Diskuse k článku

Máme se mnohem lépe než před 30 lety. Třináctkrát ale…

Více „zla“ i „dobra“ ve srovnání s minulostí je důsledkem toho, že dnes je vše mnohem polarizovanější než v „šedé“ společnosti „reálného socialismu“. Zaplať pánbůh, že to není horší.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Kašparová 25.11.2019 9:40

Fakt si myslíte, že zatímco za socíku se shánělo, tak dnes jdeme a věc koupíme? Tak asi žiju za socíku, protože poměrně často něco sháním. A není a není...

V. Sobotka 24.11.2019 22:46

Že se máme lépe je obyčejná demagogická lež. Srovnává se totiž nesrovnatelné, podstatné se zamlčuje a jednotlivosti se zveličují. Nelze totiž srovnávat produktivitu 1980 a 2019. Nelze přehlížet, že jsme se téměř zbavili armády a nemusíme podporovat SSSR a země RVHP ani to, že máme již 75 let po válce. Ani srovnávání výše průměrného platu s cenami jednotlivých komodit není vypovídající, protože zastírá skutečnost, že po zaplacení nezbytných výdajů dnes lidem nezbyde téměř nic a mnozí jsou i v mínusu. Zamlčuje se, že jediným relevantním ukazatelem životní úrovně je t.zv. DISKREČNÍ ZŮSTATEK, jenž procentuálně uvádí, kolik člověku zůstane po zaplacení nezbytných - mandatorních výdajů. V důsledku velmi negativního vývoje nákladů na bydlení máme totiž tento diskreční zůstatek mnohem menší, než jsme mívali.

V. Sobotka 24.11.2019 22:29

"Je to daň za to, že nás neschlamstne agresivní barbarské Rusko" je nesmysl, Rusko nás už totiž vůbec nepotřebuje. Hlavním důvodem okupace 1968 totiž bylo dostat ruské rakety na Brdy, aby dosáhly na západní země. Proto také tehdy byla kubánská krize. Protože tehdejší rakety měly dosah pouhých 500 km. Dnešní balistické rakety prakticky doletí kamkoliv na světě, takže ta ruská okupace nám již skutečně nehrozí, není totiž zapotřebí.

P. Čech 26.11.2019 17:07

Ale naše opoziční politické strany bytostně potřebují nepřítele. Kde ho tedy vzít a nekrást? Vyrábět si jej za neúčinné pomoci médií (Babiš, Okamura, Zeman) se očekávaným účinkem míjí. Dnešní lidé se totiž už nedají tak snadno oblbovat jako před 100 lety, kdy vznikaly naše politické strany. A navíc, ony se během těch 100 let nepoučily a jen se zabednily ve svých nesmyslných ideologiích. A teď se z těch beden neumí dostat ven. Dobře jim tak. Většina občanů na ně zvysoka kašle. "Politických stran už nají lidé plně krky" - to řekl po volbách pan Schwarzenberg.

J. Václavík 24.11.2019 21:13

Máme se mnohem lépe? Opravdu? A v čem? Více dobra - jakého? V každém případě PODSTATNĚ více zla...

M. Frank 24.11.2019 12:49

berou rodičům dítě.

M. Frank 24.11.2019 12:48

V článku jsou nesmysly. Německý hospodářský systém je výkonnější jen díky tomu, že německé firmy ovládly a zotročili celý východní průmysl. V nich se vyrábí za neférové platy a zisky z výrobků jdou i s daňovými úniky do Německa. Znám desítky firem, které vyrábějí bez zisku, výrobky prodává mateřská firma v Německu a má zisky mnohdy i stoprocentní. Žádný zázrak ani mimořádný výkon to není, je to podfuk. Daň ze zisku zůstává v Německu. Škodovka má mnohonásobně lepší výsledky než VW i přes to, že ji Němci okrádají. Je to daň za to, že nás neschlamstne agresivní barbarské Rusko, ale zároveň nás ovládá neomarxistická sebranka z Bruselu, která se chystá udělat z Evropy Chalífát. Nejvíce mne pobavily ty vyspělé severské státy. Státy, které mají k fašismu jen malý krůček, státa, kde zbytek židů čelí označování žlutými hvězdami, kde zdanění pracujících obyvatel je abnormální, státy, kde jsou celé oblasti, ve kterých žijí jen přivandrovalci a kde neplatí zákony, státy, kde fašisté beztrestně seb

P. Čech 24.11.2019 8:51

"Polistopadové politické změny přinesly výkonnější ekonomický systém a mnohem více svobody".

