Manningův „coming out“ zaskočil kremelskou propagandu

Ruská státní média oslavovala vojenského analytika coby „bojovníka za svobodu“. Po oznámení, že je transsexuál, homofobii Kremlu zamlčují.

Dan Macek 25.8.2013

foto: © ReutersČeská pozice

Poté, co organizace WikiLeaks začala zveřejňovat stovky tisíc tajných amerických vládních dokumentů, které jí dodal řadový vojenský analytik Bradley Manning, zavládla zvláštní symbióza mezi WikiLeaks a vládou v Rusku. Kreml se vezl na vlně antiamerikanismu, kterou vyzrazení vojensky a diplomaticky choulostivých informací oživilo, a když se americké úřady jaly WikiLeaks umlčovat, poskytl jeho zakladateli Julianu Assangovi veřejnou platformu na státní anglickojazyčné teleizní stanici Russia Today.

Po zatčení Manninga coby vynašeče státních tajemství ruská propaganda povýšila plachého svobodníka na politického vězně pykajícího za to, že dal světu nahlédnout do amerického imperialismu. Souručenství Kremlu a WikiLeaks pak definitivně zpečetilo, když další americký vynašeč Edward Snowden získal v Rusku politický azyl. Rozporuplnou skutečností, že organizaci, která vyzrazuje americká státní tajemství, chrání režim, v jehož čele jsou bývalí důstojníci KGB, se nikdo ze zúčastněných zjevně nijak netrápí.

Z Bradleyho Chelsea

Assange, Manning a Snowden se stali každodenními hrdiny oficiálního ruského zpravodajství pranýřujícího údajného „Velkého bratra“ ve Washingtonu. Jak v živém vstupu do vysílání stanice Russia Today neotřele upozornil americký novinář James Kirchick, kvůli pozornosti věnované kremelským favoritům nezbývá čas na téma, o němž teď v souvislosti s Ruskem referují média jinde ve světě – nové ruské homofobní legislativě, jež prakticky zakazuje veřejné projevy menšinové sexuální orientace i diskusi o ní.

Otázka postavení gayů a leseb v Rusku začala rezonovat kvůli souvisejícím výzvám k bojkotu či jiné ostrakizaci nadcházejících zimních olympijských her v Soči. Prezident Vladimir Putin si od pořádání her slibuje velkou mezinárodní prestiž. Čím déle bude trvat mediální povyk okolo kontroverzního „zákona proti propagaci homosexuality“, tím více bude upozaděna Putinova chvíle na výsluní.

Po Manningově oznámení, že chce být oslovován Chelsea Manningová, se veřejnému zohlednění jeho menšinové sexuální orientace nelze vyhnout

Bradley Manning záměry kremelských stratégů zhatil. Vojenský analytik, jemuž oficiální ruská média zajišťovala nepřetržitou publicitu coby „bojovníkovi za svobodu“, oznámil, že chce být oslovován Chelsea Manningová. Veřejnému zohlednění jeho menšinové sexuální orientace se tedy nelze vyhnout. Redaktorky Russia Today jsou proto nyní naopak pobouřené, že „nehumánní“ správa kansaské vojenské věznice, kam odsouzený zdroj WikiLeaks míří, mu nehodlá zajistit a uhradit chirurgickou změnu pohlaví dle jeho přání.

Jaký osud by asi čekal ruského vojáka odsouzeného za vyzrazení statisíců tajných vládních dokumentů, kdyby před nástupem do výkonu trestu požádal, ať mu bachaři a spoluvězni říkají Nastěnka, neradno domýšlet.

Případu Mannig se ČESKÁ POZICE věnovala v článcích:

Počet příspěvků: 2, poslední 31.8.2013 08:28 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.