Malé strany šturmují na sněmovnu

Lidovci, Strana zelených, Zemanovci, Svobodní, Suverenita, Paroubkovci, piráti či Babiš. Ti všichni mohou těžit z koaličních malérů. 

Aktuální předvolební průzkum agentury Factum Invenio potvrdil několik dlouhodobějších politických trendů.

  • Volby by nyní vyhrála ČSSD (26,9 procenta).
  • Pravicové vládní strany ODS (17,2 procenta) a TOP 09 (13,1 procenta) od sněmovních voleb v roce 2010 preference ztrácejí.
  • Naopak KSČM posiluje (14,9 procenta).

Také se ukazuje, že před sněmovní branou přešlapuje hned několik menších stran:

  • jsou to dlouhodobě především lidovci (6 procent),
  • Strana zelených (4,5 procenta)
  • kolem tří procent se pohybují také Zemanovci, Strana svobodných občanů a Suverenita.

Řekněme, že překvapením je slušné jedno a půl procento preferencí pro Věci veřejné, vzhledem k událostem z poslední doby jde o docela vysoké numero.

Vraťme se však k menším politickým subjektům, které by mohly výrazně ovlivnit podobu příští Poslanecké sněmovny. Lidovcům, zeleným, Zemanovcům, Suverenitě a Svobodným hrají do karet „šaškárny“ z koaliční dílny, véčkařská soudní „klauniáda“ na náměstí Kinských či odposlechy hovorů mezi Pavlem Bémem a Romanem Janouškem. Tyto a další eskapády (i ze strany opozice) by mohly zavést znechucené voliče právě do náruče menších stran. Co by jim mohlo ubrat vítr z plachet, by byly brzké předčasné volby a nedostatek času jasněji se před voliči vyprofilovat.

A pak nezapomínejme ještě na další straničky či na vznikající hnutí, které by časem po sněmovně mohly též pokukovat. Jiřímu Paroubkovi a jeho národním socialistům (LEV 21) se zatím v průzkumech nedaří. To ale neznamená, že tento výrazný politik nevytáhne nějakou bombastickou kampaň (kterou již avizoval) ve stylu „třináctých důchodů“ a nakonec nepřekvapí.

Pak je tu také hnutí ANO 2011 podnikatele Andreje Babiše, které by se mělo přetavit v politický subjekt. A také piráti, jimž se může podařit zmobilizovat mladší voliče?