Manažerka bývalé ČKA dostala rok nepodmíněně

Odvolací soud zpřísnil Radce Kafkové trest za přijetí úplatku. Rozsudek je pravomocný. Manažerka chce podat dovolání k Nejvyššímu soudu.

Městský soud v Praze zpřísnil manažerce někdejší České konsolidační agentury (ČKA) Radce Kafkové trest za přijetí úplatku ve výši 400 tisíc korun. Původně jí Obvodní soud pro Prahu 7 udělil podmíněný trest, ale podle verdiktu odvolacího soudu půjde na rok do vězení. V platnosti zůstal peněžitý trest ve výši úplatku. Rozsudek je pravomocný. Kafkové advokát Josef Monsport však hodlá podat dovolání k Nejvyššímu soudu.

Zpřísnění trestu vysvětlil předseda odvolacího senátu Jan Kareš tím, že se Kafková dopustila trestného činu ve význačné pozici. „Její postavení se skoro blížilo postavení veřejného činitele,“ prohlásil Kareš. Dodal však, že nemohl uložit trest při horní hranici trestní sazby kvůli průtahům v řízení. Od podání obžaloby do začátku hlavního líčení totiž uplynuly víc než dva roky.

Manažerka za peníze poskytovala neveřejné a interní informace o třímiliardovém dluhu společnosti Cetus. Kafkovou uplatili podnikatelé Pavel Hrách a Josef Lopata prostřednictvím pracovníka ČKA Josefa Tykvy. Ten dostal od obvodního soud za podplácení původně také podmíněný trest, ale i on nakonec půjde do vězení – na 18 měsíců.

Odvolací senát zpřísnil tresty i Hráchovi a Lopatovi. Namísto osmiměsíčních trestů podmíněně odložených na zkušební dobu tří let uložil každému dvouletý podmíněný trest s pětiletým odkladem a peněžité tresty 600 tisíc korun.

Pomohly odposlechy

Klíčovým důkazem v případu byly odposlechy hovorů Tykvy a podnikateli. Z nich podle soudu vyplynulo, že Lopata měl již od roku 2004 zájem o pohledávku za společností Cetus, Tykva pak u Kafkové „soustavně intervenoval“. Kafková tvrdila, že muži žádné informace nedávala. Podle ní Tykva svým kolegům lhal a zaštiťoval se jejím jménem.

Česká konsolidační agentura spravovala zejména nekvalitní úvěry a pohledávky českých bank a podniků, které na ni byly převedeny při jejich restrukturalizaci v době transformace ekonomiky. Zhruba před čtyřmi lety byla zrušena a její činnost převzalo ministerstvo financí.

Počet příspěvků: 1, poslední 1.11.2011 06:51 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.