Martin Bursík do Senátu?

ČESKÁ POZICE zaznamenala informaci, že zelení zvažují vyslání svého současného místopředsedy do senátního klání na Praze 1.

„Cítím se teď zkušenější i připravenější na prosazování politiky Strany zelených.“ foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

„Cítím se teď zkušenější i připravenější na prosazování politiky Strany zelených.“

Aktualizováno o reakci Martina Bursíka. Do senátních voleb na podzim 2014 ještě nějaký ten měsíc zbývá, ve stranických centrálách však již běží diskuse nad možnými kandidáty. ČESKÁ POZICE zaznamenala, že Strana zelených (SZ) zvažuje vyslání svého někdejšího lídra a současného místopředsedy Martina Bursíka do senátního klání na Praze 1. Informaci, že myšlenka o Bursíkovi coby potenciálním senátním kandidátovi ve straně koluje, potvrdil předseda SZ Ondřej Liška.

„Před naším loňským podzimním sjezdem jsem Martinovi navrhoval, že by byl dobrým kandidátem strany například do Senátu. Od té doby jsme se o tom nebavili, ale nyní jistě bude vhodná doba si o jeho případné kandidatuře promluvit,“ řekl někdejší ministr školství ČESKÉ POZICI.

Bursík ČESKÉ POZICI na dotaz ohledně své kandidatury do Senátu sdělil, že jde o logickou úvahu. Podle bývalého ministra životního prostředí bude důležité, aby v obvodě Praha 1 došlo k dohodě potenciálních kandidátů, kteří by si mezi sebou mohli ubírat hlasy, a aby spojili síly proti velkým zavedeným stranám. „Na toto téma začneme vyjednávat,“ dodal Bursík.

Předseda pražské organizace Strany zelených Petr Štěpánek ČESKÉ POZICI zase napsal: „Jste ve svých úvahách zatím tak o půl roku napřed. O obsazení sněmovní, komunální a senátní kandidátky v Praze se budeme bavit po prázdninách a vyloučena není zatím žádná varianta.“

Liška nicméně zmínil, že zelení již začali debatovat nad složením kandidátních listin pro evropské, sněmovní, komunální a senátní volby. Do evropských voleb by podle svého šéfa zelení chtěli postavit kandidáta, který je osobností a ctí program strany, ale nutně nemusí být straníkem – tak jako tomu bylo prý v případě dnes již senátorky Elišky Wagnerové.

Pokud jde o senátní obvod Praha 1, ve volbách v roce 2008 zde kandidát zelených – exministr pro lidská práva Michael Kocáb – skončil třetí a jen těsně nepostoupil do druhého kola, v němž uspěl kandidát ODS Zdeněk Schwarz. Zelení by v tomto obvodě nemuseli být bez šance ani v roce 2014. Praha tradičně patří u zelených k jejich voličsky nejsilnějším oblastem. Pro Bursíka by to mohla být šance na návrat do nejvyšší české politiky, ze které vypadl v roce 2010 po sněmovních volbách.