Miliardář Kellner vypadl z první stovky světových boháčů. Vrátí se zpět?

Aby měl šanci na posun nahoru, bude Kellner muset v Rusku vytěžit hodně stříbra i zlata a přesvědčit Číňany, aby se rychleji zadlužovali.

Petr Kellner na snímku z dubna 2011. foto: © ČTKČeská pozice

Petr Kellner na snímku z dubna 2011.

Stala se tragická událost. Petr Kellner se nevešel do první stovky každoročního žebříčku nejbohatších lidí světa! Jeho majetek podle amerického časopisu Forbes klesl na 8,2 miliardy dolarů, což stačilo jen na 110. místo. Loni mu patřilo s 9,2 miliardy dolarů 97. místo a obsadit ho dalo zřejmě pořádnou fušku. Kellner takovou zprávu musí nést těžce, nejbohatším člověkem na světě se stane těžko.

Z první stovky prý vypadl kvůli finanční krizi. „Nejde o to, že by vyloženě přišel o peníze. Jeho firmy dál vydělávají a rostou. V jeho případě jde ale v první řadě o firmy působící v oboru finančních služeb, což je odvětví, které jako celek hodně utrpělo kvůli finanční krizi. Skupiny PPF se sice krize nijak bezprostředně nedotkla, ale kdyby Kellner teoreticky chtěl některou z firem prodat, utržil by za ní pravděpodobně méně než v době před krizí,“ komentoval výsledky žebříčku časopis Forbes.

Aby měl šanci vrátit se do první stovky, bude Kellner muset v Rusku vytěžit hodně stříbra a zlata a přesvědčit Rusy a Číňany, aby se rychleji zadlužovali u společnosti Home Credit. V Evropě už to bude jen horší a horší, zejména loňské ztráty v Řecku musí Kellnera bolet. Holt nemůže na každý byznys dohlížet osobně.

Na východě mu možná pomohou svými kontakty někteří čeští politici, například prezident Václav Klaus. Proč by ale měli podporovat „holandského“ podnikatele naši státní představitelé, je záhadou. Nemělo by to být spíš úkolem nizozemského premiéra Marka Rutteho, tamní královské rodiny nebo pro tamní státní exportní banky a garanční pojišťovny. Jenže možná, že tajemství úspěchu nizozemské finanční skupiny PPF tkví právě v tom, že není zaregistrována v České republice.

A jeho příklad táhne, další miliardář českého původu v žebříčku časopisu Forbes je Zdeněk Bakala (1,9 miliardy dolarů a 683. místo) – Američan žijící ve Švýcarsku. Svoji firmu New World Resources měl původně zaregistrovanou také v Nizozemsku, odkud ji loni přesídlil do Velké Británie. Kellner s Bakalou nejsou jediní, čím dál více českých podnikatelů stěhuje matku svých firem ven z České republiky. Zřejmě každý z nich má sen dostat se do řebříčku nejbohatších, nejlépe do první stovky.