Megatendr na vnitru: Kdo dodá hasičům a policii karty na pohonné hmoty?

Velcí hráči svedou souboj o čtyřletou zakázku odhadem za 1,2 miliardy korun.

foto: © montaž ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Trh s kartami k odběru pohonných hmot se v brzké době může těšit na obří sousto, které přiláká největší hráče z oboru. Ministerstvo vnitra se totiž chystá vypsat zakázku na dodavatele platebních karet, jež mají sloužit k pořizování benzínu a nafty pro všechny jeho útvary, zejména policii a hasiče. Vítěz soutěže inkasuje po dobu čtyř let odhadem 1,17 miliardy korun.

Trochu zvláštně může působit fakt, že k vyhlášení zakázky takovéhoto rozsahu přistupuje úřad pod vedením Martina Peciny nyní – v době překlenovací vlády, která navíc nemá důvěru Poslanecké sněmovny. Ve skutečnosti ale jde o dlouhodobý projekt, jemuž předcházelo více pokusů o realizaci.

Karta krize

Předběžná informace o vyhlášení tendru se ve věstníku veřejných zakázek objevila už letos v únoru, tedy za Nečasovy vlády, přičemž s přípravami se započalo v roce 2012. Původní pokus se datuje dokonce do roku 2010, kdy něco obdobného zamýšlela zavést policie i armáda. Projekt se jmenoval Karta krize a stát jej tehdy zadal bez výběrového řízení Správě státních hmotných rezerv (SSHR), pro niž karty dodala státem vlastněná akciová společnost Čepro.

Projekt však skončil neslavně. Na fakt, že šlo o zakázku bez výběrového řízení, si tehdy u antimonopolního úřadu stěžovala společnost CCS, největší poskytovatel palivových karet v Česku. Původně masový projekt v důsledku toho do současnosti prakticky zanikl.

SSHR nyní podle své mluvčí Terezy Krásenské disponuje určitým množstvím speciálních tankovacích karet, které slouží jen pro krizové účely. Například při letošních povodních poskytla správa 100 karet integrovanému záchrannému systému, ale jen na omezenou dobu. Jakmile krizový stav pominul, karty se opět vrátily SSHR. Aktuálně připravovaná zakázka by měla tankování různých útvarů ministerstva vnitra vyřešit na delší dobu.

O korunu levněji

Cílem zakázky je ušetřit na výdajích za paliva a centralizovat jejich nákup. „Vlivem centralizace předpokládáme možnou úsporu ve výši minimálně 1 Kč/l pohonných hmot. Právě z tohoto důvodu dochází k realizaci této veřejné zakázky,“ sdělila na dotaz ČESKÉ POZICE Hana Malá z tiskového oddělení ministerstva vnitra.

V současnosti vnitro nakupuje pohonné hmoty decentralizovaně a využívá karty CCS, přičemž platí ceny běžné na trhuV současnosti vnitro nakupuje pohonné hmoty decentralizovaně a využívá karty CCS, přičemž platí ceny běžné na trhu. Část paliv navíc nakupuje do vlastních úložišť, a to v době, kdy je na trhu příznivá cena. Celkem ministerstvo vnitra ročně za pohonné hmoty utratí kolem 640 milionů, z čehož zhruba polovinu této částky představují pohonné hmoty nakupované „na sklad“. Zbytek jsou pohonné hmoty pořizované přes karty CCS.

Velký byznys pro velké hráče

Předpokládaná hodnota zakázky bude jistě lákadlem pro největší hráče na trhu. „Pokud tam budou ekonomicky přijatelné a splnitelné podmínky, tak se nepochybně přihlásíme. Je to velký byznys a musíme hájit zájmy našich akcionářů,“ řekl ČESKÉ POZICI marketingový ředitel společnosti CCS Marek Paneš. Dodal nicméně, že je třeba počkat, jaké budou obchodní podmínky chystaného tendru. Do té doby prý nemá smysl záměr ministerstva vnitra hodnotit.

Podobně reagoval Václav Loula ze společnosti Benzina, která také provozuje rozsáhlou síť vlastních palivových karet, jež kromě Benziny samotné přijímají rovněž čerpací stanice ÖMV a Čepro-EuroOil a v sousedním Slovensku jimi lze platit u benzínek Slovnaft. „Vzhledem k našemu postavení na trhu je více než pravděpodobné, že Benzina nebude chtít zůstat mimo hru. Nicméně pochopitelně napřed musíme znát konkrétní podmínky tendru,“ řekl ČESKÉ POZICI Loula.

Samotnou zakázku už schválila vláda koncem září. V současnosti ministerstvo vnitra dává dohromady hodnotící komisi, jejíž složení bude muset rovněž posvětit kabinet. Členové komise navíc budou muset disponovat bezpečnostní prověrkou a dvě třetiny komisařů musejí mít příslušnou odbornost. Ministerstvo vnitra proto s prosbou o nominaci zástupců oslovuje i další ministerstva. Teprve po splnění všech těchto náležitostí bude možné zakázku oficiálně vyhlásit a zveřejnit veškeré parametry.

Počet příspěvků: 1, poslední 18.10.2013 07:53 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.