Manžel vicepremiérky Peake našel uplatnění u Véček

Charles Peake povede podle Lidovek předvolební kampaň strany. Z minulosti má jeden nevysvětlený „vroubek“.

Zkušený manažer, v minulých měsících muž v domácnosti Charles Peake povede podle serveru Lidovky.cz kampaň Věcí veřejných před podzimními krajskými a senátními volbami. „Cítí se nevytížen a chce pomoct naší straně,“ upřesnila pro noviny jeho manželka Karolína Peake, která kromě místopředsednické funkce u Véček zastává i druhý nejvyšší post v české vládě.

Charles Peake přerušil profesní kariéru v roce 2010, kdy byla jeho žena zvolena do Poslanecké sněmovny. V domácnosti se staral o dva syny. Za nynější práci prý od strany nedostane ani korunu.

Devětačtyřicetiltý rodilý Australan má za sebou poměrně bohatý profesní život. Objevují se v něm jména renomovaných zaměstnavatelů jako Ernst & Young, Citibank či Vodafone. Po příchodu do České republiky v roce 1995 začal pracovat nejprve pro Citi a poté pro Commerzbank na pozici viceprezidenta v oddělení strukturovaných financí. Jeho specializací byly telekomunikace. V roce 2000 se zúčastnil převzetí společnosti Czech On Line rakouskou firmou Telekom Austria, načež zaujal post předsedy představenstva a výkonného ředitele. Jeho úspěšné působení v této firmě bylo korunováno získáním ocenění EVATM Ranking pro nejziskovějšího operátora pevných linek v České republice za rok 2003. Zatím posledním jeho velkým zaměstnavatelkem byl developer Red Group.

Nesrovnalosti v tendru

Již méně známý je jeden Peakův profesní „vroubek“, a to z doby působení v petrochemickém holdingu Unipetrol, z něhož musel za nevyjasněných okolností v polovině roku 2007 odejít. Týdeník Euro v červnu téhož roku napsal, že jeho odchod přímo souvisel se skandálem kolem pokusu o přidělení zakázky ženě tehdejšího generálního ředitele Unipetrolu Françoise Vleugelse.

Peake pracoval ve skupině Unipetrol jako ředitel pro fúze a informatiku. Podle interního auditu holdingu hrubě porušil platná pravidla při výběrovém řízení na poradenské služby pro restrukturalizaci společnosti Unipetrol Trade. Tendr vyhrála společnost Chemical Solutions, jejíž jedinou majitelkou a jednatelkou byla právě manželka generálního ředitele Unipetrolu Marta Vleugelsová.

Jak napsalo Euro, interní auditoři například nenašli dokumentaci o kritériích, na jejichž základě byla nakonec nabídka společnosti paní Vleugelsové vyhodnocena jako nejlepší. Peake prý navíc kontaktoval firmu Chemical Solutions dřív než ostatní účastníky a nabídl jí pomoc při výběrovém řízení. O vítězi tendru pak rozhodl on sám. Již předem připravená smlouva mezi Unipetrol Trade a Chemical Solutions nakonec nebyla podepsána, protože vedení holdingu se obávalo možného střetu zájmů.

Charles Peake okolnosti svého tehdejšího opuštění Unipetrolu nevysvětlil, neboť součástí dohody o jeho odchodu byl i závazek o mlčenlivosti obou stran.