Matka exšéfa pražského dopravního podniku: Je to teror

Marie Nováková v rozhovoru pro MF Dnes považuje podezřelý tok peněz, které si půjčila na financováním vily na Madeiře, za fabulaci.

„Byla to čistá obchodní záležitost,“ řekla ve víkendovém rozhovoru pro MF Dnes developerka Marie Nováková v reakci na „kruh náhod“, který během uplynulého týdne média uzavřela kolem její půjčky na financování vily na Madeiře a pražským dopravním podnikem (DPP), jemuž v inkriminované době šéfoval její syn. Martin Dvořák v rozhovoru v Lidových novinách slíbil, že detaily o svých majetkových poměrech zveřejní do dvou týdnů.

Hovoří matka

Nejprve k Marii Novákové: Hospodářské noviny a server Aktuálně.cz minulý týden upozornily na podezřelý tok peněz na exotické trase Hongkong – Britské Panenské ostrovy, ze kterých developerka v roce 2008 financovala koupi domu na Madeiře. V kruhu se totiž objevila karibská firma Mavex Group Incorporated, která vlastnila firmu napojenou na zakázky DPP. To vše v době, kdy byl ředitelem podniku Novákové syn Martin Dvořák.

Protikorupční policie již začala prověřovat, zda podnikání paní Novákové nesouvisí se zakázkami dopravního podniku. Podezřelý je zejména tok peněz mezi hongkongskou společností Unitex International Capital a britsko-panenskou Mavex Group Incorporated, která spoluvlastnila firmu Bitmedia, která za absurdní patent na obrazovky v metru inkasovala peníze od DPP. Obě firmy zastupoval právník David Michal z advokátní kanceláře Šachta & Partners.

„Potřebovali jsme advokátní kancelář, která nám s transakcí pomůže. Požádala jsem proto svého známého, doktora Šachtu, s nímž se vídám přes dvacet let a strašně si ho vážím. A on mi nabídl, zda bych nechtěla úvěr,“ řekla pro sobotní MF Dnes Nováková. Prý to ale byla čistá obchodní záležitost a nezajímalo ji, odkud peníze na úvěr na její dům pocházely. Podobně jako bývalý pražský primátor Pavel Bém (ODS), který prý nevěří na mediální spekulace, považuje i Nováková tok peněz za fabulace.

Z odpovědí Marie Novákové v rozhovoru pro Mladou frontu vybíráme:

MF Dnes: Počkejte – vy jste si dodnes nezjistila, odkud peníze pocházejí?
Nováková: Začala taková mediální honička, že jsem neměla šanci nic zjistit. S panem Šachtou (spolumajitel advokátní kanceláře Šachta & Partners    pozn. ČESKÉ POZICE) jsem se jednou viděla, byla jsem z toho v šoku, on také a pak už jsme se neviděli. Ale domnívám se, že jsou to fabulace.

MF Dnes: Proč si tedy od advokátů neseženete důkazy, jak peníze šly?
Nováková: Já jsem s nimi o tomhle nemluvila. Tenkrát mi bylo řečeno, že je vše v pořádku. Já jsem se vám snažila vysvětlit, že je to takový teror, který se teď rozpoutal, že nemám chuť do čehokoliv vstupovat.

MF Dnes: Mavex v Česku menšinově spoluvlastnil firmu Bitmedia. A ta v té době inkasovala miliony za zakázku od Dopravního podniku vedeného vaším synem. Náhoda?
Nováková: Dozvěděla jsem se to ve čtvrtek a koukala jsem jako blázen. Vůbec nevím, proč jsem s touto firmou spojována.

MF Dnes: Když jsem si ten řetězec zjednodušil, došel jsem k závěru: zhruba milion eur na váš dům putoval z firmy, jež spoluvlastní Bitmedii. To je vážně podezřelé.
Nováková: Nemám o tom tušení. Ale jsem přesvědčena, že tomu tak není.

Hovoří syn

Bývalý ředitel DPP a syn paní Novákové Martin Dvořák v rozhovoru pro sobotní Lidové noviny naznačil, že rozpoutání aféry mohou fámy, které šíří jeho bývalá manželka. K pořízení domu na Madeiře dodává, že „moje matka si tu vilu rezervovala ještě před mým nástupem do dopravního podniku“. „Firma Bitmedia, která matce údajně půjčila na vilu na Madeiře, do zahraničí nevyvedla ani jedinou korunu. Bitmedia splácí úvěr u tuzemské banky a nesplácí ani nepůjčuje nikomu žádné prostředky. Bohužel uznávám, že jedna provázanost, jeden problém tu je, a to jsou jména advokátů. Pan Šachta je dlouholetý přítel mojí matky a my jsme jako dopravní podnik využívali jeho advokátní kancelář,“ říká Dvořák.

LN: Proč v zápisu firmy vaší matky Future Earnings v obchodním rejstříku chybí ze zákona povinná účetní uzávěrka?
Dvořák: To nevím. Ale další věc, kterou jsem se dočetl v médiích, je, že moje matka koupila vilu. Moje matka koupila firmu, která byla v té vile, včetně závazku zaplatit za tu vilu! U toho je splátkový kalendář, který plní. Tu vilu už zaplatila. Čili to není žádný dar, není možné někomu darovat vilu v hodnotě milionu korun.

LN: Můžete tyto věci na svou obhajobu nějak doložit?
Ano, ty podklady k tomu máme. Dneska jsme už novinářům ukazovali kopie výpisů z účtů, kdy platila tu vilu na Madeiře.

LN: A jste ochoten zveřejnit všechny své majetkové poměry, a to i z doby před nástupem do dopravního podniku?
Ano. Udělám to úplně klidně.

Na závěr rozhovoru Dvořák podotýká: „Všechno souvisí se vším, takže pravděpodobně to má i politickou souvislost. Zkrátka všechno, co bylo předtím, bylo špatné a odteď to už bude báječné.“