Miliardář Komárek postaví s Gazpromem zásobník plynu za 2,5 miliardy korun

Výstavba zásobníku na jižní Moravě má být zahájena v roce 2014 a do provozu bude uveden již v polovině roku 2016.

István Léko 22.3.2013

Viceprezident Gazpromu Alexander Medveděv a majitel skupiny KKCG Karel Komárek po slavnostním podpisu smlouvy. foto: archivČeská pozice

Viceprezident Gazpromu Alexander Medveděv a majitel skupiny KKCG Karel Komárek po slavnostním podpisu smlouvy.

Český miliardář Karel Komárek posiluje svoje pozice v energetice a prohlubuje spolupráci s největším plynárenským podnikem na světě, ruským Gazpromem. V obci Dambořice, zhruba 30 kilometrů jihovýchodně od Brna, vznikne podzemní zásobník zemního plynu. Investici přesahující 2,5 miliardy korun budou financovat rovným dílem Gazprom Germania a MND Group patřící do skupiny KKCG. ČESKOU POZICI o tom informoval Dan Plovajko, mluvčí Komárkova impéria KKCG.

Příslušnou smlouvu podepsali zástupci obou společností Karel Komárek a Alexander Medveděv v Praze v Obecním domě 20. března. „Investice do výstavby zásobníku plynu je dalším krokem v naší rozvíjející se spolupráci. K zajištění bezpečnosti dodávek zemního plynu do Evropy, což je naší dlouhodobou strategií, je rozšiřování skladovacích kapacit v podzemních zásobnících klíčové,“ prohlásil místopředseda představenstva Gazpromu Medveděv.

Podle Komárka je Gazprom pro jeho KKCG strategickým partnerem: „Založení společného podniku s jednou z největších firem světa si velmi vážíme. Je to ocenění naší dlouhodobé a profesionální práce v oblasti ropy a zemního plynu. Do budoucna plánujeme další společné projekty nejen v České republice, ale i v Evropě a Ruské federaci.“

Výstavba zásobníku na jižní Moravě má být zahájena v roce 2014 a do provozu bude uveden již v polovině roku 2016. Díky celkové skladovací kapacitě 448 milionů m3 zemního plynu se bude jednat o jeden z největších zásobníků plynu na území České republiky disponující nejmodernějšími světovými technologiemi. Spotřeba zemního plynu u nás loni se pohybovala kolem 8,3 miliardy m3.