MF Dnes: ministr Drobil má finanční skandál

Na ministerstvu životního prostředí vypukl dle serveru idnes.cz skandál, Drobilův poradce chtěl manipulovat veřejnými zakázkami.

Jako by premiér Petr Nečas (ODS) neměl dost problémů ve vládní koalici s nevyzpytatelnými Věcmi veřejnými. Server idnes.cz dnes informoval o finančním skandálu na ministerstvu životního prostředí, které řídí Pavel Drobil, místopředseda jeho vlastní strany. Ze zprávy, kterou zveřejní středeční vydání MF Dnes a z níž idnes.cz přináší výtah, vyplývá, že  Drobilův finanční poradce Martin Knetig naléhal na ředitele Státního fondu životního prostředí Libora Michálka, aby manipuloval výběrovými řízeními ve prospěch předem domluvených firem.

Knetig své požadavky zdůvodňoval tím, že je nutné vytvořit finanční fond pro další politickou kariéru Pavla Drobila. Michálek si Knetigovy promluvy začal nahrávat skrytým mikrofonem. Poté, co s jejich obsahem seznámil ministra Drobila, byl ze své funkce odvolán. Drobil odvolal i svého poradce Knetiga. Stalo se to prý den poté, co ho redaktoři MF DNES seznámili s tím, že jsou o celé záležitosti informováni.

Knetig na jedné ze schůzek Michálkovi mimo jiné vysvětloval, proč je nutné dohazovat zakázky z fondu životního prostředí spřáteleným firmám. „Je potřeba takovým způsobem vydělat. Ten největší problém potom vzniká tak, že samozřejmě v okamžiku, kdy není ten centralizovanej systém, to znamená tak – jak jsem se domluvili s Pavlem – tak se potom stane, že tam nic nezůstane, kradou všichni. To je ten okamžik, kdy potom ten systém bují. Kdežto když si to vezmeš, nastavíš systémový pravidla, nastavíš klíčový lidi, tak ty víš, že ty peníze, který se tady hýčkaj, tak neskončily někde jinde. Prostě jdou na tu věc, protože to má jeden centralizovanej systém,“ říká Knetig Michálkovi na záznamu, který má MF Dnes k dispozici.

Martin Knetig od pondělního odpoledne na žádost redaktorů MF Dnes o vyjádření nereagoval.