Miliardový Kellnerův projekt má o problém méně

Skupina PPF chce v pražských Dejvicích postavit na pronajatých pozemcích od Prahy 6 polyfunkční budovu za více než miliardu korun. Jeden z problémů projektu před pár dny odpadl, když policie odložila trestní oznámení týkající se převodu akcií společnosti Vítězné náměstí z Prahy 6 na PPF v roce 2011.

Projektu Line na Vítězném náměstí v pražských Dejvicích se přezdívá Lední medvěd. foto: PPF / ZRČeská pozice

Projektu Line na Vítězném náměstí v pražských Dejvicích se přezdívá Lední...

Pro Kellnerovu skupinu ale rozhodnutí policie o odložení případu zdaleka neznamená, že může začít stavět. Zadrhla se totiž na územním řízení.

Trestní oznámení poukazující na problematické okolnosti převodu akcií podalo koncem října loňského roku sdružení Občané za svá práva v Praze, a to kvůli podezření z porušení povinností při správě cizího majetku. Později toto oznámení sdružení ještě rozšířilo doplňkem, v němž upozorňuje na další možná pochybení, mimo jiné na údajnou neplatnost smlouvy mezi PPF a Prahou 6.

Šlo o opakovaný pokus, předchozí trestní oznámení podané též sdružením Občané za svá práva v Praze policie odložila s tím, že podezření na spáchání nějakého trestného činu se nepotvrdilo. Pisatelé obou oznámení se ale ohradili proti tomu, že jejich první podání nebylo dostatečně prošetřeno.

Ani napodruhé

Státní zástupce Ladislav Malovec ČESKÉ POZICI potvrdil, že věc byla i napodruhé odložena. „Nebylo prokázáno podezření z porušení povinnosti při správě cizího majetku ani ze spáchání žádného jiného trestného činu,“ dodal Malovec s tím, že k tomuto závěru dospěla policie a on se s tímto názorem po přezkoumání ztotožnil. „Od začátku jsme tvrzení sdružení v trestním oznámení odmítali,“ komentovala rozhodnutí policie a státního zástupce Marie Kousalíková (ODS), starostka městské části Praha 6.

Jako jeden z podkladů pro konečné rozhodnutí byl vypracován znalecký posudek, který stanovil cenu akcií v místě a čase obvyklou. Z posudku, jak tvrdí státní zástupce, vyplývá, že cena akcií, kterou PPF Praze 6 zaplatila, byla stanovena správně a že nedošlo k podhodnocení cenných papírů a ke korupčnímu jednání.

„Posudek vypracoval znalecký ústav a není pochyb o tom, že byl zpracován korektně,“ tvrdí Malovec. Podle informací ČESKÉ POZICE stanovil znalec hodnotu firmy Vítězné náměstí, kterou měla před třemi lety, na více než 23,6 milionu korun. Praha 6 v ní držela 45procentní podíl, což dle znalce odpovídalo částce přesahující 10,6 milionu korun. PPF za cenné papíry zaplatila 13,5 milionu korun, tedy více, než odpovídalo znaleckému posudku.

Na velikosti (ne)záleží

Pro PPF nebylo trestní oznámení jedinou komplikací, která zdržovala začátek stavebních prací. Loni začátkem listopadu získala společnost Vítězné náměstí územní rozhodnutí a začala připravovat dokumentaci pro stavební povolení. Jenže proti výnosu o územním rozhodnutí bylo podáno k pražskému magistrátu odvolání, územní rozhodnutí tak nenabylo právní moci. Magistrát koncem března řízení přerušil. Jeho stavební odbor řízení neuzavře, dokud soud nevypořádá žalobu podanou proti velikosti plánované budovy. Dle serveru Aktuálně. cz se PPF proti postupu stavebního odboru magistrátu odvolala.

Žaloba poukazující na velikost objektu Line byla podána v polovině března k Městskému soudu v Praze. Od doby podání běží devadesátidenní lhůta, v níž musí soud o žalobě rozhodnout. Mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci ČESKÉ POZICI sdělila, že jednání zatím nebylo nařízeno a věc nebyla rozhodnuta.

Dle plánů zveřejněných na internetových stránkách měla výstavba projektu Line odstartovat již letos v říjnu, dokončen měl být v dubnu 2016. Časový harmonogram ale vzhledem k okolnostem pravděpodobně nabere zpoždění. Původní záměr vycházel z toho, že polyfunkční objekt bude společným projektem PPF a Prahy 6. Poté, co se PPF stala stoprocentním vlastníkem firmy Vítězné náměstí, plán padl.

Line, neboli Lední medvěd

Architektonický návrh budovy Line.

  • Lokalita: Vítězné náměstí, Praha 6
  • Velikost: prostory o rozloze přibližně 15 tisíc metrů čtverečních
  • Využití: převážně kanceláře, dále pak služby občanské vybavenosti a obchody
  • Architektonický návrh: Radan Hubička; podoba budoucího komplexu Line budí rozporuplné reakce
  • Harmonogram projektu: zahájení výstavby říjen 2014, zprovoznění budovy duben 2016
  • Náklady: odhadují se na více než miliardu, skupina PPF kalkulaci nezveřejnila

Počet příspěvků: 1, poslední 23.5.2014 01:57 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.