Tak tady musím bohužel zásadně nesouhlasit. Mnohem více svobody ty změny přinesly, to ano, ale výkonnější ekonomický systém ani náhodou. Ty Klausovy ekonomické změny totiž zcela zlikvidovaly průmysl Obuvnický, textilní a oděvní, sklářský, v podstatě veškerý spotřební průmysl. Skoro nepředstavitelné státní zadlužení, dosahující dnes téměř 2,5 bilionů korun je toho klasickým důkazem.

Máme se tedy skutečně lépe než před 30 lety, ale na základě čeho? Nikoliv výsledku řízení státu politickými stranami, ale na základě astronomického zadlužení státu. To je totiž to jediné, co politické strany za těch 30 let předvedly.

J. Kucirek 24.11.2019 10:12

2,5 bilionů korun dluhu. Je otazkou, jak by to u nas vypadalo nebyt tohoto dluhu. Kdybychom zili stridme a dovolili si jen to na co mame. V pripade ze by se o proti 89 moc nic alespon vizualne nezmenilo, tak jsme tech tricet let akorat pracovali za stravu. To se neni čim chlubit.

P. Čech 26.11.2019 16:55

Jak kdo, pane Kučírku, jak kdo. Mzdy totiž rozhodně nejsou důsledkem čerpání dluhu.

J. Kucirek 26.11.2019 18:05

Mzdy jsem rozhodne nemel na mysli. Ten dluh 2,5 bilionu me lezi v hlave. Predstavme si situaci jaky stav by u nas byl pri zadluzeni 0,00 Kazdy muze pouzit svoji fantaziji. Nekde by to videt byt muselo. Kde?

Z. Rychlý 24.11.2019 13:32

"Zlikvidovaný" průmysl byl 100% závislý na trhu RVHP. Bez něj to většinou byly nekonkurenceschopné socialismem vyhladovělé slupky bez financí na inovace. Sundejte si růžové brýle. Takový "úžasný" český počítač EC1021 plný španělských integrovaných obvodů s harddisky z Bulharska by si nekoupil ani Vietnam. Co bylo prodejné, to se udrželo i po Klausovi.

P. Čech 26.11.2019 16:59

Asi nevíte, o čem mluvíte. Trh RVHP byl pouze trhem jejích zemí. S výjimkou NDR to bylo Polsko Maďarsko, Bulharsko, Rumunsko a Ruso (dříve SSSR). Tyto země existují dodnes a nebyl žádný důvod opouštět jejich trhy. Kdo byl pod vedením Václava Klause v té době ministrem průmyslu a obchodu? No přece "bývalý" komunista Vladimír Dlouhý!

Z. Rychlý 24.11.2019 7:11

Něco stojí za úvahu, ale výsledek degraduje touha po "skandinávském státu", dále uvozovky v přídavném jméně "klausovský", až po lež, že většina politiků preferuje cosi "tržního". Mnozí, ne-li většina politiků hrabe do státní pokladny jako divá, jakoby byla bezedná. Zdroje tu jsou ..... myšleno v našich kapsách. Přijetí Eura - šílenství. Více Evropy myšleno samozřejmě více EU - šílenství. Na jedné straně neumíme integrovat cikány a na druhé straně více připrchlíků. Jsou tam protichůdné návrhy.

P. Čech 24.11.2019 8:57

Touha po skandinávském státu? Já tedy nevím, kolik lidí u nás má osobní zkušenosti se skandinávskými státy, takové, aby mohli po jejich systémech toužit. Já osobně preferuji něco naprosto jiného, než co tyto státy předvádějí. Neobracím se přitom na severoseverovýchod, ale na jihozápad od našich hranic. Tam totiž efektivně již déle než 200 let funguje stát, který má zavedenu skutečnou zastupitelskou demokracii a který si na demokracii jen nehraje, jako státy ostatní vč. těch skandinávských.

