Měla by manželka Strausse-Kahna vést velký mediální projekt?

Uznávaná novinářka Anne Sinclairová má řídit redakci francouzské mutace webu The Huffington Post, přičemž podporuje svého manžela DSK.

Slavná novinářka Anne Sinclairová má šéfovat francouzské verzi webového deníku The Huffington Post. Sinclairová je uznávanou žurnalistkou, francouzskou celebritou, která nový projekt Le Huffington Post určitě hned od počátku výrazně zviditelní. Její jmenování však zároveň vyvolalo ve Francii debatu, nejde-li v jejím případě o střet zájmů a zda je Sinclairová zárukou nezávislého informování. Proč ten povyk?

Sinclairová je totiž zároveň manželkou Dominiqua Strausse-Kahna (DSK), bývalého šéfa Mezinárodního měnového fondu (MMF) a loni touto dobou ještě hlavního kandidáta socialistů na francouzského prezidenta. DSK je hlavním osobou sexuální aféry v USA, kde si poseděl i ve vězení, než byl osvobozen, a musel z čela MMF odstoupit. Nemluvě o ztrátě šance stát se letos následníkem Nicolase Sarkozyho v Elysejském paláci. Rovněž doma ve Francii má prominent DSK problémy se svými sexuálními eskapádami.

Anne Sinclairová se veřejně svého nevěrného manžela zastala. Znamená to, že už nemůže dělat novinářku? Nejmenovaný redaktor listu Le Monde (jehož vlastníci mají mimochodem 34procentní podíl v  Le Huffington Post), kterého cituje deník The Guardian, přesně to tvrdí. „Když Sinclairová přirovnala aféru DSK k Dreyfusově aféře (případ, jenž rozdělil francouzskou společnost na konci 19. století – pozn. red.), stala se zainteresovanou stranou,“ dodává redaktor. Zainteresovanou stranou se však stala již mnohem dřív – ve chvíli, když se vdala za DSK.

Byla by zaručena její nezávislost, kdyby se DSK zřekla a třeba se s ním i rozvedla?

A je pravdou, že v roce 1997, kdy byl DSK jmenován ministrem financí, se vzdala oslnivé kariéry televizní moderátorky na kanálu TF1. K žurnalistice se vrátila v roce 2003. Nyní přijala nabídku na exponovaný šéfovský job v médiích ve chvíli, kdy jsou politické ambice jejího manžela v prachu, nicméně aférám ani zdaleka konec není. Byla by však zaručena její nezávislost, kdyby se DSK zřekla, odsoudila jeho, především v médiích propírané činy a třeba se s ním i rozvedla? Nebo kdyby mlčela jako hrob?

Dilema popisuje Pierre Haski, zakladatel Rue89.com, jednoho z nejčtenějších zpravodajských webů ve Francii: „Na jedné straně nový projekt potřebuje do čela silnou osobnost, která jej zaštítí. Na druhé je však Anne přímo v centru jedné z největších afér ve Francii. Pokud bude o DSK Le Monde publikovat velký investigativní článek, objeví se odkaz i na Le Huffington Post?“ ptá se Haski. „Jak bude informovat třeba o pokusech o návrat DSK do politiky? Sinclairová je sice naprosto legitimní novinářkou, ale tohle je jasný střet zájmů,“ míní Haski. Asi je, ale vyplývá z toho nějaký obecný závěr?

Sinclairová řekla ve středu magazínu Elle, že není ani svatá, ani oběť. Je svobodná žena a něco jako „bezpodmínečná podpora“ stejně neexistuje. Jde jen o rozhodnutí ohledně toho či onoho. Ona se však prý rozhoduje vždy nezávisle a svobodně. Střet, či nestřet zájmů.

Situace je taková, že Anne Sinclairová bude řídit redakci Le Huffington Post. A až časem se ukáže, jak závisle, či nezávisle na manželovi, vlastnících nebo něčem jiném.