„Malý Zeman“ vedoucím Úřadu vlády. Posadí se i do čela SPOZ?

Zemanovci obsazují významné úřednické posty. Předseda strany míní, že lidi trápí jiné problémy než „kamarádšofty“ s funkcemi. 

Radek Augustin je ve SPOZ vnímán velice pozitivně a hovoří se o něm jako o možném budoucím předsedovi. foto: © ČTKČeská pozice

Radek Augustin je ve SPOZ vnímán velice pozitivně a hovoří se o něm jako o možném budoucím předsedovi.

Doba je zlá, nezaměstnanost roste, a tak se i Strana práv občanů – Zemanovci (SPOZ) musí otáčet, aby svým lidem zajistila obživu. V oblasti státní správy by si mohla otevřít živnost coby personální agentura.

Považte sami: čestný předseda Miloš Zeman je prezidentem, bývalý předseda strany Vratislav Mynář řídí prezidentskou kancelář a první místopředseda strany Martin Nejedlý je Zemanovým poradcem. Kromě toho další místopředseda Vladimír Kruliš „randí“ s prezidentovou dcerou. Nejnověji se SPOZ podařilo „uplacírovat“ místopředsedu Radka Augustina do funkce vedoucího Úřadu vlády.

Je to pragmatické. Aniž by SPOZ prošla volbami – vyjma Zemana –, obsazuje významné úřednické posty svými lidmi, čímž se její značka zviditelňuje, získává mocenský vliv a připravuje si lídry pro budoucí volby. Že by to stranu poškodilo před voliči, kteří by si mohli začít myslet, že SPOZ za peníze daňových poplatníků ždíme státní správu? Kdepak, podle předsedy strany Zdeňka Štengla lidi trápí něco úplně jiného. „Nevím, jak to budou občané hodnotit. My ale máme svůj program, budeme bojovat za snížení nezaměstnanosti. To lidi trápí,“ řekl ČESKÉ POZICI.

A nebude samotného Štengla mrzet, že jako jeden z mála ve vedení strany zatím nezískal žádnou významnou úřednickou funkci? „Nemrzí. Já vedu stranu, kde máme 2700 lidí, jsem za ni zodpovědný. Dal jsem se na tuhle dráhu a pro naše občany a budoucí voliče chci vytvořit kvalitní program. Vezměte si, že kdyby takové nabídky dostali všichni členové vedení, kdo by pak tu stranu vedl?“ To dává smysl.

Podle premiéra Jiřího Rusnoka Augustin z funkce místopředsedy SPOZ odejde. Ve straně je tento vystudovaný historik vnímán pozitivně. Na březnovém sjezdu Zemanovců byl místopředseda strany pro Moravu označen některými delegáty za „malého Zemana“, kterého čeká slibná politická budoucnost. Nedávno ČESKÁ POZICE u lidí blízkých vedení strany zaslechla, že kapitáni strany jako Zeman, Mynář, Nejedlý by ho rádi viděli ve funkci předsedy SPOZ.

„Když bude tenhle ideologicky sečtělý a chytrý chlap na příštím sjezdu nominován, vůbec si nemyslím, že by to byl špatný člověk ve vedení strany,“ říká k tomu současný předseda Štengl.

Kdo do ČEZ?

Před Augustinem vedl Úřad vlády Lubomír Poul. Toho v červnu při policejní razii a zatýkání úředníků, politiků a vojenských zpravodajců zadržela, obviněn nicméně nebyl. Poul však působí v dozorčí radě společnosti ČEZ, kde zastupuje zájmy státu. Lze předpokládat, že když pozbyl funkce vedoucího Úřadu vlády a stal se takzvaně člověkem z ulice, o post v polostátní energetické společnosti přijde. Brzy by tedy mohla mezi politickými stranami vzniknout šermovačka, kdo post obsadí.

Zeptali jsme se mluvčího ministra financí Ondřeje Šrámka, zda už Jan Fischer ví, jestli Poul ČEZ opustí a která ze stran by případně měla právo výběru nového adepta. „Ministr financí se v současnosti seznamuje s kvalifikací a odborností členů dozorčích rad podniků, kde ministerstvo financí vykonává majetková práva. Jeho cílem je zavést transparentní system obsazování dozorčích rad i objektivní principy jejich odměňování. Důraz bude klást na odbornost a profesionalitu, nikoli na stranickou příslušnost.“

Počet příspěvků: 3, poslední 25.7.2013 07:08 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.