Medveděv v Praze: kontrakty za 54 miliard, připustil neregulérní volby

Prezident Dmitrij Medveděv si rusky notoval s kolegou Václavem Klausem o dostavbě Temelína i o ekonomickém souznění obou zemí.

Pavel Pokorný 9.12.2011

Václav Klaus k návštěvě Dmitrije Medveděva: Myslím, že jsme již kontakt a základní porozumění mezi sebou našli. foto: © REUTERSČeská pozice

Václav Klaus k návštěvě Dmitrije Medveděva: Myslím, že jsme již kontakt a základní porozumění mezi sebou našli.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv přiletěl po 20 měsících opět do České republiky. Tehdy podepisovali s Barackem Obamou smlouvu strategického významu pro celý svět – dohodu o snížení počtu jaderných zbraní. Nynější Medveděvova návštěva Prahy byla výhradně ve znamení budoucí ekonomické spolupráce Česka a Ruska. Kromě slavnostních výstřelů, přípitků, večeře, oběda, prohlídek, přehlídek a potřásání rukou se hlavně podepisovaly kontrakty, dohody, protokoly a deklarace, a to nikoli výhradně o česko-ruském přátelství na věčné časy (i když i na to přišla řeč).

Prezidenti se kromě spokojených komentářů k uzavřeným kontraktům vyjádřili především k Temelínu (hlavní důvod návštěvy ruské hlavy státu) a k nedělním parlamentním volbám v Rusku, po nichž propukly ve velkých ruských městech demonstrace na protest proti neregulérnosti hlasování. Klaus rovněž rozebral rostoucí porozumění mezi Ruskem a Českem i své osobní s Medveděvem, jenž už může odpočítávat dny, které mu zbývají v úřadě.

Temelín

Prezident Klaus zopakoval, že česká strana v soutěži na dostavbu elektrárny Temelín zajistí všem uchazečům rovné podmínky. O dostavbu Temelína má velký zájem ruské konsorcium Rosatom. Český prezident zdůraznil, že Rusové nabízejí nejvyšší podíl českých subdodavatelů stavby. „Definitivní nabídky nebyly předloženy, jen říkám, jak to vidím dnes,“ konstatoval Klaus. Doplnil, že možnost podílu českých firem na subdodávkách i na ruském jaderném programu považuje Praha za „významnou věc“.

„Je to pro nás zajímavý projekt, přáli bychom si, abychom se ho mohli účastnit. Budeme se samozřejmě účastnit tendru,“ uvedl Medveděv. Také podle něj ruská nabídka předpokládá aktivnější účast českých firem pro subdodavatelské práce. Ruský prezident počítá s tím, že do výběru nezasáhne tlak zvenčí, „ať už by přicházel odkudkoli“.

Ruské volby

Ruský prezident poprvé veřejně připustil, že nedělní ruské parlamentní volby mohly „provázet nedostatky“. Dohady o možné neregulérnosti hlasování ale musejí prošetřit příslušné úřady. Výsledky voleb prý nicméně potvrdily jeho očekávání. Volební zákon podle něho asi opravdu porušen byl, protože Rusko nemá „ideální volební mašinérii“. Konkrétní případy však prý musejí vyhodnotit odborníci, ne jednotliví občané.

Medveděv také v narážce na demonstrace proti výsledkům voleb uvedl, že lidé by měli mít možnost se k situaci vyjádřit. Shromáždění se však musejí konat v souladu s ruskými zákony a nemají vytvářet problémy v ruských městech.

K tématu prezident Klaus podotkl: „Jsou to jejich volby, nikoli naše volby, to je důležitá věc. Také nemám rád zahraniční vyjádření k naší politice.“ Ke stávkám v Rusku Klaus dodal, že my také nežádáme Medveděva o vyjádření ke středeční stávce učitelů a jejích dopadech.

Česko-ruské přátelství

„Tato návštěva je signálem oboustranného zájmu o naše přátelské vztahy. Vztahy, které, jak v jednu chvíli při našem rozhovoru prezident Medveděv řekl, už byly deideologizovány a kterým se daří, aby se zbavovaly nelehké zátěže minulosti,“ řekl Klaus na tiskové konferenci v Rothmayerově sále Pražského hradu.

„Roste vzájemná obchodní výměna,“ připomněl Medveděv. Dodal, že je v zájmu Moskvy, aby se netýkala jen dvou či tří položek, ale byla více a více diverzifikovaná. „Energetika ano, ale ne jenom energetika. Dodávky strojů ano, ale nejen dodávky strojů,“ uvedl.

Klaus, který podotkl, že má z dnešní Medveděvovy návštěvy radost, připomněl, že s ruským hostem se nevidí poprvé. „Myslím, že jsme již kontakt a základní porozumění mezi sebou našli,“ poznamenal. Nyní se prý pokusili přispět k co nejintenzivnějším vzájemným vztahům.

Obchodní dohody

Jak uvedla agentura ČTK, mezi ruskými a českými subjekty bylo dnes za přítomnosti Medveděva a Klause podepsáno celkem 14 smluv a dokumentů v hodnotě zhruba 2,15 miliardy eur (54,3 miliardy korun).

Výbíráme nejzajímavější z nich:

  • Dohoda o strategické spolupráci a podpoře financování mezi Exportní garanční a pojišťovací společností (EGAP) a Korporací Ural průmyslový – Ural polární. Cílem projektu je postavit železnici na severním Urale, tedy v místech bohatých rudných nalezišť. České firmy mají pod vedením brněnské OHL ŽS stavět za téměř 40 miliard korun asi 390 kilometrů z celkových zhruba 700 kilometrů železnice. Začátek stavby je plánován na rok 2012 a dokončení na rok 2015.
  • Dodavatelská smlouva mezi OHL ŽS a JaŽD (Jamalská železniční společnost) na výstavbu železnice na severním Urale (trasa Obskaja-Salechard-Nadym), včetně stavby železničního mostu přes řeku Ob.
  • Kontrakt mezi firmami ALTA a Uralmetanolgroup na dodávku závodu na výrobu metanolu o kapacitě 600 tisíc tun za rok v Nižním Tagilu ve Sverdlovské oblasti.
  • Dohoda o strategickém financování projektu Severnyj širotnyj chod českými a ruskými bankami mezi Českou exportní bankou a JaŽD. Jde o projekt vybudování širokorozchodné železniční trati na severním Urale (úsek Obskaja-Salechard- Nadym). Smlouva umožní české straně účastnit se v případě splnění řady jasně definovaných podmínek.
  • Zakládací smlouva společnosti ALVEL (Centrum technologických služeb) podepsaná českou společností ALTA Invest a firmou TVEL, která je součástí ruské státní skupiny Rosatom. Společné centrum technologických služeb, jehož sídlo bude v ČR, je zaměřené na oblast palivového cyklu jaderných elektráren.
  • Smlouva mezi společnostmi Královopolská Ria a GK Gazenergostroj na výstavbu paroplynové elektrárny o výkonu 366,8 MW v Kudeptse – Soči, Krasnodarský kraj. Jde o kontrakt v hodnotě 385 milionů eur, tedy téměř deset miliard korun.

Počet příspěvků: 1, poslední 8.12.2011 07:49 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.