Diskuse k článku

Měli bychom si přiznat, že demokracii je třeba od základů přestavět

„Z hlediska dějin idejí nejsou demokracie a liberalismus synonyma. Demokracie je založena na suverenitě lidu, liberalismus uznává jen suverenitu individua,“ říká v rozhovoru francouzský myslitel Alain de Benoist, považovaný za jednoho ze zakladatelů „nové pravice“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Sobotka 17.6.2021 4:59

A je to konečně tady! Horizontální pravo - levá maškaráda jen slouží k zakrytí skutečného vertikálního dělení na spodně střední masy a na vládnoucí oligarchii s mocí peněz. A liberalizace ve skutečnosti stojí proti společnosti a vláda politických stran není vládou lidu a tedy to není demokracie. Současným ideálem je Švýcarsko se systémem referend, zsjišťujícím skutečnou vládu lidu. Veškeré brojení proti referendům je jen strachem ze skutečné demokracie a snahou o udržení moci oligarchů a partají.

P. Čech 14.6.2021 17:32

On ten francouzský myslitel má v mnohém pravdu. Nicméně jedno neříká. Skutečnost, že demokracie je pouze takový systém, ve kterém vládnou občané. Nikoliv lid. Demokracie je totiž demos kratos - vláda občanů. Občanů, nikoho jiného. Tedy ani politických stran či jiných občanských spolků. Občané mohou v konkrétních daných oblastech pověřit svým zastupováním volené zástupce. Přímo volené, nikoliv přes zase nějaké spolky typu politických stran.V tom případě musí mít občané přímo ve svých rukou nástroj, pomocí něhož mohou zvrátit vůli svých volených zástupců, pokud se tito zpronevěřují svému poslání. Takový politický systém (demokracie) existuje jen v jednom státě na světě a tím je Švýcarsko a jeho systém zastupitelské demokracie. Blíží se mu jen Lichtenštejnsko. Nikdo jiný. Všechny ostatní státy, zejména v Evropě o demokracii jen neustále žvaní a odvolávají se na ni, příčemž základní demokratické principy nesplňují.

J. Koutský 15.6.2021 8:28

Proto je z řečtiny i slovo „diktátor“!!

V. Sobotka 20.6.2021 16:04

Na rozdílu občan - lid bych nebazíroval. Je to jedno a totéž. Protože lid je souhrn občanů. A stejně jako mezi liidem, tak i mezi občany se vyskytují psychopati a zločinci. O jejich odhalení, potlačení a omezení jde především a je vedlejší, zda jde o občany nebo o lid. Tradiční definice DEMOKRACIE je VLÁDA LIDU. DEMOS = LID. Alain de Benoist skvěle odhaluje, že demokracie se zvrhla ve vládu nikoli lidu, nýbž partají, oligarchů, korporací (zejména finančních) a jiných spolků, skupin, partají a menšin. Demokracie má být vláda většiny, která je v současnosti zcela odstavena tak, že nemůže ani vyjádřit svá přání. Z přání většiny, lidu se dělá extrémismus, xenofobie, islámofobie, diskriminace, a tak lid nevládne ani náznakem. Zvláštní je, že lid tyto antidemokratické subjekty stále volí jako své zástupce. Na tom má "zásluhu" špičkově sofistikovaná mediální manipulace politiků a médií. Daří se to, protože lid je líný osvojit si způsoby odolávání mediální manipulaci.

J. Václavík 6.7.2021 10:34

Nemáte pravdu. Občan - to je individuum (cosi, co vzniklo liberalizací - "osvobozením" od mravního zákona a zbavené zajišťovacích vazeb, jsoucích základem života společenských tvorů). Zatímco lid je společenství - (podstatně) lépe občina člověků, tedy jedinců nedílně vybavených občinovými vazbami.

Člověk je vědomý (pravomocný) jedinec, umístěný a provázaný v čase a prostoru (čelo-věk), zatímco občan je v zásadě osamocené individuum (atom), které končí svojí kůží. Oboje jsou v zásadě právní pojmy - ale z úplně jiného prostředí a s jinou náplní. My bychom dnes správně pojem "člověk" vůbec neměli používat. Používání pojmu člověk je manipulace vědomím. Viz stejnojmenná kniha S. G. Kara-Murzy.

V. Sobotka 6.7.2021 10:47

Ale takhle je to příliš vědecké a složité a lid tomu takto nebude rozumět. Možná ani občané. Každý přece ví, co je to občan a co je to lid. K demokratickému pochopení a chování jsou nutné lidu pochopitelné definice.