Matka exšéfa pražského dopravního podniku není žádná chudá důchodkyně

Právník z kanceláře Šachta & Partners si koupil dům za 25 milionů korun. Pak prý nevěděl, co s ním, a tak ho prodal matce Martina Dvořáka.

Marie Nováková je – po mamince bývalého ministra průmyslu Martina Kocourka – další movitou matkou, která upoutala pozornost médií. Tentokrát ovšem nejde o prostou penzistku, ale o podnikatelku s rozsáhlými aktivitami. Synem Novákové je bývalý „generál“ pražského dopravního podniku Martin Dvořák. Podle středečních Hospodářských novin (prvotní informace zkraje ledna přinesl deník Insider) společnost paní Novákové koupila v listopadu roku 2010 firmu s vilou v pražských Dejvicích. Dům i firmu před tím vlastnila kyperská firma Cheerlade Holding Limited. Jedním ze spolumajitelů této společnosti je právník David Michal z advokátní kanceláře Šachta & Partners, která zastupuje karibskou firmu Cokeville Assets figurující v kauze předražených jízdenek dopravního podniku v Praze. A propletenec je na světě.

To je ve zkratce příběh, o kterém informovalo středeční vydání HN. Popisovaná transakce je z dostupných informací pravděpodobně těžko napadnutelná. Kvůli personální provázanosti, jaké se v případě pražského dopravního podniku a jeho bývalého šéfa objevují, ji přesto zachycujeme.

(Malé doporučení pro média, která ve středu ve spěchu zprávu o Dvořákově matce přebrala. V článcích je zmiňován David Marek, což je jméno patřící například ekonomovi ze společnosti Patria. Ve skutečnosti jde o Davida Michala, právníka z kanceláře Šachta & Partners. Tímto se Davidu Markovi za naše kolegy na dálku omlouváme.)

Právník David Michal v roce 2010 spoluzaložil firmu Future Earnings (kde byl následně jednatelem), která se stala dceřinou firmou kyperské společnosti Cheerlade Holding Limited, kterou Michal podle svých slov spoluvlastní. V červnu 2010 Michal dům v Praze v Dejvicích za 25 milionů korun koupil jako „investici na dceřinou společnost Future Earnings“. O čtyři měsíce později však tuto firmu i s vilou prodal společnosti HK rozvojová, kterou z poloviny vlastní Marie Nováková. Kolik to její firmu stálo, ale nevíme.

Podle obchodního rejstříku Nováková koupila firmu s vilou za nominální hodnotu 200 tisíc korun a tvrdí, že peníze za dům splácí. Podle Michala by se mělo jednat o několik desítek milionů korun. 

„To byl soukromý obchod právníka Davida Michala, ne kanceláře Šachta &Partners. On si to koupil pro sebe a pak nevěděl, co s tím, protože tam bylo potřeba udělat nějaké rekonstrukce a jemu se do toho nechtělo, a tam mi to nabídl,“ sdělila HN Nováková.

Bývalý šéf dopravního podniku v Praze odmítá, že by „matčina vila“ jakkoliv souvisela s jeho bývalou funkcí či zakázkami dopravního podniku. „Moje matka je obrovská developerka, která má desítky projektů všech typů realitních činností. Pozemky, baráky, komerční, nekomerční, kanceláře, a tak dál. To není žádná chudá matka, chudá důchodkyně. Ne, já se na tom žádným způsobem nepodílím. Samozřejmě je to však moje máma, takže spoustu věcí konzultujeme, konzultovali jsme a vždycky konzultovat budeme,“ popsal Dvořák podnikání své matky. Dlouholeté podnikatelské aktivity Marie Novákové jsou vystopovatelné v obchodním rejstříku.  

ČESKÁ POZICE se kauzám v pražském dopravním podniku věnovala podrobně v následujících článcích:

Fakt, že se jméno Dvořákovy matky nyní objevuje v souvislosti s advokátní kanceláří Šachta &Partners, ale není nijak překvapující. Již v prosinci loňského roku, kdy Nadační fond proti korupci (NFPK) uhodil na podnikatele a lobbistu Ivo Rittiga, u kterého prý končí peníze z předražených pražských jízdenek, kancelář Šachta &Partners (zastupující Rittiga) médiím rozeslala zprávu: „Naopak se známe s jeho matkou tj. Marií Novákovou, a to o dost déle než s panem Dvořákem. Historicky jsme jí poskytovali právní služby (společně s dalším advokátem Mgr. Wimětalem z Brna) týkající se restitučních sporů atd. V minulých letech jsme pro ni zařizovali několik privátních záležitostí včetně toho, že jsme jí pomáhali zajistit úvěrové financování, ať už od banky anebo ze soukromých zdrojů.“