Měnit v tichosti územní plán už nebude tak snadné

V provozu je nová internetová stánka, která přehledně ukazuje všechny projednávané změny územního plánu Prahy.

Organizace Arnika se rozhodla zkomplikovat proces, jímž investoři mohou v tichosti prosadit změnu územního plánu. Třeba i takové, jež z orné půdy nebo zeleně rázem udělají stavební parcely. Arnika spustila web s názvem Změny Prahy, který informuje o všech minulých i plánovaných změnách územního plánu od roku 2004. Celková plocha změn dosahuje 40 kilometrů čtverečních, což je rozloha zhruba tisíce Václavských náměstí. Ovlivňují kvalitu života i hodnotu nemovitostí.

Přehledný web obsahuje celkem 1056 změn. Z nich bylo dodnes 445 schváleno a 435 zamítnuto. Zbytek, tedy 176 projektů, je takzvaně živých. V následujících měsících by o nich mělo hlasovat zastupitelstvo. Během schvalovacího procesu se ke změnám mohou vyjádřit občané. 

Veřejnosti se naskýtá lepší kontrola nad tím, co se v jejich okolí chystá, a zastupitelé budou při hlasování pod větším dohledem. Aktuálně se nejvíce hovoří například o problematických plánech na zastavění přírodního parku Košíře-Motol, Dívčích hradů či části Prokopského údolí.

Web Změny Prahy kromě popisu změn obsahuje i vyhledávač, který informace třídí dle městských částí, dle dopadu na životní prostředí nebo fáze, ve které se návrh nachází. Arnika chce brzy přidat také funkci, která bude veřejnost informovat o změnách, které se budou projednávat na nejbližším zastupitelstvu.

„Situace je neúnosná. Pražské zastupitelstvo schvaluje změny územního plánu na každém zasedání. Obyvatelé města přitom nemají šanci se dozvědět, co se vlastně chystá a jaký to bude mít dopad. U více než poloviny změn musíme bohužel konstatovat, že mají na životní prostředí vliv negativní,“ říká odborník Arniky na problematiku územního plánu Martin Skalský.

Spravedlivě je třeba dodat, že před pár týdny spustil nový web s informacemi o změnách územního plánu také pražský magistrát. Jenže pro laika občana se zdá být nepřehledný a mezi čtyřmi tisíci informacemi se jen obtížně hledá ta, která se občana týká.