Mezi desítku nejobdivovanějších firem se vrátila Česká pojišťovna

Čelní postavení obhájily Škoda Auto a ČEZ, v elitní společnosti naopak nezbylo místo na Zentivu.

Žebříčku „100 obdivovaných firem ČR“ letos opět vévodí společnosti Škoda Auto a ČEZ. Na dalších místech v první desítce se pořadí sice promíchalo, ale v čele zůstala až na jednu výjimku stejná jména. Do Top 10 se po roce vrátila Česká pojišťovna. Naopak místo nezbylo pro Zentivu.

„Stálicím české ekonomiky se daří obhajovat svou pozici mezi nejobdivovanějšími firmami, nicméně i mezi letošními oceněnými jsou nováčci – například AVG Technologies, Agropork Družstvo, Sporten, ale třeba i pražská zoologická zahrada,“ komentoval výsledky dvanáctého ročníku předseda Sdružení Czech Top 100 Jan Struž.

Zajímavé je, že co se týče globálně nejobdivovanjších firem, prvenství pravidelně obhajují technologické společnosti, jako je Apple či Google. Češi důrazem na tradiční odvětví, jako je strojírenství (Škoda Auto), energetika (ČEZ) či potravinářství (Prazdroj, Kofola, Agrofert), potvrzují pověst spíše průmyslového národa.

Český žebříček hodnotí například dlouhodobou hodnotu firmy, kvalitu výrobků, schopnost přilákat a udržet talentované zaměstnance, odpovědnost k životnímu prostředí, vztah ke společnosti či podporu obecně prospěšných projektů. Sestavují jej manažeři významných společností, finanční analytici, zástupci oborových svazů, sdružení a profesních asociací a další ekonomičtí odborníci.

Top 10 nejobdivovanějších firem české ekonomiky

Pořadí 2011FirmaPořadí 2010Pořadí 2009Pořadí 2008
1.Škora Auto1.1.2.
2.ČEZ2.2.1.
3.Student Agency5.3.5.
4.Kofola3.4.3.
5.Komerční banka6.6. - 
6.Plzeňský Prazdroj8.7.4.
7.Česká spořitelna9. -  - 
8.Agrofert Holding7.10. - 
9.Linet4. - 7.
10.Česká pojišťovna-8.6.