Ministr Fiala mění hned dva náměstky. Na školství skončili Wilhelm a Němec.

Aktualizováno. Novými náměstky ministra školství pro vysoké školy a pro regionální školství budou Tomáš Hruda a Jindřich Fryč.

Do školství chci hlavně vrátit důvěru, je hlavním přáním ministra školství Petra Fialy. foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Do školství chci hlavně vrátit důvěru, je hlavním přáním ministra školství Petra Fialy.

Trvalo to něco přes čtvrt roku. Pod novým ministrem školství Petrem Fialou, jenž si obzvláště zakládá na obrazu (stabilního) úřadu, dochází k první výměně ve vrcholném vedení. Podle tří důvěryhodných zdrojů ČESKÉ POZICE skončil v pátek náměstek pro všeobecné a regionální školství Ladislav Němec. Na náměstkovský post čerstvě rezignoval podle zdrojů ČESKÉ POZICE také profesor Ivan Wilhelm, emeritní rektor Univerzity Karlovy, jenž byl Fialovým náměstkem pro vysoké školství a výzkum.

Tomáš Hruda: Podobnou nabídku bych právě od ministra Fialy přijalA jméno osoby, jež legendárního Wilhelma vystřídá, je rovněž exkluzivní. Bude jím Tomáš Hruda, někdejší ředitel agentury CzechInvest a také ředitel vznikajícího výzkumného centra CEITEC v Brně. Je tomu tak? „Personální záležitosti jsou zodpovědností pana ministra, ale je pravdou, že podobnou nabídku bych právě od ministra Fialy přijal,“ odvětil v SMS zprávě ČESKÉ POZICI manažer Tomáš Hruda, jenž vystudoval ekonomii i mezinárodní vztahy.

Tiskový odbor, který jsme oslovili, zatím tyto změny nekomentoval. „Odvolán jsem nebyl, informace v pondělí,“ řekl náměstek Němec serveru Aktuálně.cz, jenž v pátek informoval o tom, že se pod náměstkem „kýve židle“. A je jisté, že už se nekýve; Němec odchází sám. Němcovým nástupcem se dle potvrzených informací ČESKÉ POZICE stává Jindřich Fryč, který byl na MŠMT donedávna vrchním ředitelem sekce mezinárodních vztahů a evropských záležitostí. Fryč na telefonát ani SMS zprávu v neděli večer nereagoval.

Konstruktivní lidé do úřadu?

„Je to překvapení, ale i vcelku dobrá zpráva. Zdá se, že ministr volí slušné a konstruktivní lidi; posty obsazuje ,proevropsky´a nikoliv pouze dle stranických klíčů,“ reagoval na Němcův odchod nezávislý a nestranický zdroj z ministerstva. Straničtí náměstci za ODS (Eva Bartoňová, Michal Zaorálek a Jan Kocourek) ve funkcích zůstávají a prvním náměstkem zůstává Jiří Nantl (nestraník), jenž byl dříve kancléřem Masarykovy univerzity, odkud se zná s Fialou.

Tomáš Hruda

Na Univerzitě Karlově vystudoval ekonomii (2000) a mezinárodní vztahy (2002), tudíž si na vizitky může psát dvojí magisterský titul. Od roku 2000 pracoval v agentuře CzechInvest, podílel se na investičních projektech automobilek TPCA a Hyundai v Česku, po roce 2005 měl na starosti spolupráci s Japonskem. V letech 2005-07 byl generálním ředitelem agentury CzechInvest. V posledních letech se podílel na přípravě vědeckého centra CEITEC.

Odchod někdejšího prvního náměstka Němce, jenž po rezignaci Josefa Dobeše řídil celé ministerstvo, souvisí též s reorganizačními kroky, které k 1. a 15. srpnu vyhlásil ministr Fiala. „Organizační změna tohoto rozsahu je spíš procesem než událostí a fakticky bude v několika naplánovaných fázích dobíhat až k 1. říjnu,“ řekl v srpnovém interview pro ČESKOU POZICI Jiří Nantl, jehož „povýšení“ na post prvního náměstka bylo zatím jedinou náměstkovskou změnou.

„Reorganizace hodně zasáhla právě skupiny pod vedením Němce a náměstka Wilhelma. Byla to možná cesta, jak je samotné přimět k odchodu – bez vynuceného vyhazovu,“ říká zdroj, který již v úřadě nepracuje, ale o dění se zajímá. Pozice profesora Wilhelma, jemuž se nedařila reforma vysokých škol, byla dlouhodobě nejistá. Podle informací ČESKÉ POZICE už byli dříve osloveni nejméně čtyři možní následníci – například děkan Filozofické fakulty UK Michal Stehlík nebo profesor Rudolf Haňka.

„O tom, kdo, kdy a jestli vůbec nahradí náměstka Wilhelma, se rozhodne později. On sám na opakované dotazy nereaguje,“ uvedl deník Insider. Nyní je již tedy rozhodnuto.

Aktualizace:
V pondělí dopoledne ministerstvo školství obě změny potvrdilo v tiskové zprávě. Němec podal rezignaci z osobních důvodů k 18. srpnu, profesor Wilhelm s účinností k 31. srpnu. Náměstek Fryč se ujímá úřadu od pondělí 20. srpna, a Hruda bude náměstkem s účinností od 1. září. „Ministr Fiala poděkoval oběma odstupujícím náměstkům za jejich práci, kompetentní a profesionální přístup k řešení otázek vzdělávání a výzkumu a ocenil jejich pomoc a podporu, kterou mu po celou dobu poskytovali,“ uvádí zpráva.

prince Samá voda... Samá voda... 5:52 21.8.2012
ctenarCP To smrdí TPCACzechInvestCEITEC 19:45 19.8.2012
Jaromir Marek jiný pohled Tady máte jiný pohled: ... 14:20 20.8.2012

Počet příspěvků: 26, poslední 22.8.2012 06:03 Zobrazuji posledních 26 příspěvků.