Z. Rychlý 24.11.2019 13:24

Já po něm netoužím, to autor. A co se Švýcarska týká, jednou jsme daňové pravomoce (na rozdíl od Švýcarů) předali do centra (a částečně i do toho bruselského), takže cestu zpět jsme si uzavřeli. Obce jsou závislé na RUD a mnohým to vyhovuje (dobrá výmluva). Švýcarská konfederace je závislá na národních kantonech a obcích. Ta pověstná referenda jsou třešničkou na dortu, Švýcarsko by stejně dobře fungovalo i bez nich. Co je s podivem, že jsou v nich imunní proti populismu např. 6týdnů dovolené by Češi brali věemi deseti. Asi si uvědomují, že by to museli platit z rozpočtu obce, kdežto Češi by to platili z jakéhosi státu, ke kterému nemají kladný vztah.

P. Čech 24.11.2019 16:18

Cesta "zpět" není nikdy uzavřena. Vrátit se k čemukoliv je možno vždy. Osobně si myslím, že Švýcarsko bez referend a všeobčanských hlasování je nemyslitelné. Jde totiž o to, že pomocí nich řídí obce, kantony i stát občané a je tedy naplněm význam slovního spojení "demos kratos" vláda občanů - demokracie.

Z. Rychlý 24.11.2019 20:02

Ale prd. V kantonech a v obcích se volí normální politické strany, které pak obce řídí pomocí klasických zastupitelů, jejich koalic a všeho toho plevele kolem nich, jako u nás. Referendum je občas a může ho při splnění zákonných podmínek vyhlásit kdekdo, kdo posbírá dostatečnou podporu. Jestli si myslíte, že v obci mají referendum co 14 dní, tak jste mimoň.

P. Čech 26.11.2019 17:12

Nic takového jsem neřekl. Pomocí referenda jsou např. schvalovány investice nad konkrétní danou finanční hranici. Výběrčím daní jsou obce, kantony a stát až na posledním místě. Dostane jen to, co na něj zbude po uspokojení obcí a kantonů. Důsledek? Minimum státních úředníků. Atd. atd.

Z. Rychlý 24.11.2019 20:08

Taková cesta zpět je REÁLNĚ navždy uzavřena. To by musela přijít nějaká revoluce, přičemž není o co stát, ty jsou vždy k horšímu. Zvlášť dnes, kdy občané roupama nevědí, co by dělali.Viz zelená sebevražda a hledání pohlaví jako v Mendělejevově tabulce.

S. Tomáš 23.11.2019 14:18

Nedávno psal raaakouský deník o přibývání miliardářů v ČR. Jeden z komentářů pod článkem: V zemi, kde penzisté živoří s 500 eury měsíčně se nelze divit.

P. Čech 24.11.2019 8:59

Za to živoření penzistů ovšem nemohou ti miliardáři. Mohou za ně politické strany, které za 30 let své vlády a moci nad občany promrhaly a rozfofrovaly důchodový účet. Klausem počínaje a Topolánkem konče.

Z. Rychlý 24.11.2019 13:44

Další nesmysl. Důchodový účet tvořily desítky miliard, které by při současné důchodové spotřebě blížící se stovce miliard zmizely během jednoho roku. VK nechal důchodový účet zapojený do státního rozpočtu, protože správně tvrdil, že když důchodový účet zaškobrtne, tak ho státní rozpočet zafinancuje. Nebylo to tak jednostranné, jak zaslepeně tvrdíte. V systému důchodů se bohužel nic nezměnilo, jen do něj přispívá míň a míň přispěvatelů a státní rozpočet to nyní bude po "klausovsku" sanovat. Co se vám vlastně nezdá? Být důchodový účet striktně oddělený od st.rozpočtu, možná by se musely důchody snižovat. To by se vám líbilo?

P. Čech 24.11.2019 16:26

"když důchodový účet zaškobrtne, tak ho státní rozpočet zafinancuje". To je sice hezké, ale docházelo k pravému opaku. Když škobrtal státní rozpočet, byl zafinancován z důchodového účtu. Naposledy si z něj půjčil 20 miliard Topolánek a nikdy to nebylo vráceno zpět. osobně si myslím, že kancléřem Bismarckem vymyšlený důchodový systém nemůže v současných podmínkách fungovat a reformmovat jej nelze. Jediným, smysluplným řešením tedy je jeho postupné zrušení. Každý nechť se o své stáří postará zodpovědně sám.Tak jak to fungovalo desítky tisíc let zpět.

A. Satrapa 24.11.2019 9:33

V této zemi většina t.zv. "starodůchodců" zdaleka těch 500 euro nevidí.