná je to i viditelné, personální situaci stabilizovat a všechny, kteří jsou připraveni spolupracovat na zlepšení situace, k této práci zvu,“ říká Fiala. „Žádnou další personální změnu v krátké době v úmyslu nemám. Znovu opakuji – zvu ke spolupráci všechny, kteří se chtějí na práci podílet,“ dodal ministr.

Rizikem je udržitelnost vědeckých center

Bývalý rektor Masarykovy univerzity (a někdejší premiérův poradce pro vědu a výzkum) si také velmi dobře uvědomuje, jaká rizika přináší udržitelnost výzkumných center, jež jsou za evropské miliardy budována napříč Českem. „Velká centra jsou případem, kde se musíme snažit, aby se prostředky pro jejich přežití našly. Bylo by příliš drahé je vybudovat a pak nechat padnout. Na druhou stranu se nemůžeme dopustit té chyby, že je budeme platit, aniž by měla výsledky. Musíme pomáhat centrům, která budou nastavená indikátory plnit,“ konstatoval pro Aktuálně.cz ministr Fiala s douškou, že připravenost center je různá.

Mezi řádky lze vyčíst i to, o čem si povídají nejen členové vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace, ale i zainteresovaní vědci. Výjimečný projekt superlaseru Extreme Light Infrastructure (ELI) v Dolních Břežanech má velmi napjatý harmonogram a rezervy v přípravě; není jisté, zda bude dobudován v tomto programovém období EU.

„V jeho přípravě existuje určité časové napětí, se kterým se musíme nějak vyrovnat – při přípravě projektů se velmi důkladně kalkulovalo s tím, jaká bude jejich udržitelnost a životaschopnost. Tato centra jsou velkou šancí a nikdo nechceme, aby byla i velkým rizikem,“ míní Fiala. Podle informací ČESKÉ POZICE se situací kolem ELI bude v blízké době zabývat přímo Vláda ČR.