Miliardář Sehnal chce oživit ODA a kandidovat na primátora Prahy

Nedávno developer a miliardář Pavel Sehnal oznámil, že chce oživit pravicovou stranu ODA, a do obnovy této značky investovat desítky milionů korun.

Bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek (vlevo )a miliardář a developer Pavel... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek (vlevo )a miliardář a developer Pavel... | foto: Foto Dan MaternaMAFRA
Bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek (vlevo )a miliardář a developer Pavel...

Vlivný byznysmen Pavel Sehnal (51. nejbohatší Čech podle časopisu Forbes, s majetkem odhadovaným na tři miliardy korun) říká: „Trumpova vláda mi zatím připadá úspěšná. S pravicovostí splnil očekávání.“ Díky Sehnalovi se na politické mapě opět objevila pozapomenutá značka ODA, z níž chce udělat výraznou sílu české pravice. Svou stranu by rád postavil na rozhodných politicích.

Právě tuto vlastnost obdivuje na prezidentovi USA. „To je věc, která mi chybí u našich politiků, kteří z obavy, že by přišli o politické body, raději zásadní věci neřeší,“ dodává Sehnal. Preference ODA jsou zatím spíše nulové, má s ní ale velké plány. Zviditelnit ji chce na prezidentské volbě díky tváři někdejšího úspěšného šéfa Škody Auto Vratislava Kulhánka.

„Kromě manažerských zkušeností má i silné lidské vlastnosti. Je sportovec, maraton v minulosti uběhl za tři hodiny. Sportovec má v sobě zakódovaný přístup k fair play. Myslím, že smysl pro spravedlnost a fair play jsou dobrým předpokladem pro kandidáta na prezidenta,“ míní Sehnal. Na jeho propagaci vyčlenil maximální zákonem povolenou částku 50 milionů. Věří, že se mu investice vyplatí. „Rádi bychom se jako strana profilovali. Možnost postavit vlastního kandidáta je příležitost, jak se zviditelnit,“ řekl v rozhovoru pro LN.

Zajímavá taktika

Občanská demokratická aliance (ODA) patřila s politiky, jako je Pavel Bratinka, Jan Kalvoda nebo Michael Žantovský, do základní sestavy nejdůležitějších politických stran, které se po pádu komunismu podílely na výstavbě českého politického prostoru. V novém miléniu však její sláva uvadala, což vyústilo před deseti lety v rozpuštění strany. Zdálo se proto jako vtip, když před časem developer a miliardář Pavel Sehnal oznámil, že chce ODA resuscitovat.

Sehnalova taktika je zajímavá. S úspěchem v podzimních volbách do Poslanecké sněmovny majitel skupiny SPGroup nepočítá. Na místo masivní kampaně pro sněmovní volby se Sehnal hodlá soustředit na neméně zajímavé volby – prezidentské.

O tom, že nežertuje, svědčí především fakt, že je připravený do obnovy politické značky investovat desítky milionů korun. U většiny podnikatelů přitom platí, že si pro pětikorunu nechají „vrtat koleno“. Sehnalova taktika je zajímavá. S úspěchem v podzimních volbách do Poslanecké sněmovny majitel skupiny SPGroup nepočítá – ostatně preference ODA jsou v předvolebních průzkumech minimální. Na místo masivní kampaně pro sněmovní volby se Sehnal hodlá soustředit na neméně zajímavé volby – prezidentské.

Kandidátem ODA se stal bývalý šéf Škoda Auto Vratislav Kulhánek. Lze předpokládat, že jeho kampaň bude výrazná, neboť Sehnal je připravený poskytnout na ni maximální povolený finanční obnos – tedy 50 milionů. Nelze tak vyloučit, že se Kulhánek zařadí k současné trojici hlavních kandidátů – k Miloši Zemanovi, Jiřímu Drahošovi a Michalu Horáčkovi. „Rádi bychom se jako politická strana nějak profilovali. Možnost postavit vlastního prezidentského kandidáta je příležitost, jak stranu zviditelnit,“ popsal Sehnal v rozhovoru pro LN.

Hlavní cíl – komunální volby

Miliardář v Kulhánkovi vidí potenciál směrem k evropské politice, která má představovat přední téma ODA. „S osobou pana Kulhánka bychom mohli zaujmout silnější roli na západních trzích. Chtě nechtě jsme stále vnímáni jako země ne zcela integrovaná v Evropské unii. Zejména z důvodu, že nemáme euro,“ míní Sehnal a dodává, že jeho strana by chtěla zahájit proces přijetí evropské měny.

Kulhánkova prezidentská kampaň bude prostředkem na zviditelnění pro Sehnalův hlavní cíl – komunální volby na podzim roku 2018. Už nyní lze podél silnic spatřit billboardy s Kulhánkovou a Sehnalovou tváří.

„Kdyby se během období příštích čtyř pěti let ukázalo, že Evropská unie drží a její politická pospolitost funguje, myslím, že naše ekonomická integrace do EU bude nezbytná a zásadní. Odchod z Evropské unie by naopak znamenal zhoršení životní úrovně, poklesly by platy a produkce. Nebojím se to na rozdíl od jiných politiků říct takto naplno,“ dodal. Kulhánkova prezidentská kampaň bude prostředkem na zviditelnění pro Sehnalův hlavní cíl – komunální volby na podzim roku 2018. Už nyní lze podél silnic spatřit billboardy s Kulhánkovou a Sehnalovou tváří.

