Ceska Pozice

Ministerstvo mlčení. Kdy promluví Alena Hanáková?

Kdy bude vypsáno výběrové řízení na nového šéfa Národního divadla a jak bude dál fungovat tato státní instituce? Netušíme.

Od 15. dubna, kdy ministryně kultury Alena Hanáková zrušila výběrové řízení na nového ředitele Národního divadla, které sama dva měsíce předtím vypsala, její resort na téma Národní divadlo pouze mlčí.

Hanáková je pět měsíců ve funkci, dobu hájení má dávno za sebou, ale svůj jasný názor na budoucnost Národního divadla veřejnosti dosud nesdělila. Přitom by si transformační projekt Národního divadla a Státní opery Praha, který vyhlásil minulý rok na podzim její předchůdce Jiří Besser, minimálně nějaký zpřesňující komentář zasloužil. Otázek je kolem něho ze všech stran dost.

Ve hře je nejen národní instituce s miliardovým rozpočtem a více než tisícovkou zaměstnanců, ale i investice, které do ní sliboval „nalít“ Jiří Besser: nové skladové a výrobní prostory či rekonstrukce Nové scény.

Za necelý rok končí funkční období současného ředitele Národního divadla Ondřeje Černého a dosud neznáme jméno jeho nástupce, natož jeho koncepci. Ministerstvo kultury otálí i s novým výběrovým řízením, které Hanáková slibovala vypsat do konce dubna.

Ministryně mlčí také o personálním a procesním auditu, jehož ukončením vypsání výběrového řízení podmiňovala. Hanáková slibovala, že závěry auditu ovlivní i zadání pro příštího šéfa. Audit byl dokončen, stál 1,65 milionu korun a paní ministryně byla s jeho výsledky seznámena před měsícem. Svoje stanovisko k němu veřejnosti rovněž dluží.

Alena Hanáková často opakuje, že „ráda lidem naslouchá“. Je načase, aby si uvědomila, že z titulu své funkce by taky měla občas něco zásadního říct. A konat.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.