Diskuse k článku

Makroekonomie by se měla ponaučit z finanční krize

Problém „vědeckého“, tedy univerzálního předvídání krizí nemá smysl. Pokud bychom věděli, jak bude hospodářský cyklus vypadat, upravili bychom podle toho svá rozhodnutí. Jak by se měla makroekonomie proměnit, aby dokázala čelit výzvám 21. století? Jakých chyb by se měla vyvarovat, jaké otázky klást? Odpovědět se pokouší Vít Macháček.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

A. Dlouhý

.

Zmiňovaní fyzikvé jsou schopni popsat svět díky tomu, že své teorie porovnávají s tím jak se reálný svět chová. Pokud se výsledky a předpovědi teorií shodují s výsledky experimentů (např. částice mikrosvěta) nebo pozorování přírody (napr. astronomie), tak je dále používají. Pokud naopak některé teorie selhávají a výsledky pozorování je nepotvrzují, tak je opouštějí je a hledají nové.

Říká se tomu vědecký přístup. Matematika se na to náramně hodí.

Až si tento přístup osvojí ekonomové, jistě brzy přijdou na něco co funguje.

Když je o dobré na nalezení zákonů pole nichž se točí miliardy hvězd, jistě to bude stačit na nalezení zákonitostí

podle nichž se chová pár milionů obchodníků.

0/0
31.12.2015 11:56
Foto

K71a80r16e73l 95P85l54í38h77a22l 2979975408851

Re: .

Ekonomové si z principu nemohou osvojit to, co lze v přírodních vědách. Přírodní zákony jsou neměnné, protože sama příroda je neměnná, již stvořená, daná, hotová. Jde jen o to ty zákony nalézt. Kdežto ekonomie je postavena na vývoji, protože člověk ji neustále utváří změnami svého chování, vynálezy, sám upravuje pravidla (zákony) atd. Základem ekonomie je sám člověk a jeho vztahy s ostatními a proto ani nelze provádět relevantní ekonomické experimenty - zkoumaný vzorek bude vždy ovlivňován okolím a pokud by byl izolován, experiment by nedával smysl. A kde by jste vzal např. experimentální vzorek státu i s lidmi na dostatečně dlouhou dobu?

0/0
3.1.2016 1:42