Ceska Pozice

Martin Roman politicky skončil

Předseda dozorčí rady ČEZ má jen dvě možnosti: dát MF Dnes k soudu, nebo se domluvit s premiérem, jak elegantně zmizet z firmy.

Martin Roman čelí nařčení ze střetu zájmů a údajného spoluvlastnictví plzeňské Škodovky popírá. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Roman čelí nařčení ze střetu zájmů a údajného spoluvlastnictví plzeňské Škodovky popírá. | foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice
Martin Roman čelí nařčení ze střetu zájmů a údajného spoluvlastnictví plzeňské Škodovky popírá.

Aktualizováno. Kolik času ještě zbývá Martinu Romanovi v čele dozorčí rady ČEZ? To je nejčastější otázka, již si po pátečním vydání deníku MF Dnes musí klást nejen Roman, ale i zástupci státu, kteří o obsazení této funkce rozhodují. Informace a údajné dokumenty, které deník zveřejnil, hovoří mimo jiné o závažném střetu zájmů Romana v roli generálního ředitele ČEZ a údajného spolumajitele Škody Plzeň.

Škoda od státem kontrolované společnosti ČEZ získávala v době, kdy ji Roman řídil, zakázky za desítky miliard korun. Přitom dle zveřejněných materiálů Roman před svým odchodem ze Škodovky uzavřel se třemi dalšími jejími manažery dohodu, kterou mohou splnit jen majitelé společnosti – totiž že se může do vedení strojírenské firmy kdykoli vrátit. To by mohlo naznačovat, že má Roman na vlastnictví firmy nějaký podíl.

Zjištění jsou natolik závažná, že Roman, který nařčení nadále kategoricky popírá, má v zásadě dvě možnosti: Dát vydavatele MF Dnes k soudu, nebo se domluvit s premiérem Petrem Nečasem na nějakém elegantním řešení (pokud je to ještě vůbec možné), jak co nejdříve skončit i v dozorčí radě. Každopádně lze hovořit o tom, že Martin Roman politicky skončil.

Ministerský předseda pro ČESKOU POZICI uvedl: „Pokud by se prokázaly v médiích uvedené vazby Martina Romana na Škodu Plzeň, šlo by o závažné podezření z porušení zákonů a ze střetu zájmů. V takovém případě by byly úvahy o jeho odvolání z dozorčí rady na místě. Tyto informace však bude nezbytné prověřit, nelze někoho odvolávat jen na základě novinových článků a dokumentů, u kterých není jasné, zda jsou pravé, nebo falza.“

Samozřejmě, že politický rozsudek nad Romanem nemůže padnout hned a na základě článku z novin. Prokázat tato podezření může jen soud nebo policejní vyšetřování.

Představitelé dalších koaličních stran hovoří podobně: „Jestli se podezření kolem Romana prokážou, musí odejít z dozorčí rady ČEZ,“ reagoval na článek MF Dnes jako první z politiků ministr dopravy Pavel Dobeš (Věci veřejné). A když to říká klon Víta Bárty, tak si to jistě myslí i originál. Co se týká postoje TOP 09, na otázku ČESKÉ POZICE, zda by měl Martin Roman odejít z dozorčí rady ČEZ, odpověděl předseda strany Karel Schwarzenberg: „Já bych mu to vřele doporučil.“

Samozřejmě, že politický rozsudek nad Romanem nemůže padnout hned a na základě článku z novin. Prokázat tato podezření může jen soud nebo policejní vyšetřování. Změna v dozorčí radě ČEZ však může nastat v poměrně krátké době, záleží mimo jiné na stanovách společnosti.

Existuje i třetí hypotetická možnost: Roman přizná, že informace v MF Dnes, ať už je deníku přinesl kdokoliv, jsou v zásadě pravdivé. Což by bylo dost krkolomné, protože už po zveřejnění první várky dokumentů o jeho údajném vlastnickém angažmá kolem Škody Plzeň tvrdil totéž, co dnes: že nikdy nebyl vlastníkem – přímým ani nepřímým – této společnosti.

Roman připouští, že pár měsíců předtím, než se stal generálním ředitelem ČEZ, ještě dojednával možnosti návratu do Škody Plzeň v případě, že nový post ve státem vlastněné energetické firmě nezíská. „Pokud jsem byl na některých dokumentech z pozdější doby stále ještě uveden jako vlastník či beneficient některé ze struktur, nemám o tom žádné povědomí a platí, že nemůže jít o pravdivý dokument,“ uvádí Roman k informacím MF Dnes.

Dále tvrdí, že za útoky na jeho osobu stojí zájmy miliardáře Pavla Tykače, vlastníka firmy Czech Coal, která ovládá mostecké hnědouhelné doly. „Dezinformační kampaň je pouze nástrojem k vyvinutí tlaku na ČEZ, aby ustoupila požadavkům umožňujícím dodavateli uhlí vydělat o 100 miliard více na úkor ČEZ, tedy státu,“ říká Roman. „Mně pan Tykač řekl asi před rokem a půl, že si myslí, že řídím ČEZ výborně, ale že přesto bude bojovat za to, abych odešel. Protože přeze mne neprotlačí navýšení cen uhlí. Protože jsem příliš bohatý na to, aby mne uplatil, a mám příliš dobré vztahy s politiky na to, aby se mu to podařilo dosáhnout přes ně,“ dodal.

Zažaluje Tykač za tyto výroky Romana? Uvidíme. Bitva o Romana pravděpodobně pomalu končí. Ale válka o uhlí pokračuje.

Související informace

zpět na článek


© 2020 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.