Miliardáři si oproti loňsku zase polepšili

Dolarových miliardářů ve světě přibylo. Je jich o 148 víc než vloni a jejich majetek vzrostl o 5,4 procenta na astronomických 7,7 bilionu dolarů.

Vojtěch Wolf 19.8.2016
Peníze (ilustrační foto)

Peníze (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Peníze (ilustrační foto)

Na světě nebylo nikdy tolik miliardářů jako dnes. V loňském roce meziročně nabobtnal počet bohatých s jměním vyšším než jedna miliarda dolarů o 6,4 procenta na 2473 lidí. Jinými slovy, na jednoho dolarového miliardáře na planetě připadá zhruba 2,95 milionu lidí.

Především však majetek, který drží, nikdy nedosahoval takové výše, jako je tomu letos. Vyplývá to ze srpnové zprávy Cenzus miliardářů 2015–2016 společnosti Wealth-X, která dlouhodobě sleduje majetek a chování nejmajetnějších lidí světa.

Podle zprávy meziročně vzrostlo celkové jmění miliardářů o 5,3 procenta z předloňských 7,29 bilionu dolarů (asi 177,75 bilionu korun) na rekordních 7,7 bilionu dolarů (183,71 bilionu korun). Pro srovnání – to je víc než hrubý domácí produkt Británie, Německa, či Francie.

Amerika předstihla Evropu

Jediné velmoci, jejichž celková produkce se může poměřovat s majetkem nejbohatších lidí světa, jsou Spojené státy (HDP 17,9 bilionu dolarů) a Čína (HDP kolem 11 miliard dolarů).

A důvod, proč majetek miliardářů tak roste? „Bohatství pomáhá kumulovat více bohatství,“ konstatuje lakonicky jeden ze spoluautorů studie David Barks.

Jediné velmoci, jejichž celková produkce se může poměřovat s majetkem nejbohatších lidí světa, jsou Spojené státy a Čína.

Ze zveřejněné zprávy rovněž vyplývá, že nejbohatší lidé kontrolují asi 3,9 procenta jmění z celkového jmění domácností. To je však o něco méně než v roce 2014, kdy drželi čtyři procenta. Roste tedy i majetek těch méně movitých.

Zásadní zprávou je, že Evropa přišla o své prvenství, pokud jde o celkovou výši bohatství. Celkové jmění evropských miliardářů meziročně kleslo o 1,9 procenta na 2,33 bilionu dolarů, zatímco severoameričtí boháči rozmnožili svůj majetek o osm procent na více než 2,561 bilionu dolarů.

Podle Wealth-X lze však pozorovat změnu chování, co se týče struktury jejich portfolií. Nyní v nich mnohem větší roli hrají likvidní aktiva, aktuálně asi 22 procent. Je to údajně důsledek nejistoty ohledně vývoje světové ekonomiky a dalších událostí, jako je například brexit, terorismus či americké volby, které přidávají volatilitě na trzích.

Genderové rozdíly jsou i tady

Rovněž se zvětšuje genderová mezera. Ze 148 miliardářů, kteří se k elitní skupině vloni přidali, je pouze osm žen. Celkem je pak mezi nejbohatšími lidmi světa 294 žen, které mají majetek celkem za 876 miliard dolarů. Jejich mužské protějšky, kterých je 2179, pak drží majetek za 6,807 bilionu dolarů.

Že jde stále o slabší pohlaví, dokládají i podíly, které na ženy připadají. Zatímco počtem mají ženy podíl ve výši 11,9 procenta, v případě rozdělení majetku je to o půl procentního bodu méně, a vlastní tak jen 11,4 procenta z celkového bohatství.

Podle studie většina miliardářů rozhodně nejsou sobci. Aktivitou, které se v rámci svých koníčků a zálib věnují nejvíce, je stejně jako v minulosti filantropie.

Podle studie většina miliardářů rozhodně nejsou sobci. Aktivitou, které se v rámci svých koníčků a zálib věnují nejvíce, je stejně jako v minulosti filantropie. Na tu dává prostředky 56 procent z nich.

Tomu nahrávají aktivity jako například iniciativa The Giving Pledge miliardářů Billa Gatese a Warrena Buffetta, která bohaté nabádá k tomu, aby se vzdali většiny svého majetku. Tu už podpořilo kolem 130 nejbohatších lidí světa, včetně šéfa automobilky Tesla Motors Elona Muska či vizionáře Richarda Bransona.

Podobně pak loni v prosinci po narození dcery zveřejnil zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg rozhodnutí, že ještě za svého života daruje na charitu prakticky všechny své akcie globální sociální sítě.

Ferrari jede díky boháčům „na rekord“

  • Z rychle rostoucího počtu boháčů těží i výrobci aut, kteří registrují zvýšený zájem o luxusní vozy.

  • Aktuálně se o tom přesvědčila italská automobilka Ferrari. Nedávno zveřejnila velmi silné výsledky za druhý kvartál letošního roku, ve kterém tržby dosáhly 811 milionů eur (zhruba 21,9 miliardy korun), asi o 773 milionů eur (20,9 miliardy korun) více, než se očekávalo. Produkce díky zvýšené poptávce meziročně vzrostla o osm procent, především v kategorii osmiválcových modelů.

  • Díky dosavadním výsledkům tak Ferrari letos „jede na rekord“. Zatímco loni automobilka vyrobila 7664 vozů, letos by se mohl počet vyrobených a prodaných aut přehoupnout přes 8000 kusů. Jen během prvních šesti měsíců letošního roku prodala automobilka celkem 4096 vozů. Tržby za celý rok 2016 by tak mohly přesáhnout tři miliardy eur.

Počet příspěvků: 1, poslední 19.8.2016 04:20 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.