Měly USA zveřejnit informace o tajné izraelské vojenské základně?

Na zpřístupnění dokumentu s popisem protiraketového systému Arrow 3 se ukazuje střet americko-izraelských obchodních a obranných zájmů.

Podle agentury JTA zveřejnila vláda USA na svých webových stránkách detaily o tajné základně, na níž mají být umístěny „protirakety“ systému Arrow 3. Tisícistránkový dokument podrobně popisuje projekt, který USA státy hodlají uskutečnit v Izraeli. Byl zpřístupněn na stránkách federální vlády pro podnikatele, aby mohli připravit nabídky na kontrakt za 25 milionů dolarů.

Poprvé byl tento soutěžní podklad zmíněn v britském týdeníku Jane’s Defence Weekly, kde byly v diskusi zveřejněny podrobnosti o novém obranném systému Arrow 3. Ten by měl už v roce 2015 být schopný zasáhnout rakety v okruhu 2400 kilometrů včetně oblasti mimo zemskou atmosféru.

Aviram Hasson, vedoucí projektu Arrow 3, řekl na konferenci v telavivském Institutu obranných studií, že projekt urychlily obavy z íránské jaderné hrozby. Zařízení je natolik utajované, že izraelská armáda nepotvrdila ani jeho lokalitu – má být někde mezi Jeruzalémem a Ašdodem na jihu Izraele. Nejmenovaný zdroj z izraelského ministerstva obrany považuje zveřejnění tohoto typu informací za ohrožení projektu, protože poskytuje případnému útočníkovi perfektní příručku a návod.

Mluvčí Pentagonu Wesley Miller však prohlásil, že USA běžně zveřejňují stavební plány na webových stránkách, aby umožnily zájemcům o kontrakt zpřesnit nabídkové ceny. USA již v Izraeli (tímto způsobem?) prostavěly 500 miliónů dolarů při budování leteckých a zpravodajských bází a podzemních hangárů. Existuje snad lepší ilustrace kolize obchodních a obranných zájmů?

Snad nejde jen o kšefty

Na jednu stranu je nutné si uvědomit, že hlavní aktéři jsou velmi zkušení a mají dobré informace o skutečné bezpečnostní situaci ve světě. Jediným vysvětlením pak je, že tato bezpečnostní situace je natolik dobrá a pod kontrolou, že si mohou dovolit snížit úroveň bezpečnostních opatření – včetně utajování důležitých informací – ve prospěch rozkvětu všelikého byznysu (za předpokladu dodržení principu výběrových řízení, z nichž odkapává tolik tuku...).

Snad nejde jen o další příznak úpadku západní civilizace, které už začíná být všechno jedno – hlavně ještě nadělat nějaké kšefty

Na druhou stranu – těžko se to říká! – je však nutné připustit i možnost, že to nejsou „byznysu naklonění“ odborníci, ale nezkušení naivkové anebo dokonce mrťafové a babralové. V takovém případě by ale nešlo o ojedinělou záležitost. A lze to ilustrovat na zatím největší zpravodajské taškařici, která se přihodila právě těm přepečlivým a všem za vzor dávaným Němcům.

Spojili obě Německa a rozhodli se přestěhovat centrálu své proslulé zpravodajské služby Bundesnachrichtendienst (BND) do Berlína. Betonová lobby určitě zajásala, stavět zpravodajskou centrálu, to je kšeft snů, tam se na nějaký miliónek nehledí. Ale ouha, před dvěma lety se stala věc, která opravdu hned tak nemá obdoby. Nějak se jim „ztratily“ plány části centrály. Asi bychom tušili, kde je hledat. Kdo umí, umí – ale to už je zase jiná věc.

Možná to tedy s tím ohrožením západní civilizace není tak špatné. V lepším případě s námi jen vojensko-průmyslový komplex hraje špinavou hru, podobnou pointě slavného polského filmu „Sexmise“. Horší by bylo, kdyby to byl zase jen další příznak úpadku západní civilizace, které už začíná být všechno jedno – hlavně ještě nadělat nějaké kšefty.

Počet příspěvků: 1, poslední 6.6.2013 07:56 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.