Diskuse k článku

Makroekonomie by se měla ponaučit z finanční krize

Problém „vědeckého“, tedy univerzálního předvídání krizí nemá smysl. Pokud bychom věděli, jak bude hospodářský cyklus vypadat, upravili bychom podle toho svá rozhodnutí. Jak by se měla makroekonomie proměnit, aby dokázala čelit výzvám 21. století? Jakých chyb by se měla vyvarovat, jaké otázky klást? Odpovědět se pokouší Vít Macháček.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

I. Patta 677

Marné snahy.

Ekonomové neberou v úvahu člověka. Pro ekonomy existují jen peníze. Přesto dnes ekonomové ovládají státní rozpočty a dokonce chtějí styl řízení firmy přenést i na stát (A. Babiš, více na adrese: http://sociologie.netstranky.cz/19-cast-ministr-a-dite.html). Proto dávají takový důraz na finanční gramotnost, tj. na hromadnou výchovu tvora ekonomy nazývaného Homo oeconomicus. Článek velmi přesně hodnotí nulovou hodnotu těchto trendů ve školství. Přitom snahy o řízení sociálních agend ekonomy mají nejen ekonomické, ale především negativní demografické důsledky. Více na adrese: http://slideplayer.cz/slide/2825793/

Východiskem z této patové situace je rozvoj sociální ekonomie. Jen mezioborové studium demografie, sociologie, ekonomie a psychologie vyškolí odborníky, kteří budou schopni na potřebné úrovni řídit tzv. vyspělý sociální stát. Trvale řídit. Nikoliv jej salámovou metodou likvidovat ve prospěch bank a jejich penzijních fondů.

0/0
9.1.2016 23:42