Masarykovu univerzitu povede do roku 2015 muzikolog Mikuláš Bek

Nový rektor druhé největší vysoké školy v Česku chce usilovat o zvyšování kvality výuky a podporovat excelenci ve výzkumu i vzdělávání.

Plusem docenta Mikuláše Beka je charisma i rétorské schopnosti a zkušenosti z vedení školy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plusem docenta Mikuláše Beka je charisma i rétorské schopnosti a zkušenosti z vedení školy. | foto: © Masarykova univerzitaČeská pozice
Plusem docenta Mikuláše Beka je charisma i rétorské schopnosti a zkušenosti z vedení školy.

Novým rektorem Masarykovy univerzity (MU) v Brně se stal dosavadní prorektor pro strategii a vnější vztahy Mikuláš Bek. Ve třetím kole volby v úterý porazil nynějšího kvestora Ladislava Janíčka nejtěsnějším poměrem hlasů: od senátu, který má 46 členů, dostal 24 hlasů.

Bek, muzikolog a hudební sociolog, jenž v letech 1999 až 2004 šéfoval Ústavu hudební vědy Filozofické fakulty MU, povede druhou největší školu v Česku do roku 2015. Podle informací ČESKÉ POZICE je s výsledkem volby spokojený i současný rektor Petr Fiala, jemuž skončí funkční období 31. srpna. Prý není vyloučena ani Janíčkova kontinuita jakožto kvestora.

Bek: Univerzitu nečeká lehké období

„Rád bych vyzval všechny členy akademické obce k intenzivní spolupráci v nadcházejících měsících, protože jsem si vědom tohoto, že univerzitu nečeká lehké období, ať už s ohledem na připravované změny v legislativě týkající se vysokých škol či velkých připravovaných projektů,“ řekl šestačtyřicetiletý Bek, jehož výhodou je charisma i rétorské a jazykové dovednosti.

Škola se dle nového rektora musí vyrovnávat s důsledky „zmasovění“ studia na vysokých školách i případným poklesem státního příspěvku na studenty. Přesto je prý třeba usilovat o zvýšení kvality výuky. „Obrat ke kvalitě studia v takových podmínkách je mimořádně náročný, ale jsem přesvědčen, že jej udělat musíme, protože jinak univerzita nedokáže dostát svým závazkům ani v oblasti výzkumné, ani v oblasti vzdělávací,“ citovala Beka agentura ČTK.

Za priority v programovém prohlášení, které ČESKÁ POZICE nedávno představila, označil Bek kvalitu vzdělání a respekt ke svobodě bádání. Hodlá posílit akademickou samosprávu a prohloubit spolupráci s univerzitními a dalšími výzkumnými partnery. Chce rovněž podporovat excelenci ve výzkumu i vzdělávání a pečovat o vnitřní kulturu univerzity. Snížení byrokratické zátěže a posílení ekonomické efektivity a rozpočtové stability univerzity je důležitý úkol vzhledem k milardovým vědeckým centrům, jež vznikají v Brně (CEITEC, ICRC a další).