Milost pán Václav Klaus v kauze „Benešová“ mlží

Nové objevy kolem udělení milosti pro exředitelku Metropolitní univerzity: S Klausovými prý byla v poměrně úzkém kontaktu.

Kromě kauzy Benešová se již před časem objevily spekulace, že s prezidentskými milostmi se na Hradě kšeftuje. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kromě kauzy Benešová se již před časem objevily spekulace, že s prezidentskými milostmi se na Hradě kšeftuje. | foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice
Kromě kauzy Benešová se již před časem objevily spekulace, že s prezidentskými milostmi se na Hradě kšeftuje.

Jde o spornou prezidentskou milost pro bývalou ředitelku Metropolitní univerzity Annu Benešovou, která za podplácení, zpronevěru a porušování povinností při správě cizího majetku vyfasovala v roce 2010 dvouletý trest se zkušební dobou na čtyři roky. V pátek Lidové noviny naznačily, že Benešová údajně měla blízko k rodině Klausových, zejména pak k první dámě naší země paní Livii. Klaus to popřel a uvedl, že o kontaktech jeho manželky s Benešovou nevěděl. Jenomže jak informují pondělní LN, paní Klausová byla s omilostněnou korupčnicí v úzkém kontaktu. Vypadá to tedy, že u Klausů asi mají „tichou domácnost“.

List v pondělí na základě informací z policejních odposlechů pořízených během vyšetřování Anny Benešové uvedl, že kriminalisté od počátku šetření věděli, že se Benešová s Klausovou scházely. Podle LN se Benešová často odvolávala na první dámu, a to až do té míry, že vyšetřovatelé během vyšetřování upozorňovali své nadřízené, že by Benešová mohla získat prezidentskou milost. Tyto rozhovory zůstaly jen v takzvaném kriminálním spise, u soudu se probíraly pouze nahrávky, jež dokazovaly uplácení.

Nejen paní Klausová, ale i její manžel byl podle Lidových novin v kontaktu s omilostněnou Annou Benešovou

Nejen paní Klausová, ale i její manžel byl podle Lidových novin v kontaktu s Benešovou. Deník se odvolává na svědectví prvního rektora Metropolitní univerzity Ondřeje Asztalose, který v rozhovoru pro LN uvedl: „Až když jsem to četl v médiích, vzpomněl jsem si, že mi Benešová jednou v dobré náladě vykládala, že je pan prezident její známý. Pracovala s ním prý v Prognostickém ústavu, kde mu zpracovávala administrativu pro zahraniční služební cesty. Označila se i za přítelkyni paní Klausové.“ Asztalos navíc uvedl, že při jednáních správní rady univerzity zaznamenal „nějaké předávání obálek“!

Přitom ještě v pátek Klaus tvrdil, že o kontaktu mezi jeho manželkou a Benešovou nevěděl. Navíc změnil důvody, které ho vedly k udělení inkriminované milosti. To je velmi podivné. Původně se prezident odvolával na to, že Benešová se musí starat o nemocného manžela. Jenomže státní zástupce Marek Bodlák, který proti Benešové vedl obžalobu, namítl, že podmíněný trest nebránil ve starání se Benešové o manžela. A tak Klaus trochu své odůvodnění pozměnil: milost pro Benešovou prý žádalo mimořádné množství dopisů a její dosavadní potrestání (vazba, léta soudního projednávání) považoval Klaus již za dostatečné.

Český prezident evidentně mlží.