Miloš Zeman už je v průzkumu první. Klíčový moment kampaně?

Ještě před měsícem měl Jan Fischer devět procent. Čím si Zemanův sprint v průzkumu ppm factum vysvětlit?

Jan Fischer už není králem průzkumů zaměřených na prezidentské volby. Podle aktuálního volebního modelu agentury ppm factum ho předběhl Miloš Zeman, a vytvořil si tím zřejmě komfortní pozici pro první kolo volby. Hypotetický „průzkumový“ náskok, který měl Fischer od počátku kampaně, se původně jevil jako impozantní, postupně se tenčil, avšak stále vyhlížel jako pohodlný: ještě v říjnu Zeman za Fischerem zaostával podle ppm factum o osm procent, v listopadu dokonce skoro o devět. 

Průzkumy ppm factum za poslední tři měsíce:

  • Říjen: Fischer (30,1 procenta), Zeman (21,9 procenta);
  • Listopad: Fischer (28,1 procenta), Zeman (19,4 procenta);
  • Prosinec: Zeman (25,6 procenta), Fischer (25 procent).

Jak si Zemanův sprint vysvětlit, respektive jak si ho vysvětlují odborníci?

Managing partner společnosti ppm factum Jan Herzmann ČESKÉ POZICI sdělil, že Zemanův posun o šest procent a na první místo je výsledkem dlouhodobého trendu Zemanova posilování. Podle Herzmanna Zemanovi též pomohlo administrativní vyřazení Tomia Okamury (kvůli nedostatku petičních podpisů). „Mám hypotézu, že jedním z důvodů Fischerova poklesu je i to, že s kampaní začal ze všech nejdříve a nemá nyní již čím překvapit,“ dodal Herzmann.

Podle Jany Hamanové, ředitelky výzkumu společnosti SC&C, mohla Fischerovi uškodit slova namířená proti KSČM (Fischer v říjnu řekl, že jde o extrémistickou stranu, kterou by do vlády nepustil). Naopak Zeman se v posledních týdnech komunistům dvoří a získal již podporu kosmonauta a europoslance KSČM Vladimíra Remka.

Politolog a sociolog Tomáš Lebeda si myslí, že Fischera nyní může oslabovat fakt, že není ideologicky vyprofilovaným představitelem levice, která v České republice v době hospodářské krize posiluje.

Dostat se měsíc před volbami na první místo v průzkumu se může nakonec ukázat jako zásadní okamžik celé předvolební fáze. Především z hlediska mediálního – Zeman v nejdůležitější části kampaně nebude nahlížen jako ten druhý, který horko těžko dýchá lídrovi na záda, pravděpodobnost, že postoupí do druhého kola a hlasy jeho příznivců nebudou zmarněny, roste. Na třetím místě je dle volebního modelu ppm factum Jiří Dienstbier s 10,6 procenta preferencí. Vyčkejme však, zda tento trend potvrdí i další prosincové průzkumy…