Ministr Dobeš chce točit čtrnáctidílný televizní seriál. Jenom za 150 milionů.

I po drtivé kritice z Bruselu na adresu projektů OKNO a SPORT chystá ministerstvo školství další mediální projekt: Češi v Evropě.

Nový vzdělávací seriál, který přiblíží české historické osobnosti v dějinách evropské integrace, má být pořízen z prostředků Evropské unie. foto: © ČTK,ČESKÁ POZICEČeská pozice

Nový vzdělávací seriál, který přiblíží české historické osobnosti v dějinách evropské integrace, má být pořízen z prostředků Evropské unie.

Aktualizováno. Tak tohle „kino“ se nebude líbit ani panu prezidentovi! Jak jsme již slíbili v případě pochybných školských projektů OKNO a SPORT, na něž ČESKÁ POZICE spolu s týdeníkem Euro upozornila, představujeme další pozoruhodné projekty ministerstva školství placené z peněz Evropské unie. Dnes se podíváme na další „masmediální“ projekt z dílny vedené Josefem Dobešem (VV). V současném vření kolem vysokých škol a eurofondů mu rozhodně nejnovější nápad nastrojit do historických kostýmů Jana Ámose Komenského, Karla IV. nebo stíhače Františka Fajtla a vyslat je do České televize, sotva pomůže.

Podle dokumentů, jež ČESKÁ POZICE získala (a předává je veřejnosti k pročtení ve formátu PDF), se blíží schválení nový projekt s názvem Češi v Evropě, jenž počítá i s natáčením čtrnáctidílného televizního seriálu. Půjde na něj balík 193 milionů korun. V porovnání s některými předchozími projekty jsou Češi v Evropě jen chudí příbuzní. Projekt OKNO měl našim občanům nabízet v novinách návody k vyšší finanční gramotnosti za bratru 580 milionů. Na Baumrukovu televizní tělovědu, projekt SPORT, se naplánovalo 650 milionů korun 

Ale zpět k Čechům Evropě. Projekt s podtitulem Postavení a historická úloha Čechů v rámci evropské integrace má být dle anotace spuštěn 1. dubna 2012 – tedy na apríla – a placen z problematického Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OP VK), u nějž bylo minulý týden pozastaveno proplácení, jak ČESKÁ POZICE jako první upozornila.

Seriálem k evropanství?

Podle doprovodných materiálů z 25. ledna tento projekt předkládá vedení MŠMT jeho I. náměstek Ladislav Němec, odpovědný za všeobecné vzdělávání. Dle zatím neověřených informací by ale nápad mohl opět vycházet od Petra Hrabánka, ředitele odboru ESF, jenž na předsilvestrovském odborném panelu památně prezentoval Baumrukův SPORT, když říkal, že kdosi popletl papíry s rozpočtem... O sdělení, kdo je vynálezcem a garantem projektu, jsme požádali tiskový odbor. „Interní informace diskutované v rámci porady vedení MŠMT nepatří do okruhu veřejných informací. Proto jistě pochopíte, že Vám požadované informace neposkytneme,“ zněla odpověď.

Formálně jsou u projektu jakožto  konzultanti uvedeni pedagogové z Univerzity Karlovy či Olomouce; v realizačním týmu určeném ministerstvem má být celkem patnáct lidí s chystanou odměnou 23 milionů korun do konce trvání projektu v březnu 2014.

„Důvodem realizace je potřeba posílit znalosti z oblasti historie evropské integrace, přínosu národních osobností a zároveň posílit výchovu k evropanství a k sebeuvědomění si jednotlivých národů o jejich přínosu evropským dějinám a evropské integraci,“ píše se v předkládací zprávě o dílech seriálu, které mají následně posloužit jako audiovizuální učební pomůcky pro žáky druhého stupně základních škol, studenty víceletých gymnázií a učitele dějepisu.

