Mark Zuckerberg převálcoval kluky z Googlu

Zakladatel společnosti Facebook se po Billu Gatesovi a Larrym Ellisonovi stal třetím nejbohatším člověkem světa IT.

Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg se připojil k charitativní akci The Giving Pledge. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg se připojil k charitativní akci The Giving Pledge. | foto: © ReutersČeská pozice
Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg se připojil k charitativní akci The Giving Pledge.

Společnost Global Silicon Valley koncem minulého týdne koupila 225 tisíc akcií Facebooku za 29,28 dolaru za kus. Hodnota populární internetové sociální sítě se tak vyšplhala na sedmdesát miliard dolarů a ze zakladatele společnosti Marka Zuckerberga se stal třetí nejbohatší člověk světa IT.

Když ekonomický časopis Forbes odhadoval v únoru 2011 bohatství 27letého mladíka, vycházel ze starší padesátimiliardové valuace. Zuckerberg se tehdy stal 52. nejbohatším člověkem světa a osmým mužem na žebříčku šéfů IT společností. Jeho majetek redakce Forbes odhadla na 13,5 miliardy dolarů.

Jestliže ale během posledních měsíců cena Facebooku vzrostla o 20 miliard, muselo kvést i Zuckerbergovo bohatství. Sklizeň Markových akcií by podle expertů amerického magazínu dnes měla hodit slušných 18 miliard dolarů.

Objeví se v TOP 10 nejbohatších?

Po zakladateli společnosti Microsoft Billu Gatesovi a CEO gigantu Oracle Larrym Ellisonem by tak Zuckerberg byl třetím nejbohatším člověkem ve světě IT.

„Diktátora“ společnosti Apple Steva Jobse předběhl Mark Zuckerberg již minulý podzim„Diktátora“ společnosti Apple Steva Jobse předběhl již minulý podzim. Tento týden nechal za sebou dokonce i Sergeye Brina a Larryho Page z Googlu, jejichž koncern už pravděpodobně na své hranice dosáhl. Akcie Googlu v posledních měsících klesly o 17 procent, což Larryho a Sergeye ochudilo o tři miliardy. Jejich majetek se v současnosti odhaduje na „pouhých“ 17 miliard dolarů.

Zuckerberg má nicméně potenciál dostat se i do TOP 10 nejbohatších lidí světa. V první polovině příštího roku Facebook plánuje vstup na burzu a hodnota firmy by se poté mohla vyšplhat až na 100 miliard dolarů. Pokud do té doby nepraskne nová internetová bublina, před níž řada expertů varuje (předpokládaná hodnota Facebooku po IPO by představovala padesátinásobek jeho ročních příjmů), zakladatel největší sociální sítě by se mohl pohybovat kolem 9. místa. Na něm momentálně sídlí indický petrochemický magnát Mukesh Ambani s 27 miliardami dolarů, těsně za ním na 10. příčce dlí majitelka sítě maloobchodů Walmart Christy Waltonová (26,5 miliardy dolarů).