Malé strany peláší do sněmovny

Potvrzuje se trend posilování malých a neparlamentních stran. Podle Factum Invenio by do sněmovny proklouzly KDU-ČSL i Zemanovci. 

Docválají do poslaneckých lavic? Zleva Svobodní (Petr Mach), Suverenita (Jana Bobošíková), Zemanovci (Vratislav Mynář), lidovci (Pavel Bělobrádek), Piráti (Ivan Bartoš), zelení (Ondřej Liška), LEV 21 (Jiří Paroubek). foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Docválají do poslaneckých lavic? Zleva Svobodní (Petr Mach), Suverenita (Jana Bobošíková), Zemanovci (Vratislav Mynář), lidovci (Pavel Bělobrádek), Piráti (Ivan Bartoš), zelení (Ondřej Liška), LEV 21 (Jiří Paroubek).

Lidovci a Zemanovci se dostali nad magickou pětiprocentní hranici preferencí. Takovou informaci přinesl aktuální volební model agentury Factum Invenio, podle něhož by volby vyhrála ČSSD (22,7 procenta), na druhém místě by byli komunisté (17,1) následovaní ODS (16,6), TOP 09 (13), KDU-ČSL (6,2) a do Poslanecké sněmovny by zavítala i Strana práv občanů – Zemanovci (SPOZ; 5,5 procenta).  

Kromě postupného oslabování ČSSD, ODS a TOP 09 (způsobené nejspíše skandály kolem Davida Ratha či Vlasty Parkanové) předvolební průzkumy potvrzují trend, na který ČESKÁ POZICE dlouhodobě poukazuje: totiž že posilují nové, menší a neparlamentní strany, které by výrazně mohly ovlivnit podobu příští Poslanecké sněmovny. Kromě lidovců, kteří se již dlouhodobě pohybují nad pěti procenty, by i Zemanovci mohli reálně pomýšlet na volební úspěch ve sněmovních volbách (už poněkolikáté jim průzkum přisoudil přes pět procent).

Kromě těchto stran ještě před volebním prahem přešlapují i zelení (dle Factum invenio 4 procenta) a Strana svobodných občanů (4,2 procenta), dále pak Národní socialisté – levice 21. století (3,1) a Suverenita (2,9). Zvláštní je, že v průzkumech se zatím neobjevuje Česká pirátská strana, která by mohla být atraktivní pro mladší voliče; obecně v Evropě pirátský proud posiluje.    

Hradní tahouni

Všimněme si ještě jednoho aspektu posilování menších stran. Jsou jím prezidentští kandidáti. Třeba takoví Zemanovci disponují oproti konkurentům jednou nemalou výhodou: mají silného prezidentského kandidáta, jenž straně bude dělat během kampaně reklamu. Miloš Zeman je jedním z favoritů prezidentských voleb. Lidovce by zase mohla zviditelnit europoslankyně Zuzana Roithová, která též bude bojovat o Hrad, a Svobodní by mohli těžit z kandidatury Ladislava Jakla.  

Zároveň si ale menší strany musejí dávat pozor na některé chyby, jež by je mohly stát úspěch. Zemanovci by už neměli klopýtat o takzvané mrtvé duše, které se jim vyrojily v Ústeckém kraji, a paroubkovci by si zase měli udělat pořádek v stranickém sponzoringu. Takové minely voliči u nových a menších stran asi nebudou příliš tolerovat.

ČESKÁ POZICE se malým a novým politickým stranám obšírně věnovala například v článku Partajní tygříci šturmují na sněmovnu.