Mark Zuckerberg už není na prodej

Facebook zakázal prodej plastové figurky zakladatele Facebooku, její cena v příštích dnech rapidně stoupne.

Cena plastové figurky Marka Zuckerberga se v příštích dnech vyšplhá na mnohonásobek. Budou následovat i umělohmotné postavičky Larryho Page a Sergeye Brina? foto: Česká pozice

Cena plastové figurky Marka Zuckerberga se v příštích dnech vyšplhá na mnohonásobek. Budou následovat i umělohmotné postavičky Larryho Page a Sergeye Brina?

A je to tady. Nedávno jsme informovali o možnosti investovat do akční figurky zakladatele internetového fenoménu Facebook Marka Zuckerberga. Tehdy ho společnost M.I.C. Gadget, která má mimo jiné na svědomí i plastovou verzi šéfa Applu Steva Jobse, prodávala za 69,90 dolarů. Jenže koncern Facebook minulý týden zareagoval podobně jako v minulosti Apple - firmě obchodování s umělohmotnými podobiznami zakázal. „Facebook nikdy nedal společnosti M.I.C. Gadget autorizaci k užívání ochranné známky,“ píše se mimo jiné v dopise pekingské advokátní kanceláře, která největší sociální síť na světě zastupuje.

Smůla pro ty, kteří si figurku včas nepořídili, skvělá zpráva pro všechny majitele. Firma M.I.C. Gadget se totiž obratem Marku Zuckerbergovi omluvila a zdůraznila, že s okamžitou platností přestává produkt marketovat a prodávat. „Vyrobili jsme a zároveň prodali 300 figurek a nehodláme v produkci pokračovat,“ oznámila společnost na své webové stránce.

Když M.I.C. před několika měsíci zastavila výrobu několikacentimetrového Steva Jobse, cena „hračky“ se v tu ránu mezi fanoušky na internetu vyšplhala až na neuvěřitelných 2500 dolarů. Marka juniora se nám v internetové aukční síni eBay zatím nalézt nepodařilo. Pravděpodobně je to však jen otázka času. Jasné je, že vyvolávací cena bude mnohonásobně vyšší než původní cena prodejní. Například aktuálního cena umělohmotného „Jobsíka“ se pohybuje kolem tisíce dolarů.

Rovněž se nedá vyloučit, že se v nejbližších týdnech na webu www.micgadget.com objeví na krátkou dobu i nabídka figurek dalších osobností počítačového světa. Jak dlouho by asi trvalo otcům vyhledávače Google Sergeyi Brinovi a Larrymu Pageovi, než by zjistili, že někdo zneužívá jejich tvář – na výrobu tři sta figurek by čas určitě postačil.  

Králové digitální říše však rozhodně nesahají ani po paty panenkám z japonského kresleného seriálu Rozen Maiden. Polymerní holčiny Suigintou či Suiseiseki vyjdou nadšené sběratele na dvanáct tisíc dolarů.