Očekávané výstupy za 193 milionů jsou následující:

  • 14dílný dokumentární seriál (v České televizi) o českých historických osobnostech a jejich přínosu dějinám evropským a evropské integraci;
  • 14dílný rozhlasový seriál (v Českém rozhlasu) na stejná témata;
  • propagační kampaň zahrnující odborné konference a semináře;
  • roadshow s internetovou soutěží;
  • vytvoření komunikační a informační platformy – interaktivní webové aplikace pro školy a veřejnost, včetně databáze výstupů obdobných podpořených projektů Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost;
  • výzkum postojů cílové skupiny;
  • doporučení pro další kroky reformy ve vzdělávání v této oblasti.

Součástí má být analýza vnímání klíčových osobností českých dějin (za 6 milionů), analýza pokroků ve vnímání i evaluace (obojí po 10 milionech)  a hlavně pak „systémová podpora rozvoje kompetencí“ za 150 milionů korun, jíž bude docíleno čtrnácti hodinovými díly televizního seriálu, které přiblíží přínos význačných osobností – zmíněny jsou mimo jiné Přemysl Otakar II., Jan Hus, Jan Žižka, Jan Jesenius, Alfons Mucha nebo Tomáš Baťa (sečtením všech položek vychází 199 milionů oproti 193 milionům zmiňovaným v úvodní anotaci projektu – pozn. redakce).

„Seriály budou odvysílány v televizi a rozhlase,“ píše se v dokumentech. Není to prvně, co Dobešovo ministerstvo sází na spolupráci s přímo uvedenou Českou televizí. Že by tam snad mělo MŠMT (anebo hybatelé v pozadí) správnou spojku, když trvale sází na stejný modus operandi?

Ťafka bruselských úředníků

S klipy v ČT počítalo například OKNO a SPORT. V sobotu upozornil Český rozhlas na nebývale drsný vytýkací dopis, jejž k oběma nesmyslným programům zaslala Evropská komise.

„Návrhy na další projekty se objevují zničehonic, bez předchozího odůvodnění. Většina z nich je zaměřena na tvorbu webových portálů za desítky nebo stovky milionů. To vede Komisi k vážným pochybám, zda je tu skutečný záměr dělat systematické změny, jež jsou opravdu potřebné pro modernizaci českého vzdělávacího systému,“ píše v listu nesmlouvavě Áurélio Cécilio, ředitel odboru zaměstnanosti a sociálních věcí Evropské komise.

Dopis, který mají od neděle k dispozici česká média například včetně Lidových novin, Hospodářských novin i ČESKÉ POZICE, vysloveně kritizuje plýtvání penězi na mediální aktivity. „Významná alokace peněžních prostředků dává vaší zemi velkou příležitost na modernizaci vzdělávacího českého systému, která se už v budoucnu nemusí opakovat,“ uzavírá Cécilio, aby si to snad ministerští úředníci v čele s ředitelkou OP VK konečně uvědomili. Pokud spatří světlo světa i Češi Evropě (předložení v pátek 25. ledna), dá se čekat, že přijde další, podobně kritický dopis bez slušnostních kudrlinek.

Dokonce i bez domény...

Pikantní na novém „televizním“ projektu je také to, že ačkoliv jde již do porady vedení ministerstva a přímo zmiňuje pořízení nových portálů CesiEvrope.cz a CesiEvrope.eu, obě domény byly ještě v neděli volné a ke koupi. Amatérismus? Neměli jsme ale tolik jízlivosti k zakoupení těchto domén...

Závěrem už jen k finanční stránce věci. Tobruk, jeden z dražších českých velkofilmů, který nahlíží na významnou část českých dějin, stál asi 80 milionů korun. Jakubiskův snímek Bathory byl se svým rozpočtem zhruba 328 milionů korun jedním z vůbec nejnákladnějších filmů ve střední Evropě. A jeden díl výpravného seriálu Vyprávěj na ČT stál podle časopisu Týden přibližně 3,5 milionu korun. Vzhledem k tomu, že se ministr Josef Dobeš chystá v následujících dnech k premiérovi na kobereček, budou si spolu moci povyprávět třeba i o svých televizních zálibách.