Ministerstvo pro místní rozvoj zřejmě vnitru přetáhne unijní miliardy

Podle informací ČESKÉ POZICE by se měly peníze z Integrovaného operačního programu, jejž administruje vnitro, převést na MMR už v březnu.

Chyby při čerpání eurodotací připustil i náměstek ministra vnitra pro informační technologie a projektové řízení Radek Šmerda. Za spoluviníka označil i ministerstvo pro místní rozvoj. foto: © ČTKČeská pozice

Chyby při čerpání eurodotací připustil i náměstek ministra vnitra pro informační technologie a projektové řízení Radek Šmerda. Za spoluviníka označil i ministerstvo pro místní rozvoj.

Ministerstvo vnitra (MV) má kvůli vysoké fluktuaci zaměstnanců zásadní problémy při čerpání evropských dotací. Ohrožena může být podle informací ČESKÉ POZICE až polovina ze 17 miliard korun v Integrovaném operačním programu (IOP), které lze přes resort vnitra za období 2007 až 2013 čerpat. 

Už na konci roku na nesrovnalosti v IOP upozornil Brusel. „IOP je jedním z nejhůře čerpajících operačních programů, za polovinou programu je uhrazeno pouze 18 procent z celé alokace, IOP čelí riziku ztráty části příspěvku z EU,“ řekl v prosinci Christos Gogos z Evropské komise, jak informovala ČESKÁ POZICE.

Do sporu vstoupilo razantně i ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) Kamila Jankovského (VV), jež v Česku za řádné čerpání eurodotací odpovídá a dohlíží i na čerpání IOP. MMR úředníkům MV poslalo seznam 34 připomínek, jehož kopii včetně reakce ministerstva vnitra (text označený červenou barvou) ČESKÁ POZICE získala (k nahlédnutí v PDF formátu zde). Zásadní kritika se týkala:

  • 82procentní fluktuace pracovníků odboru strukturálních fondů MV za rok 2011,
  • nedostatečné znalosti a zkušenosti vedoucích pracovníků MV,
  • vysoké chybovosti při administraci programu,
  • laxní kontroly.

A nejen to. Podle informací ČESKÉ POZICE by se měly peníze z Integrovaného operačního programu, které nyní administruje ministerstvo vnitra, už v březnu převést pod gesci ministerstva pro místní rozvoj.

Kdo za to může?

Chyby při čerpání připustil i náměstek ministra vnitra pro informační technologie a projektové řízení Radek Šmerda. Sám v této souvislosti dokonce podal deset trestních oznámení. Tiskový mluvčí MV Pavel Novák však s ohledem na probíhající šetření nechtěl ČESKÉ POZICI prozradit detaily.

Šmerda však tvrdí, že MV není jediným viníkem. „Rozumím snaze MMR (převést celou administraci programu od sebe), ale pokud IOP má nějaké problémy, tak jsme jej do nich přivedli společně, protože MMR má nad tím programem dohled,“ uvedl pro HN Šmerda. Bývalý náměstek ministra vnitra Michal Moroz, pod nějž evropské fondy spadaly v době ministrování šéfa Věcí veřejných Radka Johna, v odpovědi na kritiku ze strany MMR zase HN řekl, že za chyby v IOP může exministr vnitra Ivan Langer (ODS).

Podle informací ČESKÉ POZICE však nesou hlavní díl viny za neutěšený stavu IOP exministr vnitra John a současný šéf resortu Jan Kubice. „Za Langera byl problém s tím, že se nevypisovaly výzvy. To se ale nastartovalo už za Martina Peciny v roce 2009. Od té doby uběhly tři roky, věci se ale přesto za Johna a Kubiceho neposunuly k lepšímu,“ řekl ČESKÉ POZICI důvěryhodný zdroj z MV, který na resort přišel po Langerově odchodu.

Ministerstvo pro místní rozvoj již připravilo akční plán pro přesun části peněz z IOP na Centrum regionálního rozvoje, jež evropské projekty administruje pod Jankovského ministerstvem

Dostane to MMR?

Aktuálně je ve hře varianta, podle níž se peníze rozdělované v IOP přesunou z gesce MV na MMR. Podle informací ČESKÉ POZICE o tom jednal náměstek Šmerda s prvním náměstkem na MMR Danielem Braunem. „Je to předčasné. Dlouhodobě nicméně upozorňujeme na problémy programu. Pokud by se nic neudělalo, byla by tam ohrožena částka dvou miliard korun (které by se kvůli chybám mohly vracet do Bruselu – pozn. red.). O přesunu však musejí nejprve rozhodnout ministři,“ konstatoval pro ČESKOU POZICI náměstek Braun.

Podle našich zjištění však MMR již připravilo akční plán pro přesun části peněz z Integrovaného operačního programu na Centrum regionálního rozvoje (to ovšem již dnes administruje pro MV projekty za 8,5 miliardy korun), které evropské projekty administruje pod Jankovského ministerstvem. A přesun miliard by měl začít už v březnu. To však vnitro skrze svého mluvčího odmítá:  „Samozřejmě nesouhlasíme. Znamenalo by to další prodloužení čerpání,“ sdělil ČESKÉ POZICI Novák.

Situací ohledně čerpání eurodotací ministerstvem vnitra se měla ve středu zabývat i vláda, nakonec byl tento bod programu přesunut na příští schůzi kabinetu.

Zároveň se objevily dvě spekulace, které důvod tlaku MMR na MV ukazují v poněkud jiných souvislostech.

  • První: Podle úředníka resortu vnitra, jenž si nepřál být jmenován, se v politickém zákulisí hovoří o snaze Věcí veřejných přetáhnout evropské miliardy pod MMR, jemuž šéfuje véčkařský ministr Kamil Jankovský.
  • Druhé zdůvodnění říká, že společně s přesunem miliard na projekty se převádí i 280 milionů korun z operačního programu Technické asistence. Tím by Jankovský získal stovky milionů na mzdy svých úředníků a mohl by také rozdělovat další prostředky na podporu publicity evropských projektů.