„Komunální volby jsou zcela konkrétní věc. Rád bych kandidoval na primátora hlavního města Prahy. To je věc, která vám dá k dispozici manévrovací prostor, který je primátor spolu s radou schopen uchopit. Mně připadá, že Praha poslední roky nemá primátora. Chybí mi tam vize a schopnost postavit si priority,“ tvrdí developer a majitel pěti desítek firem, mezi něž patří i Obchodní tiskárny Kolín či veletržní areál PVA Expo v Letňanech.

Protnutí rolí

V pražských podnikatelských kruzích se spekuluje, že právě pozemky pod letňanským areálem, jež patří státu, jsou Sehnalovým primárním motivem, proč vstupuje do politiky. „Je to vždycky obtížná věc. Jakmile sedíte na dvou židlích současně, musíte nalézt takový stav, kdy přemýšlíte buď jako politik, nebo jako podnikatel,“ vysvětluje Sehnal. Podle něho je pro veřejnost výhodnější, když namísto najímání lobbistů bude usilovat o změny napřímo jako politik.

Andrej Babiš odblokoval cestu. Měl jsem před tím pocit, že role podnikatele a politika by se neměly protnout. Andrej Babiš to proťal a občanům to nevadí, říká miliardář a developer Pavel Sehnal

„Neskrývám se říct, že kdybych byl primátorem, chtěl bych vylepšit situaci developerů. Zdůrazňuji, že to není o zastavování parků a hřišť. Řada pozemků je dnes ale zbytečně zablokovaná. Chtěl bych, aby se projekty oprostily od politična a stavební trh se uvolnil. Občané by z toho těžili,“ míní Sehnal, podle něhož je příčinou vysokých cen bytů jejich nedostatek. „Čím víc se bude stavět, tím je větší šance, že cena bytů bude klesat,“ doplnil podnikatel. Sehnal je zastáncem, aby do politiky vstupovali byznysmeni. A je přesvědčený, že podnikatelé politici by měli vlastnit své firmy napřímo.

„200 nejbohatších Číňanů sedí v parlamentu. Svět je takto nastaven. Je správné, aby v parlamentu byli zástupci různých majetkových a vzdělanostních tříd. Když si vezmeme zákon ,Lex Babiš‘, tento zákon vede jen k většímu znepřehlednění situace. Agrofert, u kterého se jasně vědělo, komu patří, se najednou rozprostřel mezi blízké osoby, právníky a manažery. Nechť politik svůj majetek dál vlastní a provozuje, čímž na něj bude nejvíc vidět,“ dodal Sehnal.

Přiznal, že úspěch hnutí ANO byl pro něho klíčový. „Andrej Babiš odblokoval cestu. Měl jsem před tím pocit, že role podnikatele a politika by se neměly protnout. Andrej Babiš to proťal a občanům to nevadí. Otevřel prostor i pro další podnikatele, aby se politicky začali vyjadřovat,“ tvrdí Sehnal. Má představu, že i jeho ODA se stane platformou pro podnikatele se zájmem o politiku. Už prezidentské volby naznačí, nakolik reálná je Sehnalova představa o návratu kdysi slavné značky.

Sehnalovi radí expremiér Nečas

Byl jedním z prvních, kdo Petra Nečase zaměstnal po jeho neslavném politickém pádu spojeném s kauzou Nagygate. Pavel Sehnal nabídl bývalému premiérovi místo svého poradce už v roce 2013. A někdejší šéf ODS radí vlivnému byznysmenovi dosud – jak v obchodní rovině, tak v politické. Zvláště ta druhá se obnoviteli ODA hodí, pokud to s cestou do vysokých pater politiky myslí vážně.

„Pan Nečas je mým poradcem,“ potvrdil Sehnal v rozhovoru pro LN. Čeho se jejich konzultace konkrétně týkají, nerozvedl. „Je to spíše o obecných principech, využít zkušeností člověka, který v politickém světě znamenal hodně,“ řekl Sehnal. Movitý podnikatel se zároveň netají svými sympatiemi k Nečasovi a tím, že se ho čas od času pokouší přemluvit k politickému comebacku. „Je to velmi pracovitý a slušný člověk a je škoda, že jeho vláda skončila neúspěchem kvůli kauzám, které s tou politikou ne až tolik souvisely,“ doplnil Sehnal.

Nabízelo by se, že Nečas časem oblékne modrobílý dres ODA, její předseda ale tvrdí, že bývalému ministerskému předsedovi žádný stranický post nenabídl. LN oslovily i přímo bývalého šéfa kabinetu, na zaslané dotazy ale neodpověděl. Poté, co se stáhl z veřejného života, si Nečas takřka úzkostlivě chrání soukromí.

Není divu, jsou to právě kauzy spojené s působením jeho dnešní manželky Jany Nečasové, dříve Nagyové, které mu v roce 2013 zlomily vaz a vedly k pádu celé jím řízené vlády. Případ takzvaných poslaneckých trafik, který s aférou přezdívanou Nagygate souvisí, ve čtvrtek 20. července řešil Obvodní soud pro Prahu 1. Nečas se ale věnuje i podnikání. Pro skupinu Delta Capital lobbuje v Číně.

Počet příspěvků: 3, poslední 3.8.2017 08:45 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.